برای اینکه دوربین عکاسی شما سالها بدون دردسر در خدمت شما باشد، باید به منظور نگهداری از آن نکاتی را رعایت کنید که در این مبحث به آن می پردازیم:

1- اولین شرط این است که از دوربین به طور مرتب استفاده شود. در مواقعی که پیش می آید دوربین را برای مدتی کنار بگذارید، اول آن را از کیف خارج کرده و باطریهای آن را بیرون بیاورید (درصورتی که باطری شما از نوع شارژشونده میباشد، دقت کنید حتماً شارژ آن خالی باشد) و دوربین را در یک پارچه تمیز و نرم بپیچید و در جای خشک و دور از گرد و خاک نگهداری کنید و چنانچه دوربین شما از نوعی است که لنز آن قابل تعویض است، لنز و بدنه را با نصب کلاهکهای مخصوص آنها به صورت جداگانه قرار دهید.2- دوربین و لنزها را همواره از تابش مستقیم آفتاب و حتی دور از مراکز حرارتی مثل داشبورد ماشین نگه دارید و هیچگاه دوربین را در محلهایی مثل لابراتوارهای شیمیایی نگهداری نکنید. در غیر این صورت باعث اکسیده شدن و یا زنگ زدن قسمتهای مختلف آن خواهد شد.

3- برای نگهداری دوربین در زمانی که از آن استفاده نمیشود، گاهی لازم است باطریها را در دوربین قرار دهید و شروع به عکسبرداری کنید، این عمل باعث میشود تا قسمتهای متحرک آن به کار افتد. سعی کنید قبل از استفاده مجدد از دوربین قسمتهای مختلف آن از جمله سرعت، دیافراگم و نورسنج را کنترل نمایید.
4- ترشحات آب و مواد اسیدی و خاک و ماسه بزرگترین دشمن دوربین هستند. پس سعی کنید همواره پس از استفاده از دوربین آن را خوب پاک کنید.

5- برای تمیز کردن قسمتهای خارجی دوربین اول آن را با پارچه ای نرم پاک کنید، چنانچه لکه ای در روی لنز یا دریچه دید «ویزور» مشاهده کردید، آن را با پارچه مخصوص لنز پاک کن تمیز کنید.

6- چنانچه سطح لنز دوربین شما تمیز ولی از داخل دریچه دید دوربین گرد و خاک دیده میشود، مطمئن باشید که هیچ گونه تأثیری روی عکس شما ندارد. فقط کمی دید شما را دچار مشکل میکند و شما میتوانید گرد و خاک را با استفاده از فرچه های مخصوص پاک کنید.

7- درصورتی که از دوربین فیلمی استفاده کنید، محل قراردادن فیلم را گاهی تمیز کنید و گرد و خاک آن را با فرچه بگیرید. زیرا ممکن است روی فیلم خراش ایجاد کند، کاملاً مراقب باشید هرگز پرده شاتر را لمس نکنید.

8- برای تمیز کردن سطح لنز فقط از فرچه بادی یا دستمال و محلولهای مخصوص که برای این کار ساخته شده، استفاده شود. این وسایل در بسته بندی های کوچک و به قیمت ارزان در فروشگاه های لوازم عکاسی وجود دارد که باید یکی از آنها را برای کیف عکاسی خود تهیه کنید.

9- اگر دوربین را از محل بسیار سردی به محل گرمی منتقل می کنید، باید توجه داشته باشید اختلاف حرارت زیاد باعث زنگ زدگی دوربین میشود. برای جلوگیری از این وضعیت پیش از ورود به محل گرم دوربین را حدود یک ساعت در کیسه پلاستیکی قرار دهید تا دوربین گرم شده و بعد آن را خارج کنید.