ماهی قرمزهایمان را کجا ببریم؟
محیط زیست > حیوانات- همشهری آنلاین:

شهرداری تهران امسال با پایان تعطیلات نوروز سال 1392 نه تنها تمهیدی برای جمع*آوری ماهی*های قرمز تزیینی سفره*های هفت*سین شهروندان تهرانی در نظر گرفته است، بلکه محلی را برای زندگی جمعی این ماهی*ها تهیه کرده است.

به گزارش سرویس شهری ایسنا، تخمین زده می*شود هر سال بیش از 10 میلیون قطعه ماهی قرمز در پایان تعطیلات سال نو و جمع*شدن سفره*های هفت*سین می*میرند.

این تمهید به منظور فرهنگ*سازی برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از مرگ*ومیر ماهی*های قرمز رنگ تزیینی سفره*های هفت*سین در شهر تهران اجرا شده است.

آشنایی با روش نگهداری ماهی قرمز سفره هفت*سین

چطور از ماهی قرمز نگهداری کنیم؟

در عین حال قرار است امسال برای اولین*بار با نزدیک*شدن به زمان افتتاح دریاچه بزرگ چیتگر تهران، تمام ماهی*های به آب انداخته شده در بوستان*ها و حوض*های شهر تهران به این دریاچه ریخته شوند تا ضمن تلاش برای حفظ محیط زیست، زیستگاه مناسبی برای این ماهی*های زیبا به وجود بیاید، چرا که این ماهی*ها در شرایط مناسب نگهداری عمری طولانی و بیش از 10 سال دارند، اما در شرایط زیست تزیینی سفره*های هفت*سین عمر متوسط آنها حتی کمتر از دو هفته هم کاهش پیدا می*کند.[تصاویری از دریاچه مصنوعی چیتگر ]

ستاد گردشگری نوروزی شهرداری تهران اعلام کرد: 36 نقطه مختلف شهر را برای رها*کردن ماهی*های سفره هفت*سین مشخص شده است تا شهروندان بتوانند روز 13 فروردین*ماه همزمان با روز طبیعت ماهی*های خود را در این 36 حوض و استخر رها کنند. این ماهی*ها بلافاصله توسط شهرداری جمع*آوری و برای زندگی به دریاچه بزرگ چیتگر منتقل خواهند شد.

بر اساس این گزارش محل حوض*ها:

پارک نیاوران، پارک جمشیدیه، پارک قیطریه، بوستان ورزش، بوستان دلاوران، بوستان شریعتی، بوستان نصر و بوستان صبا، استخر پارک پلیس، بوستان میعاد، بوستان کاج، بوستان لاله، بوستان ساعی، بوستان اندیشه، بوستان شهی.د احمد روشن، میدان هفت*حوض، بوستان المهدی، بوستان شمشیری، بوستان کودک، بوستان 22 بهمن، بوستان دانشجو، سرای کاظمی، سرای فخرالدوله، فلکه دوم نیروی هوایی، پارک سرخه حصار، بوستان سمیه، پارک آبی*آزادگان، بوستان خلیج*فارس، دریاچه بوستان بعثت، بوستان بهاران، بوستان قائم، بوستان ولایت( یک بشکه مخصوص جمع*آوری ماهی*ها تعبیه شده است)، دریاچه بزرگ مجموعه تفریحی ولیعصر (عج)، دریاچه بوستان نرگس، بوستان افق، دریاچه چیتگر.

منبع:صدایی برای بیصدایان