نجات لاکپشت دریایی سبزِ به دست غواص پتروشیمی/ تصویری

دیده بان حقوق حیوانات: لاکپشت دریایی سبزِ در دام ِ حوضچه ی پتروشیمی، به دریایِ آبیِ آزادی پیوست!به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر این رویداد در حوضچه آبگیر مجتمع پتروشیمی خارگ اتفاق افتاد.
علیرضا مصلحیان سرپرست پناهگاه حیات وحش خارگ گفت:یک لاکپشت دریایی، از گونه سبز که از گونه های در خطر انقراض می باشد، درحوضچه مجتمع پتروشیمی خارگ ،به دام افتاده بود.
علیرضا مصحیان افزود: به دنبال تماس تلفنی از مجتمع پتروشیمی خارگ، مبنی بر به دام افتادن یک عدد لاک پشت دریایی در حوضچه آبگیر آن شرکت، مأموران یگان حفاظت این واحد، به محل حادثه مراجعه نموده، و با همکاری غواص مجتمع پتروشیمی خارگ، لاکپشت سبز، بدون هیچگونه آسیبی به بیرون از حوضچه انتقال داده شد.

وی ادامه داد: طول کاراپاس:۳۲، عرض کاراپاس:۳۱ و به دلیل کوچک بودن و رسیدن آسیب به این لاک پشت تگ گذاری انجام نشد.
مجتمع پتروشیمی خارگ یکی از شرکتهای مستقر در جزیره خارگ می باشد که گازهای حاصل از فراورش نفت را تصفیه کرده و به محصولاتی همچون متانول، پروپان، بوتان، گسولین و گوگرد تبدیل می کند؛ و ازاین حوضچه به عنوان مکنده آب برای خنک نمودن دستگاهها استفاده می گردد.
یکی ازکارشناسان پناهگاه حیات وحش خارگ درباره لاکپشت های دریایی می گوید:
لاک پشت های دریایی از جانوران خزنده ای هستند که بیشتر عمر خود را در دریا می گذرانند.این حیوانات چون مانند ماهی ها شش ابی ندارند لذا مثل نهنگ ها می بایست هوا تنفس کنند.لاک پشت های دریایی می توانند دمای بدن خود را کنترل کنند.این حیوانات دارای عضوی در قسمت عقب چشم خود هستند که بوسیله ان می توانند اب دریارا نوشیده و نمک انرا دفع کنند.به این غده چشمی SALT GLAND گویند.
سید احسان موسوی افزود: تولید مثل لاک پشت ها با عمل تخم گذاری در ساحل انجام میگیرد.عمل لقاح در لاک پشت منقار دار ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و در لاپشت سبز نر بیش از ۱ ساعت بطول می انجامد و معمولا از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد صورت می گیرد.
وی ادامه داد: لاک پشت ها بطور کلی از خرچنگ ها صدف ها و گیاهان دریایی خزه و جلبکهای دریایی تغذیه میکنند.وجود این حیوانات و حفظ نسل ان ها و هم چنین بهره برداری صحیح از ان ها علاوه بر داشتن فواید اقتصادی از لحاظ زیست شناسی و بوم شناسی نیز حائز اهمیت است.به عنوان مثال لاک پشت دریایی سبز حیوانی است علفخوار که از گیاهان دریایی تغذیه می کند چون این گیاهام زیاد رشد می کنند لاک پشت ها می توانند از این گیاهان تعادلی در اکوسیستم بوجود اورند.
این کارشناس پناهگاه حیات وحش خارگ گفت: در خلیج فارس و دریای عمان ۵گونه از لاک پشت های دریایی دیده شده اند.در حالی که در جهان تنها ۶ گونه لاک پشت دریایی وجود دارد.۵ گونه مذکور موجود در خلیج فارس عبارتند از:
لاک پشت سرپهن(loggerhead )
لاک پشت زیتونی(Olive ridly)
لاک پشت سبز( Greenturtle )
لاک پشت منقار دار(Hawksbill)
لاک پشت پشت چرمی (Leatherback)
لاک پشت زیتونی کوچک ترین گونه لاک پشت دریایی است.لاک پشت منقار دار بیشتر در مناطقی که پراکندگی گونه های مرجانی زیاد است یافت می شود.دلیل ان این است که براحتی می تواند از بی مهرگانی که در لابلای مرجان ها یا صخره ها هستند تغذیه کند.
سید احسان موسوی با اشاره به اینکه در جزیره خارگ و خارگو تخم گذاری لاک پشتهای منقاردار(عقابی) و سبز از نزدیک مشاهده و پلاک گذاری شده است افزود: با توجه به اینکه لاک پشتان دریایی از طرف اتحادیه جهانی حفاظت(IUCN) در لیست گونه های در معرض انقراض قرارگرفته باید با همکاری یکدیگر در حفظ این گونه حیاتی دریاها بکوشیم و از انقراض نسل این موجودزیبا و گرانبها جلوگیری نماییم.
جزیره خارگ درفاصله ۵۷ کیلومتری شمال بوشهر قرار دارد

منبع:ARW.IR