ایا خرگوش شما نیاز به یک دوست دارد ؟

شما خرگوش ماده عزیزتان را در خانه دارید و برایش یک مکان کاملا راحت در خانه تان فراهم کرده اید اما شما 8 ساعت در بیرون کار میکنید و فکر میکنید چقدر ناراحت کننده است برای خرگوش ماده شما که این زمان را در خانه به تنهایی سپری کند . پس شما سریعا به دنبال این میروید که برای خرگوش خود یک دوست و همدم پیدا کنید.


یکی از نکات خطرناکی که اول به ذهن یک انسان میرسد این است که برای خرگوش خود یک خرگوش نر خریداری کند . اما ایا خرگوش شما به اندازه ای که شما فکر میکنید خوشحال خواهد شد ؟ سریعا بعد از خرید یک خرگوش نر دعوای شدیدی پیش خواهد امد و شما وحشت زده میشوید . کدام قسمت اشتباه پیش رفته است ؟


این سناریو ای است که ما همواره ان را میشنویم و شاهد ان هستیم .گاهی اوقات معرفی خرگوش ها کار میکند اما همیشه به این سادگی نیست .در قسمت بالا وضعیت مربوط به خرگوش ماده ای است که فکر میکند خانه ،صاحبش، لانه اش ،اسباب بازی هایش همه برای او است و خانه حکم قلعه و کاخ او را برایش دارد .


اوردن یک نر دنیا و قلمرو مطلق او را خراب میکند و برای خرگوش ماده یک مزاحم به شمار می اید . حس کردن بوی اعضای خانواده و داشتن قلمرو مطلق برای یک خرگوش باعث به وجود امدن خوشحالی او می شود . او عادت میکند و خود را با شرایط خانه و صاحب خود وقف می دهد.این اتفاق بدی نیست .


خرگوش ها حیوانات شب فعالی هستند به این معنا که بیشترین فعالیت ان ها در صبح زود و شب صورت میگیرد .پس در طول روز های تابستانی انها بیشتر دوست دارند بخوابند . خرگوش ها معمولا در قفس خود نمی شینند و همواره در حال فعالیت هستند به صورتی که کنار انها نشستن برای مدت زمان طولانی بسیار مشکل است .


نکاتی که که برای معرفی خرگوش باید به انها متعهد شوید :


هیچ گاه یک خرگوش جدید را در اتاق یا قفسی که خرگوشتان زندگی میکند قرار ندهید ممکن است دعوای وحشتناکی بین این دو خرگوش رخ دهد و اسیب جدی به خرگوش ها وارد شود .


شما ممکن است به یک اتاق مجزا نیاز داشته باشید ،بنابر این این خرگوش ها میتوانند در مجاورت هم دوست های خوبی برای همدیگر باشند .
اجازه ندهید که خرگوش شما به خرگوش تازه وارد زیاد از حد نزدیک شود . این ممکن است باعت ناراحتی و ازردگی خرگوش تازه وارد شود .
یک صفحه جدا کننده باید بین دو اتاق باشد تا خرگوش ها هر یک ازادی خود را داشته باشند .خرگوش های جوان برای مدتی میتوانند به خوبی در کنار خرگوش های بالغ زندگی کنند ،اما وقتی که خرگوش جوان به سن بلوغ رسید با خرگوش بالغ شروع به دعوا میکند که این نشانه ای برای زمان جدا سازی خرگوش ها است .


بهترین نهداری هنگامی رخ میدهد که شما یک جفت که شامل یک نر و یک ماده است نگه داری کنید . البته جنسیت های یکسان هم عمل میکند اما ممکن است بعد از بلوغ درگیری های جدی میان یک جنس صورت بگیرد .


اگر خرگوش شما توسط خرگوش دیگری گاز گرفته شده است حتما به یک دامپزشک خوب مراجعه کنید . خرگوش ها پوست و گوشت لطیفی دارند که یک زخم میتواند برایشان بسیار خطرناک و جدی باشد .یکی دیگر از راه هایی که میتوانید استفاده کنید این است که خرگوش خود را به مکانی که تعداد زیادی خرگوش دارد مثل خانه خرگوش ها ببرید و اجازه بدهید خرگوش خودتان جفتش را انتخاب کند ! قطعا شگفت زده خواهید شد که خرگوشتان با یکی که خودش دوست دارد جفت و جور شده است .


زمان اولین ملاقات :

در نظر می گیریم شما تمام اقدامات حیاتی از جمله بالغ بودن جفت ها حداقل به مدت دو هفته را در نظر گرفته اید . حالا یک اتاق را پیدا کنید که هیچ کدام از خرگوش ها تا به حال درون ان اتاق حضور نداشته اند .


در واقع فضایی را انتخاب کنید که هیچ یک از خرگوش ها در رابطه با ان فضا احساس مالکیت نداشته باشند .این بسیار مهم است .
حتما در هنگام معرفی یک حوله و یک بطری اب به هموراه داشته باشید و منظره اتاق را به صورتی درست کنید که کاملا عادی به نظر برسد ،در واقع این اتاق باید 2 جایگاه دستشویی ،علف و ... را داشته باشد .


در اتاق بنشینید در حالی که موزیک ارامش بخشی در حال پخش شدن است .هر دو حیوانات را از مکان حملشان بیرون بیاورید و در جایی نزدیکی قفس حملشان قرار دهید . بنابراین هر دو نمی توانند داخل یک جعبه حمل بشوند .


نگاه کنید و اماده باشید .شما ممکن است مشاهده کنید که یک خرگوش بر خرگوش دیگر غلبه میکند . خرگوش غالب که ممکن است نر یا ماده باشد سعی میکند روی بدن خرگوش دیگری برود در واقع هیچ ربطی به جنسیت ندارد فقط مربوط به غالب و مغلوب بودن است دقیقا همانند رفتاری که از سگ ها بروز میکند .این رفتار هیچ مشکلی ندارد اگر دیگری مغلوب بودن خود را بپذیرد.


اگر دور زدن دور یکدیگر و گاز گرفتن شروع شد حوله را میان دو خرگوش بیاندازید و اب را به انها بپاشید .در وقاع فقط یک کاری کنید که خرگوش ها همدیگر را گاز نگیرنند .


حال که انها را جدا کردید به باکس حمل برگردانید و به قفسشان بازگردانید . در واقع شما باید تا وقتی که خرگوش هایتان یکدیگر را بپذیرند این کار را انجام دهید این اتفاق ممکن است 1 ماه طول بکشید یا فقط چند روز اما تا وقتی که این اتفاق رخ بدهد هر روز 10 دقیقه این عمل را انجام دهید .
هر خرگوشی در جایگاه خود منحصر به فرد است دقیقا مثل افراد که بعضی ها میتوانند به تنهایی زندگی کنند و بعضی ها نمیتوانند .


چه میشود اگر خرگوش ها با هم نسازند؟

ما به شما نصیحت میکنیم که تا زمانی که مطمئن نشده اید که یک اتاق جدا یا یک قفس جدا ندارید هرگز خرگوش ها را با همدیگر تنها نگذارید . اگر خرگوش هایتان به مدت یک ماه یا کمتر از هم دوری کردند و با هم سازگاری پیدا نکردند به انها مدت زمانی بدهید و بعدا دوباره امتحان کنید .


به نظر ما هیچ اشکالی وجود ندارد برای اینکه دو خرگوش همزمان در یک اتاق و در دو قفس مجزا حضور داشته باشند . خرگوش تازه وارد را ازاد کرده و اجازه دهید که در قلمرو خرگوشتان قدم بزند . شاید در ابتدا کمی موجب رنجش خرگوش ها شود اما بعد از مدتی دانستن اینکه خرگوشی در نزدیکی انها است لذت بخش باشد .
از کجا بفهمم که خرگوش ها با هم سازگاری پیدا کرده اند ؟


وقتی دو خرگوش در یک اتاق باشند ،فقط از یک دیگر بالا میروند اما همدیگر را گاز نمیگیرند و در کنار هم دراز میکشند و در نهایت همدیگر را تمیز میکنند .هنگامی که به اتاقی رسیدید که خرگوش در ان هستند سریع حرکت نکنیدو خرگوش ها را درون قفس یا اتاق خود قرار ندهید . بگذارید زمان بیشتری با هم باشند و با دقت تماشا کنید .

احتمالا بهتر است برای انها دری قرار دهید که بتوانند خودشان ان را باز و بسته کنند همانند سگ ها این برای انها بهتر است و به انها ازادی بیشتری خواهد داد و این باعث میشود از خیلی از دعوا ها جلوگیری شود .مترجم:پارنیا.خ

منبع: Does Your Bunny Need a Friend? - Page 1