تولد “تک شاخ” در ایران/ تصویردیده بان حقوق حیوانات: دومین غزال عربی (اوریکس ) در منطقه حفاظت شده دیمه متولد شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، احمد رضا لاهیجان زاده مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان این مطلب که دومین اوریکس عربی در منطقه حفاظت شده دیمه رامهرمز متولد شده ،گفت: این گوساله از وضعیت جسمی مناسبی برخوردار است وبه گفته دامپزشک سایت آهوی دیمه از سلامت کامل برخوردار بوده و در کنار والدین در شرایط طبیعی به سر می برد، گوساله که سال قبل متولدشده نر بوده وجنسیت گوساله جدید هنوز مشخص نشده است .
وی تاکید کرد: تولد این دو گوساله نشانه دهنده این است که شرایط برای تکثیر این*گونه جانوری در این منطقه فراهم شده است.
لاهیجان زاده خاطر نشان کرد: غزال*های والد، در چارچوب یادداشت تفاهم همکاری ایران و قطر برای مبادله گونه*های جانوری، در مهرماه سال ۱۳۸۹ به ایران داده شدند و در منطقه حفاظت*شده “دیمه” رهاسازی شده بودند. اوریکس نر سایت “دیمه” در حال حاضر ۵ساله و اوریکس ماده ۴ ساله است. به نظر کارشناسان محیط زیست، زاد و ولد یک حیوان در محیطی غیربومی و غریبه، از نظر زیست محیطی اهمیت قابل توجهی دارد. “وقتی حیوانی از وطن اصلی*اش جدا و وارد محیطی جدید با ویژگی*های آب و هوایی و نوع گیاهان متفاوت می*شود، به طور طبیعی احساس غریبی می*کند و غرایز اصلیش، از جمله تولید مثل، تا مدت*ها ساکت می*ماند.
به گفته این کارشناسان، تنها بعد از این که یک حیوان توانست خود را در محیط جدید بازیابد، خصوصیات اولیه*ای را که در حیات وحش یا در کشور مبداء داشته است، نشان می*دهد.
لاهیجان زاده ادامه داد: نگهداری حیوانات غیربومی و غریبه، طوری که غرایزشان برگردد، کاری تخصصی است و به طور تصادفی انجام نمی*شود، در نتیجه به نظر می*رسد مسئولان منطقه حفاظت*شده*ای که اوریکس*ها در آن زاد و ولد کرده*اند، توانسته*اند شرایط مناسبی را برای آنها فراهم کنند. سازمان محیط زیست ایران منطقه حفاظت*شده “دیمه” با مساحت ۱۰۰ هکتار در نزدیکی رامهرمز را به به احیای آهوی ایرانی اختصاص داده است و در این منطقه به جز چهار رأس اوریکس، ۶۰ رأس آهو نیز زیست می کنند.
گفتنی است، غزال*های عربی از گونه*های جانوری نادر و در خطر انقراض هستند و کشورهای عربی حاشیه جنوب خلیج فارس، از جمله قطر و عربستان سعودی، اصلی*ترین زیستگاه آنها به شمار می*روند
تک شاخ یا Unicorn موجودی است افسانه ای که عمدتا به شکل اسبی سفید تصویر می شود با ریشی شبیه بز و یک شاخ تیز تاب دار بر روی پیشانی. تک شاخ که برای اولین بار توسط یونانیان باستان معرفی شد، تبدیل به مهمترین موجود خیالی قرون وسطی و عهد رنسانس شد. در آن زمان تک شاخ عمدتا به عنوان حیوانی جنگلی و کاملا وحشی معرفی می شد و مظهر زیبایی و پاکی به حساب می آمد و فقط دوشیزگان توان رام کردن آن را داشتند. در لغتنامه ها گفته می شد شاخ او قدرت تبدیل آب مسموم را به آب قابل شربی دارد که شفا دهنده است. تا قبل از قرن نوزدهم باور به وجود تک شاخ در میان مورخین، کیمیاگران، نویسندگان، شاعران، طبیعی دانان، فیزیک دانان و مذهبیون شایع بود.


اوریکس The oryx
اوریکس غزالی است با دو شاخ بلند و باریک بر پیشانی. برخی معتقدند که اگر اوریکس از فاصله دور و از نیم رخ دیده شود، شبیه اسبی با یک شاخ به نظر می رسد (در حالی که شاخ او بر خلاف تک شاخ اصیل به سمت عقب متمایل است.) احتمالا مسافرین عربستان افسانه تک شاخ را از این موجود گرفته اند. اگرچه به نظر می رسد نویسندگان کلاسیک به وضوح بین تک شاخ ها و اوریکس ها تفاوت قایل بوده اند. Peregrinatio اولین سفرنامه مصوری بود که در ۱۴۸۶ منتشر شد. این سفرنامه شرح سفری بود به اورشلیم و از آنجا به مصر از طریق کوه سینا (طور سینا). این سفرنامه به وضوح حکاکی های بزرگ متعددی را توسط Erhard Reuwich نشان داد. او کسی بود که به این سفر رفته بود و شهرها را با جزییات و دقت زیاد تصویر کرده بود. این کتاب همچنین شامل تصاویر حیواناتی است که در این سفر دیده شده اند، و مشتمل است بر یک کروکودیل، شتر و تک شاخ (احتمالا اوریکس)، حیواناتی که آنها به راحتی در مسیر می توانستند ببینند.

هم پوشانی شاخ ها در نمای نیم رخ/ اوریکس افریقایی

تک *شاخ چیست؟
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تک شاخ یا Unicorn نام موجودی اساطیری و افسانه در فرهنگ اروپای کهن و قرون وسطی است. با اینحال اسب تک شاخ در اساطیر دیگر فرهنگ*ها نیز دیده شده است.
تک*شاخ موجودی افسانه*ای به شکل اسب با یک شاخ روی سر است. بر پایه افسانه*ها، تک شاخ*ها را نمی*توان به آسانی شکار کرد زیرا بسیار چابک هستند … آن*ها زنان و دختران را به مردان ترجیح می*دهند … البته بعضی گویند که آن*ها فقط توسط زنان رام می*شوند.

شکل ظاهری
اسب تک شاخ اسبی سفیدو زیبا با یال*های بلند است که در افسانه*های اکثر نقاط اروپا از آن یاد شده است. این موجود تخیلی بدنی به شکل اسب و شاخی در بالای سر خود دارد که قالبا به شکل مارپیچ است. تک شاخ*ها در ابتدای کره بودنشان طلایی رنگند و پس از آن در سیر بلوغ به رنگ نقره*ای در می*آیند و بعد از بلوغ کامل سفید رنگ می*شوند … آن*ها عموماً از اسب*های عادی لاغر تر ولی بلند ترند.
ریشه تصور تک شاخ*ها
ریشه اصلی تولد این موجود افسانه ای مشخص نیست … بعضی می*گویند که این افسانه از یونان نشات می*گیرد اما به خاطر گستردگی داستان هایی با شخصیت تک شاخ در کل اروپا و به خصوص شمال اروپا نمی*توان آن را کاملاً جزء اساطیر یونان نام برد.
ریشه تک شاخ کنونی
تک شاخ*های کنونی با تک شاخ*های افسانه*های گذشته اروپا بسیار متفاوت است. تک شاخ*های سفید و بزرگی که شاخی چند متری بر سر داشتند و صورتشان کمی گرد تر از اسب بود در طول زمان دستخوش تغییراتی شدند که آن*ها را به صورت اسبی سفید و لاغر با شاخی مارپیچ و کوتاه و یال*های بلند در آورد.
ریشه این تک شاخ*های کنونی هم مشخص نیست اما گمان می*رود این تک شاخ از دانمارک و اسکاندیناوی ریشه می*گیرد.


منبع:arw.ir