لوچ مشکی خط دار (Black-Lined Loach)


نام علمی: Ambastaia nigrolineata
مترادف: Yasuhikotakia nigrolineata، nigrolineata Botia
نام عمومی :لوچ خط دار مشکی
گروه:لوچها_ Loaches
زیستگاه: آسیا، چین، لائوس و تایلند
سایز نهایی: 8-10 سانتی متر
زیستگاه طبیعی:زندگی در ابهای با سرعت جریان نسبتا زیاد را دوست دارد بیشتر در رودخانه مکونگ در قسمتهایی که دارای جریان بالا می باشند زندگی می کند بیشتر قسمتهایی از رودخانه با بستری شنی را می پسندد.
رفتار اجتماعی:لوچ کاملا صلح امیزی می باشد و با گونه های مختلف ماهیانی که صلح امیز می باشند نگهداری کرد این ماهی را می توان با ماهیانی که در قسمت فوقانی تانک شنا می کنند نگهداری نمود.این گونه لوچ را می توان با سایر گونه های لوچ که صلح امیز می باشند در تانکهایی با حجم بالا قرار داد.
تغذیه:این ماهی همه چیز خوار بوده نسبت به انتخاب غذای خود سختگیر نمی باشد.عمدتا در محل زندگی طبیعی از لارو حشرات و موجودات ریز در اعماق اب ,برگ و ریشه گیاهان پوسیده تغذیه می کند.در آکواریوم می توان ان را با غذاهی کوچک زنده,و غذای منجمد,وغذاهای خشک شرکتی با کیفیت ,و حلزونهای ریز تغذیه کرد.علاوه بر اینها می توان از خیار و اسفناج برای تغذیه این ماهی استفاده کرد.
تکثیر: در آکواریوم امکانپذیر نیست
تانک مناسب:حداقل 90 لیتر
تعداد:5 الی 8 ماهی در 140 لیتر اب
دکوراسیون:استفاده از شن و ماسه ترجیحا ریز در کف تانک مناسب برای این ماهی می باشد.تزئین تانک بوسیله سنگهای صاف که توسط جریان اب لبه های تیز ان از بین رفته باشد و همچنین چوب در تانک برای این ماهی مفید می باشد.ایجاد جریان در اب توسط فیلترها در تانک برای شنای این ماهی مناسب است.
دمای مناسب:20 الی25 درجه سانتیگراد
Ph:6.5الی7.5
سختی: 5-15 ° NK
طول عمر: 5-8 سال
توضیحات:رنگ متاوت این گونه از لوچ آن را از سایر گونه ها متفاوت می سازد خط هایی سفید و سیاه که از قسمت ابتدای سر تا دم ماهی کشیده شده است در این ماهی کاملا مشهود می باشد.همچنین یک نوار مشکی در امتداد کمر این ماهی قرار دارد.در قسمت شکم ماهی رنگی روشنتر و دارای رنگی سفید است در صورتی که بالای خط سیاه میانی بدن ماهی دارای رنگی تیره تر از سفید و مایل به رنگ زرد می باشد.در ماهی های بالغ رنگ بدن ماهی بیشتر بوده تیرگی بدن ماهی بیشتر می باد در صورتی که ماهیان نوجوان دارای رنگی روشنتر و مایل به سفید می باشند گستردگی رنگ در ماهی های نوجوان بیشتر در قسمت عقبی بدن ماهی می باشد در قسمت سر رنگ ماهی بیشتر متمایل به سفید می باشد.به دلیل شکار بی رویه و زیاد این گونه از لوچها باعث کاهش شدید این گونه شده که در نتیجه از تجارت همیشگی این ماهی جلوگیری شده و فقط به تعداد کم به فروش میرسد.در گروه معمولا یک ماهی به عنوان ماهی غالب و حکفرما با جثه ای بزرگتر از سایر ماهیان وجود دارد که معمولا این ماهی از بین ماده ها می باشد.
ماده ها دارای بدنی بزرکتر و رشد نسبتا بیشتری نسبت به ماهی نر می باشند.در صورتی که نرها دارای ل***** ضخیم تر و دارای پوزه ای درازتر می باشند. تاکنون هیچ موردی از تکثیر این گون در تانک گزارش نشده است.

منبع:Tropical fish - Ambastaia nigrolineata - Black-Lined Loach