ا
دیده بان حقوق حیوانات: باغ وحش*ها همواره یکی از نقاطی هستند که گردشگران به دیدن آنها می*روند و هر چه میزان وجود گونه*های حیات وحش و وجود گونه*های نادر حیوانات در این باغ وحش*ها بیشتر باشد، میزان استقبال بیشتر خواهد بود. اماکنی که در آن گردشگران و بازدید کنندگان این امکان را دارند تا از نزدیک و بدون ترس از هر گونه حمله یا آسیبی از سوی جانوران آنها را مشاهده کرده و در محیطی شبیه فضای زندگیشان رفتارهای آنها را به تماشا بنشینند. این یک تعریف پایه از باغ وحش* در دنیای امروز است. اما متاسفانه اغلب باغ وحش*های دنیا و تمام باغ وحش*های ایران در این تعریف نمی*گنجد. در واقع چیزی که به نظر می*رسد این است که باغ وحش*ها مجموعه ای از حیوانات غمگین و افسرده هستند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران علیرضا مهدوی کارشناس محیط زیست گفت: در این خصوص باغ وحش*ها باید مکانی برای آموزش باشند و نباید تنها در آن به دیدن حیوانات برویم. بنابراین توجه داشته باشید که تابلوها اطلاعاتی پیرامون جانوران موجود در باغ وحش در اختیار شما قرار می*دهند، حتما آنها را مطالعه کنید.
همچنین به یاد داشته باشید که باغ وحش*ها به ندرت چیزهایی در باره نحوه زندگی و رفتار حیوانات در طبیعت را آموزش می*دهند.
وی افزود: رفتار جانوران در باغ وحش*هایی این چنین با رفتارشان در طبیعت بسیار متفاوت است و گاه دیده شده که دست به رفتارهایی غیر عادی و غیر منتظره زده و موجبات خطر را برای بازدیدکنندگان به وجود آورده اند. پس هیچگاه در باغ وحش*ها چیزی به سمت جانوران در قفس پرتاب نکنید.
وی ادامه داد: بازی با توله ها و بچه های جانوران توصیه نمی*شود. از لحاظ رفتار شناسی و اخلاقی این کار درست نیست زیرا معلوم نیست که آنها از این کار خرسند باشند، پس به جانوران دست نزنید، هر چند ممکن است بیماری**هایی هم در این میان به شما سرایت کند.
از غذا دادن به جانوران خودداری کنید.
گفتنی است، لذت دیدن غذا خوردن جانوران مقابل چشمان ما باعث می*شود که بعضی افراد به تذکرات مسولان توجه نکنند و برای جانوران پفک یا شکلات پرت کنند در حالیکه همین به ظاهر دوستی*های بعضی از ما با جانوران می*تواند باعث مرگ یا سقط جنین در آنها شود. اگر در زمستان و پاییز به شامپانزه*ها بستنی بدهید به قیمت سرماخوردگی و بیماری آنها تمام می*شود یا اگر در بهار زردآلو بخورند سیستم گوارش آنها به هم می*خورد. اگر به گوزن*ها نان بدهید و این نان کپک زده هم باشد جانور باردار بچه خود را از دست خواهد داد.
بهترین کار مسولان از متصدیان در مورد ساعات غذادهی جانوران است و بدین شکل می*توانید از غذا خوردنشان هم لذت ببرید.