هوشنگ افشاری امروز در گفت*وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به برگزاری یازدهمین جشنواره ملی و بین*المللی زیبایی اسب کاسپین اظهار کرد: این جشنواره 14 و 15 شهریور جاری در باشگاه تک*تاز انزلی برگزار می*شود.

وی برگزاری سمینار تخصصی با داوران ایرانی و خارجی را در روز 14 شهریور عنوان کرد و گفت: عصر همین روز نمایش سوارکاران نونهال برگزار می*شود.

رئیس هیئت سوارکاری گیلان افزود: 15 شهریور نیز جشنواره ملی و بین*المللی زیبایی اسب کاسپین برگزار می*شود.

*


وی اسب کاسپین را موجودی بسیار زیبا و در حال انقراض خواند و تصریح کرد: اسب کاسپین میراث ملی است و باید در حفظ و نگه*داری آن تلاش شود.

افشاری در مورد دلیل برگزاری جشنواره هر ساله اسب کاسپین در گیلان اذعان کرد: اسب کاسپین اصیل*ترین اسب جهان است و در واقع ریشه تمام اسب*های دنیا محسوب می*شود.

وی*با بیان اینکه*زیست*گاه اسب کاسپین در کرانه دریای خزر است، اضافه کرد:*به همین دلیل گیلان همواره در برگزاری جشنواره این اسب و شناساندن آن به دنیا پیشگام بوده است.

رئیس هیئت سوارکاری گیلان عشق و علاقه گیلانی*ها نسبت به اسب کاسپین را دلیل دیگر برگزاری جشنواره این موجود در استان ذکر کرد و یادآور شد: اکنون در گیلان حدود 50 رأس اسب کاسپین موجود است.

وی، توجه به وضعیت اسب کاسپین را مهم دانست و خاطرنشان کرد: با وجود تمام تلاش*هایی که صورت گرفته است نتوانسته*ایم به مسئولان بقبولانیم که نباید چنین موجود ارزشمند و میراث گرانبها را رها کرد.


افشاری، اسبچه خزر را موجودی بسیار قابل تحسین*خواند و متذکر شد:*نژاد آن در حال از بین رفتن*است.

وی، با اشاره به اینکه در تمام دنیا اسبچه خزر را پرورش می*دهند، تصریح کرد: این در حالی است که*زیستگاه اصلی آن کرانه دریای خزر به*ویژه تالش گیلان و منطقه*های گرگان و آمل است.

این مسئول، قدمت اسبچه خزر را 6 هزار سال قبل از میلاد عنوان کرد و*یادآور شد:*سنگواره آن در این مدت پیدا شده است.*

وی، از*شناسایی*حدود 250 نوع اسبچه خزر در ایران خبر داد و اظهار کرد: احیای اسبچه خزر نیازمند حمایت*های فرهنگی و استانی است و این موجود تاریخی باید حفظ شود.

*


افشاری در ادامه به وضعیت سوارکاری در گیلان اشاره کرد و افزود: سوارکاری گیلان در حال تحول است اما توجهی که به ورزش*هایی مانند فوتبال می*شود به ورزش ملی، سنتی و مذهبی سوارکاری نمی*شود.

وی برگزاری جشنواره اسبچه خزری را با هزینه*های شخصی ذکر کرد و گفت: تاکنون هیچ کمک دولتی در برگزاری جشنواره وجود نداشته است.

رئیس هیئت سوارکاری گیلان علاقه*مندی مردم این استان به ویژه عشایر به سوارکاری را زیاد دانست و تصریح کرد: این رشته به صورت سنتی مانند سوارکاری در مراسم*های مختلف عروسی و... انجام می*شود اما تاکنون نتوانسته*ایم در سوارکاری کلاسیک حرف زیادی برای گفتن داشته باشیم.