نام فارسی :یوزپلنگ
خانواده : گربه سانان
یوزپلنگ اسیایی که در صده های پیش پراکنشی از عربستان تا مغولستان و هند داشت . حالا زیستگاه هایش فقط به ایران محدود شده . و به همین دلیل نام این زیرگونه یوزپلنگ اسیایی به یوزپلنگ ایرانی تغییر کرد.
حدود 20 دهه پیش تصور می شد یوزپلنگ اسیایی در همه ی محدوده پراکنش اش منقرض شده ولی با تلاش دانشمندان و محققان ایرانی ثابت شد هنوز جمعیت کوچکی از یوزپلنگ در مناطق کویری و نیمه کویری ایران وجود دارد .
یوزپلنگ های اسیایی که از لحاظ جثه و تعداد خال های روی بدن با یوزپلنگ های افریقایی تفاوت دارند.
رژِم غذایی : بیشتر رژیم غذایی یوزپلنگ را در ایران علفخوارانی مانند : قوچ و میش ، اهو گواتر دار ایرانی ، جبیر (نوعی غزال ) ، کل و بز تشکیل می دهد و همچنین یوزپلنگ علاقه زیادی به شکار خرگوش دارد .
زیستگاه ها : سمنان ، یزد ، خراسان ، تهران ، اصفهان ، کرمان زیست می کند .
وضعیت حفاظتی : تلاش های زیادی انجام شد تا یوزپلنگ ایرانی از لیست سرخ اتحادیه
iucnخارج شود .ولی مانع هایی از قبیل تخریب زیستگاه ها ، عبور جاده از زیستگاه های یوز که باعث تلف شدن 20 قلاده یوز طی چند دهه اخیر در اثر تصادف با خودرو های عبوری شده ، ورود دام داران و سگ های گله به زیسگاه یوز که باعث فراری شدن طعمه های یوز از زیستگاه ها و حمله سگ ها گله به یوزپلنگ ها ، کمبود اطلاعات مردم محلی درباره یوز ، و.... همه این عوامل باعث شد جمعیت یوزپلنگ طی این چند دهه از 50تا 70 قلاده تجاوز نکند . و هنوز مهمان فهرست سرخ iucn
باشد .
اگر اقدامات حفاظتی بیشتری صورت نگیرد و زیست گاهای یوز به
پارک ملی ارتقا پیدا نکند به زودی باید منتظر منقرض شدن این جواهر کمیاب باشیم .


نویسنده مطلب : پارسا حق نظری