سرعت بخشیدن ومنجمد کردن سوژه
برای نشان دادن سرعت موضوعات متحرک روشی وجود دارد که در اصطلاح به آن
«Panning» اطلاق میشود. در این روش از سرعتهای پایین پلک دوربین مانند یک سی ام یا کمتر استفاده میکنیم.

طرز عمل به این طریق است:
1- محلی را که قرار است موضوع متحرک از آن نقطه عبور کند، مشخص میکنیم.
2- محلی را که شما در آن از موضوع عکس خواهید گرفت، معین سازید.
3- درصورتی که تنظیم فاصله عکاسی دوربین شما به صورت دستی است، آن را از قبل تنظیم کنید.
4- سرعت دوربین را روی یک سی ام تنظیم و دیافراگم را بر مبنای نور موجود تنظیم کنید. اگر از دوربینهای اتوماتیک استفاده میکنید، میتوانید آن را در حالت S قرار دهید.
5- موضوع موردنظر را از دریچه ویزور دوربین خود تعقیب کنید.
دقت کافی به عمل آورید که سرعت تعقیب شما با سرعت موضوع متحرک یکی باشد. برای اینکار نقطه ای از دریچه دوربین خود را با نقطه ای از موضوع متحرک میزان کنید و تا انتهای حرکت این میزان را حفظ کنید.6- هنگامی که موضوع به محل موردنظر که دوربینتان را از قبل برای آن تنظیم کرده اید، رسید، درحالی که همچنان به تعقیب موضوع از دریچه دوربین ادامه می دهید، دکمه عکسبرداری را فشار دهید. باتوجه به اینکه سرعت دوربین شما درحدی نیست که بتواند حرکت موضوع را منجمد سازد، زمینه های پشت عکس کشیده به نظر می آیند و به موضوع سرعت میبخشد.

البته برای موفقیت در این روش نیاز به تمرین زیاد وجود دارد. با تمرین بیشتر میتوانید از سرعتهای پایینتر دوربین مثل یک پانزدهم و یا یک هشتم استفاده کنید تا به سوژه موردنظر خود سرعت بیشتری دهید.

در بعضی از مواقع سرعت سوژه بسیار زیاد است، به طوری که سوژه کاملاً تار و غیرقابل رؤیت میشود. اگر بخواهیم عکسی تهیه کنیم که در آن واضح نشان دادن سوژه ضروری باشد، از تکنیک منجمدکردن «Freezing» استفاده میکنیم، روش مذکور درواقع عکس روش «Panning» است. در این طریقه حساس ترین لحظه حرکت را انتخاب و آن را به شیوه زیر ثبت میکنیم:

سرعت شاتر دوربین را به حدی زیاد میکنیم (یک*هزارم ثانیه به بالا) که بتواند حرکت موضوع را متوقف کند. تعیین سرعت لازم برای متوقف کردن سوژه تحت تأثیر 3 عامل است. سرعت موضوع، فاصله آن تا دوربین و جهت حرکت آن نسبت به محور دوربین عکاسی.

به خاطر داشته باشید هرچه سرعت سوژه زیادتر، فاصله آن تا دوربین کمتر و زاویه حرکت آن با محور دوربین به زاویه قائمه نزدیکتر باشد، برای واضح افتادن عکس باید سرعت بالاتری را درنظر گرفت.

معمولاً سوژه های کند مثل حرکت معمولی انسانها تا حدود 25کیلومتر در ساعت با سرعت یک دویست و پنجاهم ثانیه و حرکات موضوعات تندرو مثل موتورسیکلتهای معمولی تا حدود 50 کیلومتر در ساعت با سرعت یک پانصدم و برای ثبت حرکات سریع ورزشی یا مسابقات اتومبیلرانی باید از سرعتهای بالاتر از یک هزارم ثانیه استفاده کنید در مواقعی که نور موجود اجازه بالا بردن سرعت دوربین را به شما نمیدهد، ISO دوربین خود را افزایش دهید تا بتوانید این نقیصه را برطرف کنید.

اگر دوربین شما دارای حالت عکاسی پشتسرهم «Drive» است، از آن استفاده کنید. استفاده از موتور درایو در این گونه مواقع علاوه بر بالا بردن سرعت عمل شما را قادر میسازد تا توجه خود را معطوف به حرکت سوژه کرده و آن را در بهترین حالت ممکن ثبت کنید.با استفاده از روش فیریزینگ لحظه شکست بطری به وضوح ثبت شده است