فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  1
لایک لایک:  2
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  همکار قدیمی انجمن گربه

  تخصص
  Drawing
  محل سکونت
  TehraN
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  Persian cat and Dsh
  تاریخ عضویت
  Mar 2013
  شماره عضویت
  11464
  میانگین پست در روز
  0.33
  تعداد ارسال ها
  575

  نگاهي کوتاه به آنهايي که نابودشان کرده*ايم!

  نگاهي کوتاه به آنهايي که نابودشان کرده*ايم!

  انسان بزرگترين خطري است که گونه*هاي مختلف جانوري و گياهي سياره زمين را تهديد مي*کند. فعاليت*هاي ما از قبيل مصرف سوخت*هاي فسيلي و انتشار گازهاي گلخانه*اي، توسعه شهرها و زمين*هاي کشاورزي و شکار بي رويه نه تنها بسياري از گونه*ها را در معرض خطر انقراض قرار داده بلکه به نابودي کامل گونه*هاي مختلفي منجر شده است.
  به گزارش زيست نيوز،اگرچه دانشمندان به تاثير چشمگير نابودي حتي يک گونه در چرخه حيات جانوان و گياهان پي برده*اند، اما ديگر براي نجات برخي گونه*ها بسيار دير شده است. افزون بر اين، فعاليت*هاي مخرب انسان همچنان ادامه داشته و ممکن است طي سال*هاي آينده با برخي از باشکوه*ترين حيوانات زمين براي هميشه خداحافظي کنيم. در ادامه اين مطلب برخي از گونه*هاي جانوري که انسان موجب انقراض آنها شده است را به صورت مختصر بررسي مي*کنيم.
  تيلاسين (Thylacine)
  "تيلاسين" با قد دو فوت در حالت ايستاده و با احتساب طول دم 6 فوت، بزرگترين کيسه*دار گوشتخوار دنياي مدرن بود. منزلگاه اصلي اين حيوان استراليا و گينه نو بود و در زمان حضور مهاجران اروپايي به واسطه فعاليت*هاي انسان در معرض خطر انقراض قرار داشت. با اين وجود، تيلاسين در تاسماني (به نام ببر تاسماني يا گرگ تاسماني نيز شناخته مي*شود) به حيات خود ادامه داد و کشته شدن آخرين آنها در حيات وحش به سال 1930 تاييد شد. آخرين تيلاسين در اسارت نيز به سال 1936 جان خود را از دست داد. اگرچه گزارش*هايي از رويت گاه و بي گاه آن در استراليا و گينه نو داده مي*شود، اما تاييد انقراض اين حيوان در سال*هاي 1980 نهايي شد.
  کواگا (Quagga)
  تنها از يک”کواگا" عکسبرداري شده که حيوان ماده باغ وحش لندن بوده است. کواگا در حيات وحش از زير گونه*هاي گورخر محسوب شده و به تعداد زياد در آفريقاي جنوبي زندگي مي*کرد. با اين وجود، شکار آنها براي استفاده از گوشت، پوست و حفاظت از مواد غذايي براي حيوانات اهلي موجب انقراض کواگا شد. آخرين کواگاي وحشي در سال*هاي 1970 شکار شد و آخرين نمونه در اسارت آنها نيز به سال 1883 جان خود را از دست داد. کواگاها نخستين حيوان منقرض شده*اي بودند که دي*ان*اي آنها مورد بررسي قرار گرفت. پيش از آن، دانشمندان معتقد بودند اين حيوان يک گونه کاملا مجزا از گورخر و نه زيرگونه*اي از آن بوده است.
  تارپان (Tarpan)
  "تارپان" يا اسب وحشي اوراسيايي تا سال*هاي 1875 تا 1890 همچنان در حيات وحش زندگي مي*کرد، اما آخرين نمونه از اين حيوان هنگامي که قصد اسير کردن آن را داشتند، کشته شد. آخرين نمونه در اسارت تارپان نيز در سال 1918 جان خود را از دست داد. بلندي تارپان*ها از شانه در حالت ايستاده اندکي کمتر از 5 فوت بود و يال*هاي ضخيم و پرپشتي داشتند.
  لاک پشت غول پيکر سيشل
  (Seychelles Giant Tortoise)
  درباره اينکه لاک پشت غول پيکر سيشل کاملا منقرض شده يا تنها در حيات وحش منقرض شده، بحث وجود دارد. شکار اين حيوان که بسيار مشابه با گونه*هاي لاک پشت در ديگر جزيره*هاي اقيانوس هند بود، در قرن نوزدهم ميلادي موجب انقراض آن شد. پيش از نابودي در حيات وحش در سال*هاي 1840، لاک پشت غول پيکر سيشل تنها در کنار باتلاق*ها و رودخانه*ها ساکن بود و از پوشش گياهي اين مناطق تغذيه مي*کرد.اما اميدهايي وجود دارد که چندين لاک پشت در جزيره”لا ديگو" (La Digue) از لاک پشت*هاي غول پيکر سيشل باشند. همچنين لاک پشتي در جزيره”سنت هلنا” (جزيره*اي در اقيانوس اطلس جنوبي) که سن آن 180 سال ارزيابي مي*شود، ممکن است از اين گونه باشد.
  شير بربري (Barbary)
  منزلگاه شير”بربري" که به نام*هاي شير”اطلس" و شير”نوبيان" نيز شناخته مي*شود، سابقا از مراکش تا مصر گسترده شده و عنوان بزرگترين و سنگين*ترين زيرگونه شيرها را به خود اختصاص داده بود. برخلاف شيرهاي ديگر، به واسطه کميابي غذا در زيستگاه شير بربري، اين حيوان با مشکلات بسياري مواجه بود. آخرين شير بربري در حيات وحش به سال 1922 و در کوه*هاي اطلس مراکش کشته شد.
  ببر بالي
  ببر بالي يکي از سه زيرگونه ببر اندونزي و کوچکترين زيرگونه ببر در طول تاريخ حيات ببرها است. کشته شدن آخرين ببر بالي در سپتامبر 1937 تاييد شد. نابودي زيستگاه و شکار اين حيوان توسط انسان به ويژه اروپايي*ها موجب انقراض ببر بالي شد. اين گونه داراي خز کوتاه*تر و تيره*تر نسبت به ديگر ببرها بود و تقريبا هم اندازه پلنگ*ها يا شيرهاي کوهي بود.
  ببر کاسپين
  ببر”کاسپين" يا ببر”خزري" در نقطه مقابل ببر بالي قرار داشته و يکي از بزرگترين گونه*هاي گربه در تاريخ حيات اين حيوانات محسوب مي*شود. ببر کاسپين تنها اندکي از ببر سيبري کوچکتر بوده است. منزلگاه اين حيوان از سواحل درياي سياه تا درياي خزر و شمال ايران، افغانستان، شوروي سابق و غرب چين را شامل مي*شد. اما شکار بي رويه ببر کاسپين توسط انسان نتيجه*اي جز انقراض آن نداشت. آخرين مشاهده تاييد شده ببر کاسپين به سال*هاي 1970 باز مي*گردد، اما مشاهدات تاييد نشده تا اوايل سال*هاي 1990 ادامه داشتند.
  کرگدن سياه غربي
  شکار غير قانوني براي استفاده از شاخ همواره خطري جدي براي کرگدن*ها بوده است. زماني کرگدن*هاي سياه غربي در مرکز غرب آفريقا پراکنده بودند، اما در سال 2011، اين حيوان منقرض شد. اگرچه تلاش*هاي گروه*هاي حفاظت از محيط زيست در سال*هاي 1930 موجب افزايش جمعيت کرگدن سياه غربي پس از شکار بي رويه آن شده بود، اما در سال*هاي 1980، قوانين محافظت از گونه*ها با مشکلاتي مواجه شد و از اين رو، شکار غير قانوني افزايش يافت. با آغاز قرن 21، تنها 10 کرگدن سياه غربي باقي مانده بودند که تا سال 2006 همگي آنها کشته شدند.
  وزغ طلايي
  زماني که درباره انقراض صحبت مي*کنيم،”وزغ طلايي" گونه*اي نمادين محسوب مي*شود. اين حيوان در ناحيه*اي به مساحت 30 مايل مربع از جنگل ابري مونته ورده کاستاريکا رويت شده و طولي تقريبا 2 اينچي داشت. آخرين مشاهده تاييد شده وزغ طلايي به پانزدهم ماه مي*1989 باز مي*گردد.دليل انقراض ناگهاني آن به طور دقيق مشخص نيست، اما نابودي زيستگاه و قارچ کشنده”چيتريد" (Chytrid) احتمالا مجرمان اصلي در اين زمينه هستند. همچنين، تغييرات آب و هوايي به واسطه پديده”ال نينو” نيز ممکن است در انقراض وزغ*هاي طلايي موثر بوده باشد.
  لاک پشت جزيره پينتا
  لاک پشت جزيره”پينتا" از زيرگونه*هاي لاک پشت”گالاپاکوس" بوده و يکي از نمونه*هاي اخير حيوانات بزرگ منقرض شده در زمان ما محسوب مي*شود. آخرين لاک پشت جزيره پينتا که به نام”جورج تنها" شناخته مي*شد در بيست و چهارم ژوئن 2012 جان خود را به واسطه عارضه قلبي از دست داد. تعداد زيادي از لاک پشت*هاي جزيره پينتا در پايان قرن نوزدهم کشته شدند، اما جورج در سال 1971 کشف شد. افزون بر شکار توسط انسان*ها، حضور برخي گونه*هاي غير بومي مانند بزها به نابودي زيستگاه و در نهايت انقراض اين گونه منجر شد.

  منبع:ابتکار نیوز

 2. #2
  کاربرفعال

  تخصص
  تخصصم شیمی معدنیه با فیزیک
  محل سکونت
  همه جای ایران سرای من است
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی انجل
  تاریخ عضویت
  Apr 2013
  شماره عضویت
  12014
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  85
  ما متان را به هوا میفرستیم و زمین را گرم میکنیم....
  فلز های خوش رنگ ولی خطرناک مانند سرب،اکسید سرب،سرنج و جیوه و کادمیم را نمیتوانیم از بین ببریم...
  به ذهنمان یه چیز خفن میرسد!اینها را در دریا ها میاندازیم!و چقدر حظ میبریم که زرنگی کردیم.
  از کنار جسد پرنده ای که بخاطر آلودگی هوا مرده است رد میشویم....میگوییم اینو ببین ایشش!
  ولی نمیدانیم خودمان عامل مرگش هستیم....
  در هر لحظه گوشه ای از زمین را نابود میکنیم....ولی خودمان را به بیخیالی میزنیم...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. فنچ كشيش آفريقايي
  توسط saeedeh در انجمن معرفی نژادهای فنچ
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 15th January 2015, 03:23 PM
 2. فروش جراح هاوايي و دم زرد
  توسط m.jan در انجمن آرشیو خرید و فروش ماهی و لوازم آکواریوم آب شور
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16th June 2013, 05:15 PM
 3. زيبايي هاي شگفت انگيز و رويايي اعماق دريا
  توسط Morvarid* در انجمن تصاویر دنیای حیوانات
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 6th November 2011, 05:15 PM
 4. سگ وحشي آفريقايي
  توسط شاهرخ ایلخانی در انجمن شناخت نژادهای سگ های گارد
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 29th August 2010, 03:06 PM
 5. روتالا روتانديفوليا (Rotala Rotundifolia)
  توسط K.MR در انجمن خانواده روتالا ( Rotala )
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 14th July 2010, 05:36 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ