تغذيه در گربه ها

مسئله تغذيه مهمترين بحث در پرورش و نگهداري تمامي حيوانات خانگي است . همانطور كه مي*دانيد تغذيه مناسب پايه و اساس يك زندگي سالم بوده و برعكس تغذيه غلط مي*تواند منشاء بسياري از اختلالات و بيماريها شود .

گربه*ها در مقاسيه با سگها ، به غذا ، پروتئين و انرژي بيشتري (نسبت به وزنشان) نياز دارند ولي از جهت ديگر از آنجايي كه آنها ساعات زيادي از روز را به استراحت و خواب مي*پردازند و از اين رو استعداد بيشتري براي بزرگ شدن و چاق شدن دارند ، عدم توجه و دقت كافي به تعادل جيره غذايي آنها ، باعث خواهد شد كه زود چاق و تنبل شده و اين امر باعث كاهش محبوبيت آنها بعنوان يك حيوان خانگي دوست*داشتني خواهد شد .


همانطور كه مي*دانيد گربه*ها حيوانات گوشتخواي هستند . آنها در طبيعت به شكار پرنده*ها و جوندگان پرداخته و غذاي مورد نياز خود را از اين طريق بدست مي*آورند و البته علاوه بر گوشت ، استخوان و گاهي برخي سبزيجات نيز بخشي از جيره غذايي آنها را تشكيل مي*دهد . ولي بايد بدانيد كه يك گربه وحشي كه در طبيعت زندگي مي*كند و غذاي خود را با شكار كردن و با تحرك و زحمت زياد به دست مي*آورد و گربه خانگي و اهلي كه از كمترين تحرك برخوردار بوه و غذاي خود را هميشه بصورت آماده از صاحب خود دريافت مي*كند احتياجات يكساني ندارند ، بنابراين هيچ موقع كيفيت و كميت جيره غذاي آنها مشابه هم نخواهد بود . با اين حال همانگونه كه مطلعيد ، يك جيره غذايي ، موقعي مناسبت و متعادل است كه تمامي احتياجات غذايي شامل: پروتئين ، چربي ، كربوهيدارت ، ويتامين*ها ، مواد معدني و انرژي را براي بدن موجود زنده ، تأمين كند .


براي مثال گذاشتن مقادير زيادي گوشت به تنهايي ، شايد مورد پسند گربه شما واقع شود ولي هيچگاه نمي*تواند احتياجات غذايي ذكر شده را تأمين كند . پس علاوه بر گوشت ، بايد از منابع كربوهيدرات ، ويتامين ، مواد معدني و ... نيز در تغذيه گربه خود استفاده كنيد .

براي تأمين پروتئين لازم ، منابع مختلفي شامل انواع گوشت سفيد و قرمز وجود دارد ، البته اين منابع لزوما ً گوشت نيست بلكه شما مي*توانيد در كنار گوشت از مواد غذايي دیگری مانند پنير ، شير و تخم*مرغ نيز استفاده كنيد . به هرحال منبع پروتئين بايد حداقل يك دهم جيره غذايي گربه*هاي جوان و در حال رشد و حداقل يك بيستم جيره غذايي گربه*هاي بالغ را تشكيل دهد و البته براي بچه گربه*هايي كه از شير گرفته شده*اند ، اين میزان به يك سوم افزايش پيدا مي*كند .


نكاتي كه در دادن گوشت بايد رعايت كنيد اين است كه :

اولا ً از سالم و تازه بودن گوشتي كه مي*خواهيد به گربه*تان بدهيد اطمينان حاصل كنيد و به همين منظور آن را كاملا پخته و سپس به مصرف حيوان برسانيد . در ضمن استخوانهاي داخل گوشت را كه احتمال مي*دهيد باعث اذيت حيوان شده و يا در گلوي وي گير كند ، از آن جدا كنيد . بهتر است كه گوشت را بصورت تكه*هاي ريز و خرد شده در آوريد ؛ بخصوص در مورد گوشت مرغ و ماهي اين مسئله بسيار اهميت دارد .


در مورد جگر ، مقادير زياد آن توصيه نمي*شود زيرا باعث بروز اسهال در حیوان خواهد شد و در ارتباط با ساير منابع پروتئين بايد توجه داشته باشيد شير را به هر نسبت كه خود گربه تمايل دارد به وي بدهيد . در مورد تخم*مرغ ، بایستی آن را بپريد . زيرا تخم*مرغ خام باعث اختلال در جذب یکی از ویتامین های گروه ب به نام بيوتين شده و علائم كمبود آن در حيوان ظاهر خواهد گشت . پنير هم منبع غني از پروتئين بوده و شما مي*توانيد آنرا بصورت خام يا همراه با ساير غذاها پخته و به مصرف گربه برسانيد .


براي تأمين نياز حيوان به كربوهيدرات ، توصيه مي*شود از سيب*زميني (بصورت پخته) ، نان و غلات در جيره غذايي استفاده كنيد . مزيت مهم استفاده از اين تركيبات در جيره ، بهبود فعاليت روده*هاي حيوان است . شما مي*توانيد سيب زميني را با آب گوشت مخلوط كرده و يا غلات را همراه با شير به گربه*تان بدهيد .

براي تأمين چربي مورد نياز حيوان مي*توانيد از روغنهاي گياهي و حيواني استفاده كنيد . نياز گربه*ها به چربي از سگها بيشتر است . وجود چربي در جيره غذايي گربه*ها ، بويژه گربه*هاي مسن و لاغر كه قادر به جذب مواد غذايي نستند بسيار حائز اهميت است . در مورد سبزيجات نيز توصيه مي*شود انواع تازه آن را خرد كرده و بصورت مخلوط با گوشت ، جلوي گربه خانگي*تان بگذاريد .


در رابطه با احتياجات ويتاميني بايد توجه داشته باشيد ، وقتي جيره تركيب متنوع و متعادلي از گوشت ، چربي ، غلات و سبزيجات تازه باشد ، انواع ويتامينهاي مورد نياز نيز تأمين خواهد شد و نيازي به مكملهاي ويتاميني در جيره نيست . علاوه بر اين برخي ويتامينها مانند B2 ، ويتامين C و ويتامين K ، خود در بدن گربه ساخته مي*شود . با اين حال اگر برايتان مقدر باشد ، مقداري روغن ماهي به جيره غذايي اضافه كنيد چون اين ماده علاوه بر اينكه منبع غني از ويتامين A است ، به دفع توپي*هاي مويي احتمالی در معده و روده گربه كمك كرده و در پيشگيري از يبوست نيز بسيار مفيد خواهد بود . مواد معدني را نيز تنها به جيره غذايي گربه*هاي آبستن ، آنهم در مقادير كم ، مي*توانيد اضافه كنيد .در رابطه با دفعات خوردن غذا و به عبارت ديگر تعداد وعده*هاي غذايي ، توجه داشته باشيد كه با افزايش سن از تعداد اين وعده*ها كاسته شده و در عوض مقدار آن اضافه مي*شود . مثلا براي يك بچه گربه 3 ماهه تعداد 6 وعده غذا كه هر وعده حاوي 180 گرم غذا باشد ، كفايت مي*كند و براي يك گربه 8 ماهه 3 وعده غذا (هر وعده 350 گرم) كافي است . براي گربه*هاي بالغ 2 وعده (هر وعده 400 گرم) در نظر گرفته مي*شود ولي آنهايي كه آبستن هستند ، بايد از 4 تا 5 وعده غذا (هر وعده 450 گرم) برخوردار شوند . البته اين اعداد و ارقام كاملا دقيق و علمي نيستند . چون گربه*ها با توجه به جنس ، نژاد ، سن ، شرايط زيست و ميزان تحرك روزانه و ... نيازهاي متفاوتي به غذا دارند . به همين خاطر به نظر ما بهترين معيار براي تعيين مقدار جيره و دفعات وعده غذايي ، نظر دامپزشک شما است . در واقع مقدار جيره نبايد به اندازه*اي باشد كه حيوان را دچار چاقي و تنبلي كند و در عين حال تا حدي كم نباشد كه گربه لاغر و ضعيف شود .


نكته ديگری که باید در مورد تغذيه گربه*ها آن را رعايت كنيد اين است كه هيچ موقع جيره غذايي را يكدفعه و بطور ناگهاني تغيير ندهيد ؛ زيرا اينكار باعث بروز اختلالات گوارشي خواهد شد و در ضمن به هيچ عنوان تركيبات مختلف جيره غذايي را جدا از هم در وعده*هاي غذايي مختلف تقسيم نكنيد . زيرا در اينصورت گربه فقط غذاي مورد دلخواه خود را خواهد خورد . براي مثال اگر شما گوشت پخته شده را در 1 وعده به گربه بدهيد و براي وعده بعدي وي پنير و تخم*مرغ پخته بدهيد ، هيچگاه آنها را نخواهد خورد و آنقدر لج خواهد كرد تا شما مجبور شويد غذاي مورد دلخواه وي ، يعني گوشت ، را به وي بدهيد پس توصيه مي*كنيم حتمآ مخلوطي از گوشت ، سبزيجات پخته ، سيب*زميني و روغن و ... را بعنوان جيره غذايي تهيه كنيد .

براي تأمين آب مورد نياز ، از آب پاكيزه و يا شير مي*توانيد استفاده كنيد . به ياد داشته باشيد كه گربه*ها نسبت به تغييرات مزه و طعم آب بسيار حساس هستند . برخي از آنها نيز ممكن است با خوردن شير دچار ناراحتي گوارشي شوند كه براي اين گربه*ها ، بهتر است كه شير را جايگزين آب نكنيد .

منبع/purepersiancat.bl o g f a.com