طبق آخرین گزارش جامعه حفاظت از دلفین ها و نهنگ ها ، در 14 کشور اروپایی ، در 34 پارک آبی و آکواریوم دلفین ها به طور کلی 286 نهنگ و دلفین زندانی هستند . همه این حیوانات با هدف سرگرمی و پول نگهداری می شوند و هدف از نگهداری آن ها آموزش و محیط زیست نمی باشد . 258 عدد از آن ها دلفین های پوزه بطریBottlenose dolphin می باشند .
دلفین های پوزه بطری محبوب ترین پستاندار آبزی می باشند چون بیشتر مردم این دلفین ها را حیوان هایی شاد ، دوستانه و خوش رو می بینند . به هر حال لبخند آن ها بزرگترین فریب طبیعت است و باعث می شود همه خیال کنند که آن ها همیشه شاد و خوشحال هستند .شکل خاص و طبیعی فک یا پوزه دلفین ها، آب را زمانی که در حال خوردن ماهی هستند از دهانشان تخلیه می کند و هیچ عضله ای نیز برای ایجاد لبخند در پوزه آنها وجود ندارد این یک حالت طبیعی ست و تنها باعث شده دوست داشتنی تر به نظر بیایند.این لبخند همیشه همراه آن ها است حتی وقتی برای تسلط در گروه مبارزه می کنند و یا وقتی با آزردگی در پارک های آبی قصد حمله به بازدید کننده ها را دارند .

برای اینکه نباید دلفین ها در اسارت باشند دلایل بسیاری وجود دارد:

مردم باید بدانند که انسان ها نمی توانند شرایط مساعدی را برای زندگی دلفین ها فراهم بیاورند !
برخلاف چیزی که صاحبان آکواریوم دلفین ها می گویند ، دلفین ها در شرایطی که بتواند رشد و زندگی طبیعی آن ها را تضمین کند نگهداری نمی شوند . آکواریوم دلفین ها شدید ترین کاهش را در فضای زندگی و رفتار حرکتی طبیعی دلفین ها دارد . دلفین ها حیواناتی برای حیات وحش هستند ، به زندگی در دریا ، فرو رفتن و غواصی کردن تا عمق 150 متر زیر سطح آب ، پرش تا ارتفاع 3 متر و شنا با سرعت 40 کیلومتر در ساعت عادت دارند . این پستانداران در طبیعت وحشی روزانه 100 کیلومتر را طی می کنند . حتی بزرگترین آکواریوم ها و استخرها در دنیا تنها 1 درصد از فعالیت طبیعی آن ها را فراهم می سازد .
آکواریوم دلفین ها باعث کمبود توانایی در عملکرد گروهی می شود و این در حالی است که دلفین ها حیواناتی بسیار اجتماعی هستند . ارتباط بین مادر و بچه بسیار قوی و طولانی مدت است . آنها باعث انزوای اجتماعی دلفین ها می شود . انزوای اجتماعی در حیوانات باعث استرس ، از دست رفتن اشتها ، زخم معده و تضعیف سیستم ایمنی می شود .
دلفین ها با استفاده از طنین و انعکاس صدا با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و ارتباط آن ها از طریق سیگنال های صوتی خاص می باشند . در یک استخر مصنوعی ، دیوار های استخر اکو ایجاد می کنند و باعث زیاد شدن انعکاس موج های صدا می شوند که تاثیر بدی بر روی دلفین ها دارد .
آن ها اغلب به طور ناقص یا غیر مناسب تغذیه می شوند تا باقی ماهی هایی را که از جلسات قبل توسط توریست ها به آن ها داده شده بخورند . دلفین ها گاهی اشیا غیر قابل خوردن را که برای بدن خطرناک است قورت می دهند ، این اشیا مخصوصا یا به صورت تصادفی توسط مردمی که برای تماشا می آیند درون آب پرتاب می شود .

آموزش دلفین ها چیزی همانند آموزش فیل ها و سایر حیوانات در سیرک های حیوانات می باشد.اگر نتوانند درس های خود را بدرستی پس دهند مورد بدرفتاری قرار گرفته و در محفظه ها و تانکرهای کوچکتر حبس شده و تحت شرایط سخت روحی و استرس فراوان بدون عذا چند روزی را سپری کرده و در نهایت مجبور می شوند تا برخلاف طبیعت خود عمل کرده و تن به خواسته های خودخواهانه انسان ها دهند.
این آکواریوم ها بر روی توانایی فرار از محرک هایی که برای دلفین ها ناراحتی ایجاد می کنند نیز تاثیر می گذارد ، که به دلیل نبود پناهگاه برای گریز از درگیری بین دلفین ها و تماس با انسان ها می باشد .
همه این عوامل منجر به مرگ و میر بسیاری می شوند . بچه دلفین ها در سن 2 الی 4 سالگی از مادرانشان گرفته می شوند و در اولین سال اسارتشان شانس 53 درصدی برای بقا دارند . دلیل اصلی مرگ ، استرس ناشی از خارج شدن از محیط طبیعی و ناتوانی در پذیرفتن سریع زندگی در اسارت می باشد .

و حقایقی دیگر :
• 50 درصد از دلفین های وحشی صید شده در طی فرآیند انتقال بین مسیرهای بین قاره ای بسیار دور و نگهداری در آکواریوم جان خود را از دست می دهند .

دلفین های آسیب دیده ، مسن و نامناسب برای دلفیناریوم به سرعت فروخته و کشته می شوند.

• نیمی از دلفین ها در 2 سال اول اسارت می میرند و بقیه حدودا به مدت متوسط 6 سال زنده می مانند.

طول عمر دلفین ها در طبیعت به طور متوسط 50 سال می باشد .

قیمت هر دلفین اسیر شده برای پارک های آبی که توسط قاتلین دلفین ها بدام می افتند در حدود 200 هزار دلار می باشد.
صنعت پارک های آبی یک صنعت چندین میلیون دلاری و سود آور می باشد بنابراین صاحبان و گردانندگان این صنعت با تبلیغات گسترده و دروغگویی همیشه سعی خواهند داشت تا این کسب و کار خود را موجه جلوه داده و آن را خدمتی برای سرگرمی مردم و آموزش محیط زیست عنوان کنند.در حالی اکنون شما می دانید که اینچنین نیست.

لطفا اطلاع رسانی کرده و کمکی باشید برای برچیده شدن این مصادیق ظلم و ستم به حیوانات باشکوه سیاره.


منبع : forum.vegankind.ir