گربه ماهی سوزنی(Needle Catfish)

نام علمی: Farlowella acus
مترادف: Acestra acus
نام مشترک: گربه ماهی سوزنی, Farlowella cat, Twig catfish
خانواده: Catfishes
زیستگاه: آمریکای جنوبی؛ ونزوئلا، شاخه جنوبی از آمازون
سایز:15 سانتیمتر
زیستگاه طبیعی:این نو ماهی بیشتر در مناطق ساحلی کم عمق و یا در قسمتهایی از رودخانه که دارای اب ثابت با پوشش گیاهی فراوان زندگی می کند.
خلق و خو:کاملا صلح جو و خجالیت,این ماهی برای تانکهایی که ماهیانی پر جنب و جوش و خشن نگهداری می شود اصلا توصیه نمی شود.
رژیم غذایی: ماهی گیاه خواری است، و ممکن است گیاهان را بخورد.این ماهی بیشتر در شب تغذیه می کند و در رژیم غذایی بهتر است که از جلبک حتما استفاده شود.
تکثیر:نسبتا آسان
حجم تانک مناسب:حداقل 120 لیتر
جمعیت :3 الی 4 ماهی برای 120 لیتر مناسب است
دکوراسیون:این نوع گربه ماهی به تانکی عمیق و با نوردهی زیاد را می پسندد. در تانک باید از چوب و ریشه گیاهان و همچنین سنگ مکانهایی برای مخفی شدن این ماهی تعبیه گردد.نوردهی و هوادهی تانک باید کاملا مناسب صورت بگیرد.بهتر است کفت تانک بوسیله شن و ماسه وسنگ گرد پوشیده شود.
دمای مناسب:14 تا 26 درجه سانتیگراد
Ph:7.5 الی 8
طول عمر: 5-8 سال
• توضیحات:بدن این گربه ماهی دراز بسیار بلند و باریک است,و دارای پوزه ای کشیده و دراز (به اصطلاح توسعه یافته ) است.دهان که عمل مکیدن با آن انجام می گیرد در قسمت زیرین سر قرار دارد.محدوده رنگ این نوع گربه ماهی سبز زیتونی مایل به زرد سیر و یا قهوه ای میل می کند.در هر دو طرف بدن ماهی یک خط قهوه ای تیره وجود دارد که از سر تا دم کشیده شده است.باله دارای رنگ روشنی هستند .نگهداری این ماهی برای کسی که تازه کار باشد توصیه نمی شود.ماهی ممکن است در صورتی که اب نامناسب باشد و یا اکسیژن محلول در اب کم شود دهان خود را بالاتر از سطح اب نگه دارداین ماهی تغییرات ناگهانی و شدید در اب را تحمل نمی کند در این شرایط ماهی با آسیب جدی مواجه خواهد شد.
تشخی جنسیت در این گونه گربه ماهی به این صورت است گه ماهی نر دارای بدنی پهن و ضخیم می باشددر صورتی که ماهی ماده دارای بدنی کشیده تر و نازکتر می باشد بدن ماهی نر دارای فلسهای که شبیه به موهای ریز هستند می باشد که این مورد در ماهی ماده وجود ندارد.
تکثیر در گربه ماهی سوزنی نه زیلد دشوار هست و نه خیلی سادهاست.و نیاز به تجربه و اطلاعات کافی در این مورد می باشد. در هنگام تکثیر ماهی نر بعد انتخاب یک مکان سخت که معمولا دیواره آکواریوم می باشد قبل از تخم ریزی شروع به تمیز کردن ان محل می کند.تخم ریزی در شب و یا در اوایل صبح صورت می گیرد حدود 40 الی 60 تخم گذاشته می شود.در صورتی که دمای تانک 26 درجه سانتیگراد باشد تخمها بعد از 4 روز به لارو تبدیل می شوند.ماهی نر ساعتها از تخمها مراقبت می کند تا تخمها در شرایط مطلوب بسر ببرند بهترین مقدار هچ شدن تخمها در زمانی است که اکسیژن دهی به تانک بصورت خوب انجام شود و اکشیژن محلول در اب بالا باشد همچنین نور دهی در تان هم باید مناسب بوده تمام نقاط تانک کاملا روشن باشد.مقدار phآب باید کاملا طبیعی , سختی بین 5-10 درجه DGHباشد.تغذیه لاورها باید توسط سبزیجات و قرص و ارتیمیا صورت گیرد.


منبع:Tropical fish - Alfaro cultratus - Knife Livebearer, Knife-edged Livebearer