مسابقات کورس در سراسر جهان ویژگی ها و شرایط خاصی دارند . مهمترین کورس ها طبق ریتینگ و امتیازاتی که اسب از مسابقات قبلی خود به دست می آورد گروه بندی می شوند . بالاترین گروه برای شرکت یک اسب در کورس گروه یک می باشد . سایر گروه های اسب که در رده پایین تر قرار می گیرند شامل : گروه 2 ، 3 ، لیستد ، مایدن ، هندیکاپ ، کاندیشن و ..می باشند .

در بررسی مهمترین مسابقات گروه یک جهان فاکتورهایی از قبیل پیشینه و تاریخچه کورس ، قهرمان و یا اسب های سرشناسی که در آن کورس با شکست مواجه شدند و کیفیت اس***** که در آن کورس در سال های گذشته رقابت کرده اند را می توان لحاظ کرد .
فاکتور دیگری که ما در این مقاله با استفاده از آن با ارزشترین کورس ها را نام بردیم ، میزان جوایز پرداختی به اسب های برتر آن کورس در مجموع می باشد :

1.جام جهانی دوبی (Dubai World cup) :
تردیدی وجود ندارد که جام جهانی دوبی با اختلاف زیادی گرانترین کورس جهان می باشد .
امارات متحده عربی هرساله میزبان جام جهانی در دوبی است ، مسابقه ای که مجموعه ای از با کیفیت ترین اسب های 4 سال به بالا از نیمکره شمالی زمین را به خود جذب می کند.همچنین به طور کم و بیش استعداد هایی از نیمکره جنوبی و به خصوص استرالیا در این رقابت حضور می یابند. کورس در مسافت 2000 متر و پیست خاکی با مجموع جوایز 10 میلیون دلار برگزار می شود.
زمان برگزاری : اواخر ماه مارچ
قهرمان سال گذشته : Monterosso
2.ملبورن کاپ (Melbourne Cup) :
مهمترین رقاب کشور استرالیا در چند سال اخیر با افزایش جوایز تا رده دوم با ارزشترین کورس های جهان بالا آمده است . رقابت برای اسبهای سه سال به بالا و در پیست چمن برگزار می شود .100,000 تماشاگر استرالیایی برای تماشای کورسی که 6.2 میلیون دلار جایزه دارد به میدان فلمینگتون در شهر ملبورن می روند .
زمان برگزاری : ماه نوامبر
قهرمان سال گذشته :Green Moon
3. ژاپن کاپ (Japan cup) :
فدراسیون اسبدوانی ژاپن با هدف اینکه اسبهای برتر این کشور با بهترین های جهان رقابت کنند این مسابقه با ارزش را دایر کرد . برای ترغیب اسب های برتر جهان برای شرکت در این کورس ، جوایز بیشتری برای آنها درصورتی که در بین سه اسب برتر قرار بگیرند ، در نظر گرفته شده است .
از شروع این رقابت 30 سال می گذرد و یکی از مهمترین کورسهای جهان در پایان سال است . ژاپن کاپ کورسی است گاها در آن نتایج عجیبی رقم می خورد . مسافت این دور 2400 متر و جایزه آن در مجموع 5.8 میلیون دلار می باشد .
زمان برگزاری : ماه نوامبر
قهرمان سال گذشته : Gentildonna
4. پریکس د آرک (Prix de l’Arc de Triomphe) :یکی دیگر با پرستیژترین کورسهای جهان در میدان Longchamp پاریس برگزار می شود . مسافت این کورس 2400 متر است و در پایان کورس عالی ترین استعداد در بین اسب هایی از بریتانیا،ایرلند و سراسر اروپا معرفی می شود.مجموع جوایز این کورس 5.2 میلیون دلار می باشد که بین 5 اسب اول تقسیم می شود.
زمان برگزاری : اولین یکشنبه ماه اکتبر
قهرمان سال گذشته : Solemia
5.بریدرزکاپ کلاسیک (Breeders cup classic) :
بریدرزکاپ یا جام پرورش دهندگان یکی دیگر از با ارزشترین مسابقات کورس در جهان است .
به طورکلی هیچ رویدادی در اسبدوانی جهان به اندازه بزرگی بریدرزکاپ نیست.چرا که در طول 2 روز برگزاری کورسهای مختلف مجموعا بیش از 20 میلیون دلار جایزه پرداخت می شود.در جلسه ای که قبل از برگزاری مسابقات برگزار می شود بیشترین جوایز به کورسهای کلاسیک و چمن در بریدرزکاپ اختصاص می یابد و شش کورس دیگر جوایزی بیش از 2 میلیون دلار خواهند داشت.
رقابت اصلی به نام بریدرزکاپ کلاسیک در مسافتیک و نیم مایل (معادل 2414 متر) با شرکت مجموعه ای از بهترین اسب های تروبرد 3 سال به بالا در آمریکا برگزار می شود.موفقیت دراین کورس پاداش قابل توجهی به ارمغان می آورد ، چرا که 5 میلیون دلار ارزش مجموع جوایز این کورس است. قهرمان این کورس اغلب به عنوان اسب سال آمریکا در پایان سال معرفی می شود.
زمان برگزاری : ماه نوامبر
قهرمان سال قبل : Fort Larned
6. هنگ کنگ کاپ (Hong Kong Cup) :


هنگ کنگ کاپ در واقع پاسخ آسیا به اپسوم دربی و کنتاکی دربی در اروپا و آمریکا می باشد.کورس در مسافت 2000 متری با شرکت بهترین اسب های سه سال بالا آسیا در هنگ کنگ به انجام می رسد. میدان زیبای Sha tin هنگ کنگ محل اسب های سربه زیر نیست چرا که پرداخت های بزرگی در راه هست و برای بهترین های کورس در مجموع 2.5 میلیون دلار اعطا می شود.
زمان برگزاری : ماه دسامبر
قهرمان سال قبل :California memory

7. اپسوم دربی ( Epsom Derby) :
پرطرفدارترین دربی می باشد . در جهان تعداد کمی از مسابقه ها از نظر قدمت و پرستیژ می توانند با Epsom Derby در بریتانیا برگزار می شود رقابت کنند. Epsom Derbyنه تنها یک مسابقه کورس بلکه یک نهاد فرهنگی نیز می باشد. در این کورس نیز که یک مایل و 4 فورلانگ مسافت دارد ، جوایز 1.25 میلیون پوندی (حدود 1.8 میلیون دلار) به طور سخاوتمندانه ای بین اسب های برتر تقسیم می شود.
زمان برگزاری : ماه ژوئن
قهرمان سال قبل : Camelot
8. کیپکو چامپیون استیکس (Qipco Champion Stakes) :

چامپیون استیکس با ارزشترین کورس بریتانیا برای اسب های سه سال به بالا در پیست چمن میدان آسکوت و در مسافت 2012 متر (یک مایل و دو فورلانگ) برگزار می شود . برنده مسابقه به طور اتوماتیک دعوت نامه حضور در بریدرزکاپ را می گیرد و جایزه آن در مجموع 2 میلیون دلار می باشد .
زمان برگزاری : ماه اکتبر
قهرمان سال قبل : Frankel
9. دربی کنتاکی (Kentucky Derby) :
در کنتاکی جایی که مرغ های سرخ شده آن مشهور است ، هر ساله بهترین اسب های سه سال به بالای آمریکای شمالی در کورسی با نام کنتاکی دربی جمع می شوند. مسابقه ای آزاد که یکی از سه گانه های آمریکا (American Triple Crown)نیز به حساب می آید.در کورس 2000 متری که گرانترین در بین سه گانه های آمریکا نیز می باشد ، در مجموع 2 میلیون دلار جایزه پرداخت می شود.
زمان برگزاری : ماه می
قهرمان سال قبل : I'll Have Another
10. دربی ایرلند (Irish Derby) :
در ایرلند یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده اسب جهان دربی بزرگی برگزار می شود .این دربی پاسخی به دربی اپسوم و یکی دیگر از با ارزشترین کورسهای جهان می باشد. هر ساله در این کورس یک مایل و 4 فورلانگی (معادل 2414 متر) جوایزی بالغ بر 1.6 میلیون دلار پرداخت می شود.
زمان برگزاری : ماه ژوئن
قهرمان سال قبل : Camelot
گردآوری : رحیم کوچکی
منبع تحقیق : ویکی پدیا - ریسینگ پست
ویژه مجله دنیای اسب شماره زمستان 91

تمام حقوق این اثر متعلق به سایت horseracing.ir می باشد.