اوج مهاجرت پرستوها به استان گیلان
دیده بان حقوق حیوانات: مهاجرت پرستوها به استان گیلان به اوج خودرسیده استبه گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان گیلان، امیر عبدوس افزود: هرساله با فرا رسیدن فصل بهار ، آسمان گیلان با هیاهوی شادی بخش حضور چلچله ها، رنگ تازه ای به خود میگیرد. پرستوی گلو قهوه ای با نام علمی ” Hirondo rustica ” یکی از گونه های مهاجر به استان است که هر ساله از قاره آفریقا وارد کشورمان شده و در فرهنگ بومی کشور به دلیل همزمانی مهاجرت این گونه با فرا رسیدن فصل بهار ، پرستو ها را پیام آور شادمانی و شکفتن ودر یک جمله پیام آور فرارسیدن فصل بهار می دانند.
این مهاجرت که در اواخر اسفند ماه به وقوع می پیوندد مجموعه شهرهای استان را تحت تاثیر قرار داده و فریاد های مکرر مهاجرین حس و حال وصف ناپذیری را درفضای شهرها می پراکند.
عبدوس ادامه داد: این گونه زیبا درسطح جهان از پراکنش وسیعی برخوردار است و در تمام دنیابه جز استرالیا دیده می شود. در تمامی نیمکره شمالی کره زمین زادآوری میکند و درزمستان اغلب در نیمکره جنوبی بخصوص آفریقا دیده میشود. پرستوها از اواخراسفند برای زاد آوری به ایران مهاجرت نموده و اوایل مهرماه پس ازتوانایی پرواز جوجه ها برای زمستان گذرانی ایران راترک می کنند. البته گروهی ازآنها در بخشهای جنوبی کشور بویژه در سواحل دریای عمان و خلیج فارس باقی می مانند.
وی خاطر نشان کرد: عادت عجیب پرستوها ، سرخوردن برروی هوا در هنگام پرواز است که انرژی بسیار کمی رادر هنگام پریدن از آن ها میگیرد و پرستوها در تمام مسیر ۱۰ هزار کیلومتری مهاجرت ازاین راهبرد برای ذخیره انرژی استفاده مینمایند.
پرستوها رکورد دار سرعت درپروازمیان پرندگان هستند و باسرعت معادل ۱۶۶ کیلومتر در ساعت می توانند حداقل انرژی را برای پروازهای طولانی اختصاص دهند. ریشه اصلی مهاجرت پرستوها به عرضهای شمالی تر زمین درفصل بهار، بدست آوردن ساده تر غذا و دستیابی به درجه حرارتی دلخواه برای جوجه آوری است. آشیانه سازی پرستوها از خصوصیات منحصر بفرد این گونه هاست و بازگشت مجدد هر یک از پرستوها به آشیانه ای که سال قبل ازآن استفاده نموده اند از عجایب نامکشوف خلقت است . ساختار منسجم و مصالحی که درآن استفاده میشود، آسیب پذیری این لانه ها را به حداقل رسانده و این خصوصیت درتضارب باجایگاههایی که این پرندگان برای نصب لانه های خود در نظر میگیرند درصد توفیق شان را در جوجه آوری و به ثمر رساندن جوجه ها افزایش داده و به ابقاء نسلشان کمک میکند .
عبدوس تصریح کرد: گاهی لانه های پرستوها مشکلاتی رابرای برخی مغازه داران ایجاد می نمایدو نزول فضولات پرنده عاملی برای مبارزه احتمالی با لانه سازی آنها توسط شهروندان می شود در صورتی که به راحتی میتوان با قرار دادن یک صفحه مقوایی مستحکم ازنزول فضولات پرنده بر روی زمین جلوگیری نمود ، تا هم پرستوها بتوانند به لانه سازی و جوجه آوری در شهرها ادامه دهند و هم این فرایند مزاحمتی برای شهروندان گرامی نداشته باشد . هرپرستوی ماده به طورمتوسط ۴ و بندرت ۶ موردتخم میگذارد و پس از۱۳ تا ۱۷ روز جوجه ها سر ازتخم بیرون می آورند و جوجه ها پس از توانایی پرواز لانه هارا ترک میکنند. اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان ضمن تقدیر ازمردم گیلان که همواره با احترام به فرایند مهاجرت پرستوها نگاه کرده و گاه آن را متبرک شمرده اند از حوزه عمومی جامعه تقاضا دارد تا با مهربانی که همواره از رافت گیلانیان سراغ داریم با این این پدیده عظیم و زیبای طبیعی مواجه شوند .
گفتنی است،مهمترین کارکرد مهاجرت پرستوها برای جوامع انسانی تعدیل جمعیت حشرات به واسطه تغذیه پرحجم این گونه های بی نظیراست .

منبع:arw.ir