تنها حیوانات زیبا و خوش چهره نیستند که مستحق توجه هستند. حیوانات زشتی همچون وزغ پوزه خوکی نیز مستحق عشق و توجه همه ما، و در نتیجه خرج کردن پول برای حفاظت از آنها هستند.


امروزه بیشترین بخش بودجه حفاظت از حیوانات در معرض انقراض دنیا، به کاریزماتیک ترین و تحسین شده ترین گونه ها تعلق میگیرد. البته گفتن این جمله بدان معنی نیست که حیوانات منحصر به فرد، زیبا و دوست داشتنی مانند پاندا ارزش نجات دادن را ندارند؛ اما باعث می شوند تا بسیاری از حیوانات کمتر خوش عکس، ولی به همان اندازه مهم خارج از گود قرار گیرند.

واقعا چه کسی دوست دارد تامارین صورت کچل ساکن جنگلهای برزیل را نجات دهد؛ جانوری که گویا از برخورد میمونی وحشی و بداخلاق با یک خفاش به وجود آمده است؟ و یا چه کسی واقعا به اژدهای کومودو اهمیت میدهد؛ مارمولک کشنده 3 متری که تجسم آن کابوس شبانه هر بچه ای در سراسر دنیا محسوب میشود؟
دقیقا به همین دلیل است که «انجمن حفاظت از حیوانات زشت» شکل گرفته و قدم به میدان گذاشته است. این انجمن، کمپینی آگاهی رسان است که برای جلب توجه به حیواناتی همچون وزغ پوزه خوکی (عکس زیر) از کمدی و شوخی استفاده میکند؛ چرا که در غیر این صورت در جذب بودجه لازم برای حمایت و حفاظت از آنها به مشکل بر میخورد.
این انجمن که به اختصار UAPS نامیده میشود، برنامه های زنده ای برگزار میکند که در آنها مجموعه ای از کمدین ها و زیست شناسان لندنی به گفتگو درباره حیوان زشت مورد انتخاب خود میپردازند.
در انتهای برنامه، از حضار برای تصمیم گیری در خصوص اینکه کدام حیوان زیر مجموعه کدام بخش UAPC قرار بگیرد رای گیری می شود.

شرکت کنندگان در برنامه مستقیما پولی برای اهداف انجمن هدیه نمی دهند؛ بلکه در عوض، هدف افزایش آگاهی جامعه است به امید اینکه این کار نهایتا منجر به اهدای پول در جایی دیگر شود.
رهبری UAPC بر عهده سیمون وات است؛ زیست شناسی که به دلیل سخنرانی های خود برای عامه شهرت دارد و اخیرا با جلب توجهات در انگلستان، در فستیوال بین المللی علم ادینبورگ نیز حاضر شده است.