فواید نور خورشید برای طوطی ها
. استحکام نوک، استخوان ها و کمک در تشکیل پر
. افزایش دید پرنده.
. کشته شدن میکروب ها و باکتری های روی سطح پوست و پر (به تازگی کشف شده که نور خورشید باعث از بین رفتن ویروس مرگبار PDD می شود).
. تقویت سیستم ایمنی بدن و به حداقل رساندن احتمال بروز برخی از سرطان ها.مهم ترین وظیفه نور خورشید در بدن پرنده کمک به تولید ویتامین D3 می باشد. این ویتامین نقش بسیار بزرگی در جذب کلسیم رژیم غذایی طوطی دارد.عدم نور خورشید منجر به کمبود ویتامین و به عبارت دیگر فقر رژیم غذایی می شود.
ویتامین D3 تنها ویتامینی است که توسط بدن ساخته می شود و لازمه تولید آن قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) است.راه حل کمبود این ویتامین در رژیم غذایی نیست زیرا به غیر از برخی از انواع ماهی ها منابع غذایی خیلی کمی برای تامین مقدار کافی این ویتامین وجود دارد.اما دیگر ویتامین ها از خوراکی ها ومنابع مکمل تامین می گردند.
نور خورشید از نظر فیزیکی و حتی عاطفی تاثیر گذار است. بطور مثال مردم در ماه های زمستان بیشترازماه های دیگر احساس بی حوصله گی و خستگی می کنند زیرا به خاطر شرایط جوی مجبورند بیشتر در محیط خانه و کارشان بمانند واین امر باعث کمبود ویتامین D3 می شود. فقدان این ویتامین در طوطی ها نیز باعث افسردگی ،اضطراب و بروز رفتارهای پرخاشگرایانه می شود.
قرار دادن پرنده 3 باردر هفته به مدت 20 دقیقه در نور مستقیم خورشید کافی وبسیار موثر است.
نور آفتاب بدون واسطه شیشه همه طول موج های لازم را تامین می کند ولی در صورتی که امکان استفاده نور مستقم خورشید میسر نباشد می باست از انواع تجاری لامپ های UV استفاده شود. UV-A برای بینایی و رفتارهای جفت یابی و تولید مثل نقش دارند و UV-B برای ساخته شدن ویتامین D در بدن ضروری است. طول عمر معمول این لامپ ها 6 ماه است و بعد از اتمام دوره باید تعویض شود.
پاینده باشید
مسعود فلاح