http://www.hamsterific.com/Nutrition.cfm
بودن یا نبودن کاسه:
پرتاب کردن غذا کف قفس یا ریختن آن در کاسه؟ از آنجاییکه همسترها به پر تحرکی مشهور هستند اکثراً عقیده دارند که غذا هم باید کف قفس ریخته شود چون بهرحال این اتفاقی است که خواهد افتاد درست در نقطه مخالف اگر همستر عادت کرده باشد که غذایش در ظرف باشد، همسترها نشان داده اند که بعنوان انبار و وجود منبع کافی غذا اصراری به ذخیره کردن آن در جای دیگری ندارند. بهرحال مادران قسمتی را برای غذای بچه ها به خانه می برند و بعضی ، کمی را همراه خود به خانه می برند تا بعنوان میان وعده در طول روز بخوردند.
در ذهن داشته باشید که درهرصورت ظرف به اضافه تمیز نگه داشتن غذا این امکان را فراهم می آورد که عادات غذایی همستر خود را تحت کنترل داشته باشید. فقط یک نگاه کوچک به ظرف غذا کافی است که بفهمید او چه خورده و چه نخورده( در صورتیکه اگر دانه ها را کف قفس بریزید به هیچ عنوان مشخص نمی شود که همسترتان چه خورده و چه نخورده)- بخش استفاده نشده دانه ها باید بصورت روزانه تمیز و با دانه های تازه جایگزین شود.(دانه های جمع آوری شده را دور نریزید آنها را به پرندگان ،موش خرما و سنجابها بدهید آنها از مزه این دانه ها بسیار لذت خواهند برد.)
تعادل در رژیم غذایی همستر
یک رژیم غذایی متعادل تمامی اجزاء لازم جهت پایداری وضعیت و سلامت همستر را در بردارد.غذاها باید در کنار هم به همستر داده شود تا بدن بتواند بطور تاثیرگذاری از انها استفاده کند.آیتم های اصلی دریک رژیم غذایی متعادل عبارتند از:

  1. پروتئین 2.کربوهیدرات و چربی 3. ویتامین 4. مواد معدنی 5. آب

پروتئین: لازم برای رشد و ایجاد بافتهای بدن و بخصوص برای بچه های کوچک و مادران باردار بسیار مهم است. منابع خوب پروتئین عبارتند از: جو ، لوبیا، ذرت ، آجیل، جو دوسر، نخودفرنگی گندم.
کربوهیدارت و چربی: ایجاد کننده انرژی و گرمای بدن- اما اگر زیادی استفاده شود بعنوان چربی در بدن ذخیره میشود که باعث مشکلات تنفسی و بیماری می شود . کربوهیدرات در شکر ،مخمر ، سیب زمینیو شیر یافت می شود.
ویتامین :فقط مقدار کمی ویتامین مورد نیاز است اما آنها برای حفظ سلامت همستر شما ضروری هستند. کمبود ویتامین می تواند مشکلات سلامتی فراوانی ایجاد کند.
مواد معدنی: فقط بمقدار کمی مورد نیاز هستند و در شیر، سبزیجات، غذاهای سبز ودانه ها وجود دارند.
آب: البته آب در بطری های مخصوص بسیار بهتر از ظرف است زیرا ظرف به راحتی برگشته و آب آن به زمین می ریزد.
رژیم سالم = همستر سالم
هرچند که آنها (همسترها) رام شده باشند و هرچه در مقابلشان قرار دهید، میخوردند اما بهر حال آنها نیز مثل پسرعموهای وحش اشان هستند. آنها ترجیح میدهند که مدل زندگی، غرایز، متابولیسم و تغذیه اشان همانند اجدادشان باقی بماند. از آنجا که همسترها ی وحشی ساکنان بیابان هستند ، رژیم غذای اصلی آنها در طبیعت شامل این مواد می باشد: دانه هایی که در زمین های اطراف پیدا می کنند، سبزیجات قابل دسترس در مزرعۀ کشاورز محلی، حشرات و گیاهان وحشی.همسترها ی خانگی نمی توانند رژیم غذایی مانند همتایان وحشی خود داشته باشند.یک رژیم غذایی خوب و متعادل که شامل مواد ذیل باشد تمام مواد مغذی مورد نیاز یک همستر سالم را فراهم می کند: تخمه آفتاب گردان، ذرت ، جو دوسر،جو ، گندم ، گلوله های یونجه ، جایزه گربه یا بیسکوئیت سگ و سبزیجات. بسیاری از بسته های غذای آمادۀ موجود در بازار حاوی بیسکوئیت می باشد، یا بعضی از مراکز فروش خوراک ترکیبی دستی از غذاها در اختیار دارند یا در تهیه یک فرمولاسیون از ترکیبات کمک خواهد کرد. ترکیبی از دانه های مرغ عشق و قناری مورد فوق العاده ای برای اضافه کردن است ( بجز اضافه کردن پروتئین، جایزه گربه یا بیسکوئیت سگ ، کمکی برای سائیده شدن و تر و تمیز نگه داشتن دندانهای همستر است.) میتوان مقدار کمی از سبزی و میوه های تازه را 2 یا 3 بار در هفته به همستر داد.
وقتی تمام مواد مغذی مورد نیاز بصورت روزانه فراهم شود همستر دانه ها و موادی که برای سلامت نگاه داشتنش لازم است را انتخاب خواهد کرد. اگر یادداشتهایی از آنچه هر روز در ظرف غذا باقی می ماند،تهیه شود مشخص می شود که چه نوع دانه هایی هر روز برای خوردن انتخاب شده اند( این مسله مخصوص در مادران باردار و بچه ها ی کوچک مشهود است.)
همسترها هم به اندازۀ دیگر حیوانات از جایزه های گاه بگاه لذت می برند، اما باید مراقب انتخاب نوع جایزه بود. جایزه ای انتخاب کنید که مواد مغذی اضافه ای علاوه بر مواد مغذی موجود در غذای روزانه اش برای آنها تهیه کند.
هرگز به همسترتان شکلات و شیرینی ندهید، علاوه بر اینکه تقریباً هیچگونه ارزی غذایی ندارند ، ممکن اس که در کیسۀ لپی همستر گیر کرده و صدمات قابل توجهی ایجاد کند که غیرقابل درمان و یا درمان سختی داشته باشد( بسیاری از جوایز تبلیغاتی همسترها شامل مقدار زیادی شکر است).
در آخر: رژیم غذایی می تواند کمک بزرگی در وضعیتشان در مقابل شما یا سایر همسترها باشد. اگر شما همسترتان را دوست داشته باشید و مراقبتهای لازم از جمله یک رژیم غذایی متعادل را برایش تهیه کنید ، آنها شاد ، سلامت و دوست داشتنی خواهند بود. ترجمه: ZKARIMI