عکاسی از حیوانات
اگر به این رشته علاقه مند هستید، کمی هم باید خوش شانس باشید، چون عملکرد یک عکاس برای عکس گرفتن از حیوانات وحشی از کار یک شکارچی هم مشکل تر است، زیرا انتظار برای مناسبترین حالت سوژ
هباعث از دست دادن کامل سوژه خواهد شد، اگر میخواهیم از حیوانات از راه دور عکسبرداری کنیم (مثلاً فاصله 40 متری) و بخواهیم از لنز نرمال (50 میلیمتری) استفاده کنیم، اندازه تصویر حیوان روی نگاتیو حدود یک هشتصدم ابعاد واقعی اش ثبت خواهد شد،
یک لنز 200 میلی متری در منطقه ای وسیع مانند یک لنز نرمال عمل می کند و لنز 300 میلیمتری را میتوان تله ضعیفی در چنین شرایطی تلقی کرد، لنزهای 500، 1000 و 2000 میلی متری را می توان پراستفاده ترین لنز برای این نوع عکسبرداری به حساب آورد.


اصولاً مناسب ترین زمان برای عکسبرداری از حیوانات وحشی در جنگل، صبح زود یا هنگام غروب است، زیرا معمولاً در این اوقات حیوانات فعالترند. قبل از گرفتن عکس باید نگاهتان به ویزور دوربین باشد و فوکوس را کنترل کنید تا جانور موردنظر به طور دقیق در بهترین وضعیت ممکنه قرار بگیرد.

سپس شاتر را فشار دهید. استفاده از فیلمهای سریع در دوربینهای آنالوگ و بالا بردن ISO در دوربینهای دیجیتال کمک میکند تا بتوانید از سرعتهای بالای شاتر دوربین استفاده کنید. به خاطر داشته باشید احتیاط شرطاساسی برای عکاسی از حیوانات به ویژه جانوران وحشی است.

هنگام عکاسی از حیوانات میتوانید به باغ وحش مراجعه کنید و درصورت امکان سعی کنید در عکس هایتان زمینه های نشان دهنده محصور بودن حیوانات؛ مثل تور و قفس و... نمایان نباشد.در عکاسی از حشرات و موجودات ریز لنزهای ماکرو با فاصله کانونی بالاتر از نرمال میتواند کمک زیادی به ما کنند. بسیاری از حشرات در طول فصول سرد دارای چابکی محدودی هستند و به سادگی میتوان از آنها عکسهای جالبی گرفت.

عکاسی در آب بسیار مشکل است، در بسیاری از موارد استفاده از فلاش ممنوع است. برخی از ماهی ها از ضربه های شدید روی شیشه اکواریم در تلاش برای فرار میترسند و به طور خطرناکی به خود می پیچند. به هرحال داشتن آگاهی کافی و تدارک وسایل لازم جزو ضروریات این نوع عکاسی است.برای عکاسی از حیوانات بایدصبور و محتاط بود در این نوع عکاسی گاهی لازم است از روشهای استتار استفاده کرد.


استفاده از لنزهای 1000و2000 میلی متری در عکاسی از حیوانات وحشی به علت اینکه نمی توان به آنها نزدیک شد از
ضروریات محسوب می شود.