لوچ کوتوله زنچیره ای(Dwarf Chain Loach)


نام علمی: Ambastaia sidthimunki
مترادف: Botia sidthimunki
نام رایج:لوچ کوتوله,لوچ کوتوله زنچیره ای
گروه: گروه: Loaches
زیستگاه: آسیا، تایلند، هند
سایز نهایی:6 سانتی متر
زیستگاه طبیعی:این گونه از لوچها زندگی در دریاچه های و رودخانه های کوچی با پوشش گیاهی فراوان و همچنین با جریان کم اب را می پسندند.
رفتار اجتماعی:ماهی صلح امیز و پر جنب و جوشی بوده ودر طول روز در تانک به شنا کردن مشغول هست در شب بیشتر به استراحت می پردازد.این ماهی مناسب برای تانکهای گروهی می باشد.
رژیم غذایی:همه چیز خوار,در محیط زندگی طبیعی خود بیتر از غذاهای زندهو پوسته های گیاهان تغذیه می کند.
تکثیر و پرورش:تعداد محدودی موفق به تکثیر در آکواریوم شده اند ولی تکثیر این گونه در تانک بسیار نادر است.
تانک مناسب:حداقل 75 لیتر
جمعیت:6الی 8 ماهی در تانک بیش از لیتر مناسب است
دکوراسون تانک:کف تانک با بوسیله شن و ماسه مرغوب ریز پوشیده شود.ایجاد یک جریان ملایم اب در تانک برای این گونه بسیار مفید است.استفاده از سنگ و چوب و گیاهان در تانک برای ایجاد مخفی گاه برای اینکه ماهی در تانک احساس امنیت کند لازم می باشد.
دمای مناسب:24 الی 28 درجه سانتیگراد
PH: 6-7،5
سختی: 1-15 درجه
طول عمر: 8-12 سال
توضیحات:لوچ کوتوله ,ک.چکتری نوع لوچ از خانواده بزرگ لوچها می باشد و باید همیشه در گروه نگهداری شود.صید بیش از حد و تغییرات در زیستگاه طبیعی این ماهی در تایلند باعث کمیاب شدن این ماهی شده و آن را در معرض نابودی قرار داده است.رنگ پشتی کمر لوچ کوتوله قهوه ای روشن است در حالی که کناره های بدن به به رنگ زرد روشن و شکم ماهی دارای رنگی سفید می باشد.از ابتدای سر تا انتهای باله دمی دارای خطی قهوه ای روشن بوده که توسط خطهای عرضی به همان رنگ از پشت ماهی به خطهای کناره ای ماهی متصل شده است یک حالیت زنجیره ای مانند به بدن ماهی داده است.
در تکثیر این گونه از لوچها استفاده از هورمونهای مصنوعی می تواند ماهی را وادار به تخمی ریزی کرده و از این روش در تکثیر این ماهی در تانک استفاده می شود.

منبع:Tropical fish - Ambastaia sidthimunki - Dwarf Loach