پژوهش جدید محققان دانشگاه کلمبیا نشان داده که احتمالا حداقل 320 هزار ویروس مرگبار در اطراف پستانداران وجود دارد که در انتظار کشف هستند.


(ایسنا)، به گفته محققان، شناسایی این بیماریهای ویروسی بویژه نمونه های قابل انتشار در میان انسان میتواند به جلوگیری از بیماریهای همه گیر در آینده کمک کند.

طبق برآورد دانشمندان، این کار میتواند هزینه ای بالغ بر شش میلیارد دلار به همراه داشته باشد اما تنها کسری از هزینه مقابله با یک بیماری همه گیر بزرگ خواهد بود.

نزدیک به 70 درصد ویروسهایی که انسان را آلوده میکنند مانند اچ آی وی، ا بولا و سندرم جدید تنفسی شرق میانه از حیات وحش نشات گرفته اند؛ اما تاکنون ارزیابی مقیاس مشکل بوده است.

برای بررسی بیشتر، محققان آمریکایی و بنگلادشی به مطالعه گونه هایی از خفاش موسوم به روباه پرنده پرداختند.
این حیوان ویروس نیپا را با خود همراه داشته که در صورت انتشار در میان انسانها کشنده است.
دانشمندان با بررسی 1897 نمونه بدست آمده از خفاشها توانستند میزان عوامل بیماری زای دیگری که این حیوان با خود حمل کرده را ارزیابی کنند.

آنها نزدیک به 60 ویروس مختلف را شناسایی کردند که بیشتر آنها تاکنون دیده نشده اند. محققان سپس این آمار را برای تمام پستانداران شناخته شده ملاک قرار داده و نتیجه گیری کردند که حداقل 320 هزار ویروس وجود داشته که هنوز شناسایی نشده اند.

به گفته محققان، شناسایی تمام این میکروبها برای حفظ یک گام جلوتر از بیماریهایی که می توانند به خطری برای سلامت انسانها تبدیل شوند، ضروری است.

یک پژوهش مرتبط موسوم به «پیش بینی» تاکنون توانسته 240 ویروس جدید را در مناطقی شناسایی کند که انسانها و حیوانات از تماس نزدیکتری با هم برخوردارند.

این پژوهش در مجله mBio منتشر شده است.