اقدامات بهداشتي و آرايشي برای سگ ها


پوشش خارجي و موهاي حيوان:
براي رسيدگي به بهداشت پوست و موي سگتان، نياز به يك برس يا شانه داريد، اين برس يا شانه ترجيحآ نبايد داراي دندانه*اي نوك*تيز باشد. برسهاي نايلوني بدليل ايجاد الكتريسته ساكن و سخت بودنشان توصيه نمي*شود در عوض استفاده از برسهايي كه از جنس مو مي*باشند، بسيار مفيد است. رسيدگي به وضعيت پوشش خارجي و بهداشت آن در سگهايي كه داراي موهاي پرپشت بوده و اصطلاحآ مو بلد و پشمالو مي*باشند، داراي اهميت بخصوصي است زيرا اين نوع سگها اساسآ نياز به آرايش و بهداشت بيشتري دارند و در ضمن سگها داراي ريزش موي فصلي نيز مي*باشند كه در اين فصول رسيدگي به وضعيت موها و در واقع شانه زدن مر تب و مداوم آنها اهميت دو چنداني دارد.
چنانچه برس زدن موهاي سگ بطور منظم و مرتب صورت بگيرد، معمولا آنها نياز چنداين به استحمام و شستشو ندارند. مگر اينكه داراي موهاي بلند و پشمالو با پوشش خارجي سفيد رنگ باشند. بايد از شستشوهاي بيش از حد و بي*دليل اجتناب كنيد زيرا اينكار باعث خشكي موها و خشن شدن آنها خواهد شد. البته در مواردي كه سگ شما دچار بيماريهاي پوستي باشد، شستشوي مكرر آن با شامپوهاي طبي بلامانع است در هر حال براي شستن سگها بايد از شامپوهاي مخصوص استفاده كنيد، براي اين منظور مي*توان از شامپو بچه استفاده كرد. آبي را كه براي استحمام بكار مي*بريد، بايد قبلا دمايش را كنترل كنيد. بعد از اينكه پوست و موي حيوان كاملا بوسيله آب خيس شد، تمم بدن را با شامپو آغشته نماييد و بعد از كمي مالش آب را به سطح بدن حيوان به شكل اسپري پخش كنيد. در موقع حمام دادن سگ بايد مواظف باشيد كه آب وارد چشم و همينطور گوش حيوان نشود. ذكر اين نكته نيز الزامي است كه چنانچه سگ را از ابتداي تولگي به حمام كردن عادت بدهيد، وي از اين عمل لذت خواهد برد و بنابراين شستشوي آن كار ساده*اي خواهد بود.
براي خشك كردن حيوان در صورت مناسب بودن هوا، آن را در مقابل آفتاب قرار دهيد. در غير اينصورت مي*توانيد از خشك*كن برقي و سشوار استفاده كنيد. در هر حال مالش دادن با حوله بدليل اينكه باعث نمدي شدن موهاي حيوان مي*شود، توصيه نمي*گردد.

بهداشت ناخن:
ميزان رشد ناخن در نژادهاي مختلف فرق مي*كند ولي در مورد سگهايي كه روي زمين سخت راه نمي*روند و در واقع ناخنهاي آنها در تماس با سطوح سخت سائيده نمي*شود، چشمگيرتر است. رشد بيش از حد ناخن ممكن است باعث پيچش آن به سمت پنجه و فرو رفتن آن به داخل بالشتك كف پا شده و در نهايت موجب عفونت عمقي آن شود.
مشكل ديگر ناخنهاي دراز اين است كه گاهي اوقات آنها در تماس با زمين مي*شكنند و چون اين شكستگي معمولا در قاعده ناخن، جايي كه عروق و اعصاب در آن قرار دارند، اتفاق مي*افتد بدنبال آن خونريزي و درد رخ خوا هد داد. براي كوتاه كردن ناخنها از ناخن*گيرهاي مخصوص استفاده كنيد. متداولترين اين ناخن*گيرها، ناخن*گيرهاي گيوتيني هستند. در موقع كوتاه كردن ناخن بايد مراقب باشيد كه قسمتي را كه به رنگ صورتي كم*رنگ است (بدليل داشتن عروق خوني) برنداريد، زيرا اين كار باعث خونريزي خواهد شد در ضمن هرگز از قيچي*هاي معمولي براي كوتاه كردن ناخنها استفاده نكنيد. سعي كنيد سگها را از تولگي به كوتاه كردن ناخن عادت دهيد. كوتاه كردن ناخن انگشت پنجم بدليل اينكه اين انگشت داراي رشد زيادي است اهميت ويژه*اي دارد و غفلت از آن مشكل*ساز خواهد شد. ذكر اين نكته نيز الزامي است كه در مورد ناخنهاي سياه رنگ و تيره براي جلوگيري از برداشتن بيش از حد ناخن و بروز خونريزي متعاقب آن، تنها قسمت برگشته و قلاب مانند نوك نا خن را برداريد.

بهداشت دندان:
دندانهاي سگ به مراقبت و تميز شدن مرتب نياز دارند. در غير اينصورت پلاكهاي دنداني و بيماري لثه در انتظار آن بوده و متعاقب آن افتادن دندان به وقوع خواهد پيوست. در موارد وقوع اختلالات دنداني از جمله پلاكهاي دنداني، بوي بدي از دهان حيوان خارج مي*شود. جرم دنداني به صورت رسوبات نرم يا سفت و به رنگ زرد مايل به قهوه*اي بر روي دندان ظاهر مي*شود در اين موقع ديگر نمي*توان بوسيله مسواك كردن، آن را از سطح دندان جدا ساخت و بايد به دامپزشك مراجعه كرد. بنابراين براي پيشگيري از وقوع پلاكهاي دنداني بايد دندانهاي سگ را مسواك بزنيد. براي اينكار مي*توانيد از تامپوني كه به دور انگشت سبابه پيچيده شده و يا از مسواكهاي نرم مخصوص بچه*ها استفاده كنيد. ولي هرگز از خميردندانهاي انساني براي مسواك زدن دندان سگ استفاده نكنيد. زيرا تركيبات خمير دندانهاي انساني براي معده سگ*ها مشكل*آفرين مي*باشد. در صورتيكه به خميردندان مخصوص سگها دسترسي نداريد، مي*توانيد از جوش*شيريني كه به شكل خمير درآمده استفاده كنيد. معمولا نيازي به مسواك زدن سطح داخل دندانها نيست. بسياري از دامپزشكان بخصوص در كشورمان معتقد هستند كه جويدن و گاز گرفتن اجسام سخت مانند استخوان از شكل*گيري پلاك و رسوب دنداني جلوگيري مي*كند.

بهداشت گوش:
تميز كردن گوشهاي سگ به*طور ماهيانه الزامي است. مخصوصآ اگر سگ شما از نژادهايي مانند Poodle يا Spaniel ، كه مستعد عفونت و آلودگي گوش هستند، باشد. براي تميز كردن گوش سگتان مي*توانيد از گوش پاك*كنهاي نرم يا با استفاده از انگشت خود كه به دورش يك پارچه نرم و مرطوب پيچيده شده استفاده كنيد. گوش پاك*كن و يا انگشت خود را داخل مجراي گوش كرده و آن را در داخل چرخانيده و ترشحات داخل آن را خارج نماييد.

چشم:
در مورد چشمها، همواره بايد مراقب باشيد اجسام خارجي يا اجسامي كه تحريك*كننده و آزاردهنده چشم هستند، وارد آن نشوند. براي مثال اگر سگ شما از نژادي است كه داراي چشمهاي بزرگ و بيرون*زده است، بايد مواظب باشيد موهاي بلند اطراف چشم باعث تخريش آن نشود براي جلوگيري از اينكار مي*توانيد اين موها را كوتاه كنيد در غير اينصورت در اثر تحريكات مداوم توسط اين موها، چشم سگ ممكن است دچار عفونت و التهاب مزمن گردد كه در اين حالت رنگ چشم قرمز و ملتهب بوده و ترشح مختصري در گوشه آن ديده مي*شود. در موارد برخورد با چنين التهاباتي مي*توانيد با استفاده از يك تكه پنبه آغشته به آب جوشيده شدهئ سرد، چشم را شستشو بدهيد و در صورتيكه التهاب برطرف نشود و نيز در مواردي مانند پرخوي ملتحمه، تغيير رنگ قرنيه و ترشحات چركي چشم و... حتمآ با دامپزشك خود تماس بگيريد.
منبع:iranvovo.b l og fa.com