به گفته مقامات بهداشت شانگهای در چین تاکنون 20 هزار قطعه پرنده مبتلا به آنفلوآنزا مصدوم گردید. به نقل از شین هوآ، گونه جدید ویروس آنفلوآنزای مرغی به نام(H7 N9) تاکنون جان شش نفر را در شرق چین گرفته و شانزده تن دیگر مبتلا به این ویروس شده اند.به گزارش این خبرگزاری تمام بازارهای فروش طیور زنده در شانگهای تعطیل شد .به گفته این خبرگزاری به نقل از مسئولین پزشکی ویروس آنفلوآنزای از طریق تماس مستقیم پرندگان آلوده به انسان منتقل می شود اما دلیلی حاکی از انتقال سریع این ویروس از یک انسان به انسانی دیگر وجود ندارد. ( source : YJC.ir)

دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران از شیوع یک نوع بیماری آنفلوآنزای مرغی در چین خبر داد و گفت: این ویروس که H7 N9 نام دارد از پرندگان به انسان منتقل می شود که در حال حاضر 18 نفر به این ویروس مبتلا شده اند که 6 نفر از این تعداد فوت، 10 نفر در وضعیت بحرانی و 2 نفر در وضعیت نسبتاً خوبی قرار دارند.

وی با بیان این که این ویروس برخلاف ویروس پاندمیک H1 N1 قسمت های انتهایی ریه را گرفتار می کند و بسیار شدیدتر و کشنده تر از ویروس آنفلوآنزای مرغی است همچنین این ویروس بر خلاف ویروس H1 N1 علائم درگیری آن در پرندگان بر خلاف انسان بسیار شدیدتر بوده است.

گویا عنوان کرد: اپیدمی این ویروس در شرق آسیا یعنی در چین ایجاد شده و احتمال این که به کشور ما هم برسد وجود دارد ولي نمي توان اظهار نظر قطعي كرد، متاسفانه نگرانی ما آمار بالای مرگ و میر ناشی از این ویروس جدید است.

وی با تاکید بر این که 3 آزمایشگاه تحقیقاتی در چین، هنگ کنگ و ژاپن در حال رمزگذاری این ویروس هستند تصریح کرد: این ویروس شناخته شده ولی برای دادن دارو موثر بر علیه این ویروس باید کد ژنتیکی این ویروس رمزگشایی شود.

گویا خاطر نشان کرد: کسانی که در ایام تعطیلات به کشور چین سفر کرده اند در صورت تماس با پرندگان و ایجاد هر گونه علائم بیماری حتماً بعد از ورود به کشور به پزشک مراجعه کنند. (source : zistnews.com)