به نام آفریننده موجودات
مشکلات رفتاری طوطی

تعداد زیادی از مالکان طوطی ها از مشکلات رفتاری طوطی هایشان می نالند. آن ها می گویند چرا طوطی من از نامزدم متنفر است؟ یا چرا وقتی من اتاق را ترک می کنم طوطی من جیغ می زند؟
حقیقت تلخ این است که این پرنده ها برای زندگی در خانه طراحی نشده اند بلکه محل زندگی آن ها خطرناک ترین جنگلها و بیابان ها و جنگلهای بارانی می باشد. در نتیجه نمی توان انتظار داشت آنها هنگامی که ما با تلفن صحبت می کنیم یا با بچه کوچک خود بازی می کنیم، ساکت باشند. با اینحال هنوز راه هایی وجود دارد که مشکلات رفتاری آنها به طور کامل یا حداقل مقداری اطلاح شود.
سه مشکل رفتاری که مردم با پرنده خود دارند به شرح زیر است:
1- مشکلات رفتاری غریزی یا طبیعی
2- مشکلات رفتاری ناشی از آموزش اشتباه
3- مشکلات ناشی از اسارت
در این مقاله تفاوت بین این سه مشکل را بیان خواهیم کرد. در مقاله بعدی درباره مشکلات رفتاری فردی بحث خواهیم کرد تا راه حلی برای آن بیابیم.
1) مشکلات رفتاری غریزی یا طبیعی طوطی:
این مشکلات رفتاری مطمئنا وجود دارد چون بخشی از آفرینش آن ها است. این رفتارها برای بقای طوطی در دنیای وحشی ضروری است ولی این رفتارها برای کسانی که با یک طوطی در خانه زندگی می کنند واقعا آزار دهنده است. این مشکلات شامل جیغ کشیدن، جویدن و پرخاشگری نسبت به غریبه ها بخصوص در فصل جفت گیری می باشد.
غریزه چیست؟
وقتی ما یک کودک را می بینیم می گوییم که مغز او مانند یک بوم سفید آماده یادگیری است. این در واقع یک باور نادرست است. مغز ما و حیوانات قبل از تولد با انواع غرایز برنامه ریزی شده است. غریزه همچون یک برنامه کامپیوتری است که باعث می شود یک مخلوق رفتاری را بدون آن که یادگرفته باشد، انجام دهد. به عنوان مثال نوزاد انسان بدون آن که آموزش دیده باشد می داند که چگونه شیر بمکد و یا پلک بزند و یا تنفس کند. غریزه را نمی توان حتی با اسکن مغز مشاهده کرد. غزیزه از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود همانند رنگ پوست که توسط وراثت از پدر مادر به فرزند منتقل می شود. بنابراین غریزه از نسلی به نسلی دیگر منتقل می شود که این قدرت طبیعت برای بقاء موجودات می باشد. حیواناتی که غریزه های ناقص دارند قبل از رسیدن به سن بلوغ می میرند و حیوانات با غرایز سالم باقی خواهند ماند و آنرا به بچه های خود انتقال خواهند داد. بدین ترتیب به طور طبیعی نقص ها انتقال نخواهند یافت. غریزه بقاء مانند گریزان بودن انسان از بوی پوسیدگی و فساد می باشد. حتی اگر خیلی شدید باشد ممکن است استفراغ کنیم. این غریزه باعث می شود ما یک گوشت فاسد شده را نخوریم. به این ترتیب ما از آلودگی فرار می کنیم و این باعث می شود تا از بیماری یا حتی مرگ نجات یابیم.
مشکلات غریزی طوطی:
گونه های مختلف طوطی ها دارای غرایز متفاوت و تکامل یافته ای هستند که به بقاء و تولید مثل و تشکیل اجتماع متناسب با محیط اطرافشان کمک می کند. طوطی ها در گله خود هنگامی از همسر خود یا گله جدا افتاده اند به طور غریزی جیغ می کشند. چون مسافت های آنها از هم دور است فریاد آن ها بلند است تا همدیگر را بیابند. این جیغ ها در طبیعت یک آفرینش شگفت آور است ولی در اسارت بسیار آزار دهنده است. طوطی ها همچنین به طور غریزی به هم عشق می ورزند. آنها برای نشان دادن محبت خود به دوستان و ماده ها، همدیگر را پرآرایی می کنند. اگر یک پرنده متوجه شود که دوست او تعدادی پر معیوب دارد، یک غریزه قوی دوستانه او را وادار می کند که پر مشکل دار را برای دوستش بجود تا کنده شود. برای همین است که در اسارت طوطی ها تمایل شدید به جویدن دگمه یا زیپ دارند. اگر پرنده شما نیز چنین است علت آن این است که او میخواهد با شما خوش و بش و شوخی کند. درذهن طوطی ها با درست کردن پرهای معیوب شما او درحال نشان دادن عشق خود به شما است.
تصحیح مشکلات رفتاری غریزی
وقتی گفته می شود که یک کانور خورشیدی جیغ های خود را متوقف کند مانند این است که بخواهیم یک سگ بینی خود را مرطوب نکند یعنی شما نمی توانید این دو را متوقف کنید. شما نمی توانید یک غریزه را از ذهن طوطی پاک کنید ولی می توانید کمک کنید که پرنده یاد بگیرد تا کارهای غریزی خود را که برای ما رنج آور است، کنترل کند و کمتر آنرا انجام دهد.
2) مشکلات رفتاری آموزش های ناخواسته
همه ماو حتی اطرافیان ما دائما در حال آموزش به حیواناتمان هستیم که بعضی از آموزش ها خوب و بعضی بد می باشد. وقتی شما به روی سطح آب ماهی قرمزتان تکه ای غذا می اندازید شما درحال آموزش دادن به او هستید که وقتی به او نزدیک می شوید به سطح آب بیاید. بعضی طوطی ها دستی شدن توسط انسانها را دوست ندارند. این کار رام کردن آن ها را سخت تر می کند. وقتی که شما طوطی خود را از قفس بیرون می آورید و با او مشغول بازی می شوید و در این هنگام او شما را گاز می گیرد، شما فریاد می کشید و او را وحشت زده به قفس می اندازید. شما تنها به او آموخته اید که گاز گرفتن خوب است و به این صورت آنچه را که او دوست دارد به او داده اید.
هنگامی که پرنده شما رفتار بدی را به نمایش گذاشت از خود بپرسید "چرا او این کار را انجام داد؟ حالا او انتظار چه پاداشی را دارد؟" اگر شما در این زمان به او پاداش مورد انتظارش را ندهید در حقیقت به او یاد داده اید آن رفتار بد را ترک کند.
3) مشکلات رفتاری ناشی از شرایط اسارت
پرکنی، ترس شدید و پرخاشگری یک رفتار عادی در اسارت است ولی در طبیعت بسیار نادر می باشد. این بخاطر شرایطی است که من آنرا "شرایط اسارت" می نامم. زندان قفس، چیدن بالها، ظروف غذایی، رژیم های غذایی عجیب و غریب و عدم تعامل با طوطی های دیگر تعدادی از شرایط نامساعد اسارت می باشد که می تواند باعث بیماری های روانی شود که این بیماریها خود را به صورت رفتارهای بد نشان می دهند.
زیرا پرنده شما برای زندگی در طبیعت وحشی وبا دیگر طوطی ها آفریده شده نه زندگی در یک اتاق با انسانهایی که نمی توانند پرواز کنند. شما به راحتی می توانید محل زندگی طوطی خود را شبیه محیط طبیعی خودش کنید. ما مقاله ای داشتیم به نام "غنی سازی حیوانات". هنگامی که ما روشهای برخوردمان با حیوانات را از حالت دل خواه خودمان به حالت دلخواه آنان تغییر دهیم به طوری که حیواناتمان را از طریق روشهای خوش آیند طبیعتشان به هیجان آوریم، به این "غنی سازی حیوانات" گویند. این روش مدت زیادی است که در باغ وحش های سراسر دنیا استفاده می شود و به این طریق می توان رفتارهای ناهنجار اغلب حیوانات و حتی انسان ها را درمان کرد. برای روشن شدن موضوع باید گفت که ما انسان ها طراحی نشدیم که پشت رایانه به مدت ده ساعت بنشینیم. به نظرتان این طور نیست؟
بکار بردن آنچه در اینجا آموختیم
این مقاله چگونه مقابله کردن با رفتارهای ناهنجار طوطیتان را که به احتمال زیاد تا بحال با آن دست بگریبان بودید را بیان کرد. اما همه مشکلات را پوشش نمی دهد. هر گاه شما با پرنده خود به مشکل برخوردید باید سه علتی که شرح دادیم را بررسی کنید:
1- علت غریزی
2- علت آموزش های ناخواسته
3- شرایط اسارت
وقتی شما بدانید علت آن رفتار کدام مورد بالا است میتوانید با استفاده از روشهای خلاق که از خود بروز می دهید آن را اصلاح کنید بدون اینکه نیاز به کمک کسی و ما داشته باشید.
Jon Perry
مترجم: محمد. ص

توجه : کلیه مطالب و مقاله های اين سايت متعلق به پارسي پتو شرکت شبکه ارتباطات کامپیوتری ایران(Aka Networks) است .استفاده از مطالب و مقاله های سایت پارسی پت بدون ذکر منبع و لینک معتبر و مستقیممصداق بارز دزدی است و از طرف شرکت ارتباطات کامپوتری ایران مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت .در صورت تمایل به استفاده از مقاله های این سایت میبایست منبع را به صورت یک لینک معتبر و مستقیم به همراه نام مترجم و نویسنده مقاله به این صورت ذکر کنید : منبع : www.parsipet.ir