به نام خالق هستی
آیا پرنده تان در حال بازی با شماست یا نزاع؟
مادر بزرگم مرغ عشقی به نام مامانی داشت. هر بار که او تکه چوبی را در قفس قرار می داد و با آن به کف قفس ضربه می زد، مامانی بالا و پایین می رفت و بالهای خود را باز می کرد و شروع به بال بال زدن می کرد. مامانی این حرکات را فقط در قفس انجام می داد. همچنین او چندین جوجه و سه زنگوله و دو تخم مرغ چوبی داشت. آیا حرکات او برای محافظت از جوجه هایش بود؟زبان بدن پرنده تان را یاد بگیرید تا از انجام کارهایی که
باعث استرس و نگرانی او می شود پرهیز کنید
جای ستایش دارد اگر تشخیص دهید که این بازی شما با مرغ عشق های مادر بزرگتان ابدا برای او یک بازی نخواهد بود. از آنجایی که پرندگان خیلی با ما تفاوت دارند، این مشکل است که هر بار تشخیص دهیم زبان بدن طوطی ها به ما چه می گوید. ممکن است هر بار ما از تماشای کارهای حیوانات لذت ببریم ولی اغلب پی نمی بریم که ممکن است آن حیوان ابدا احساس شادی نکند. من شک دارم که شما پی ببرید باز کردن بالهای مامانی های مادر بزرگتان و بال بال زدن آن ها برای نشان دادن قلمروشان است و اگر به این نتیجه رسیده باشید احتمالا آن پرنده خیلی عصبانی شده است. احتمالا مامانی شما را تهدیدی برای ایمنی خانه و بچه هایش میداند و او به شما می گوید که او حاضر است با شما بجنگد تا از آن ها محافظت کند. این برای او یک بازی نیست. احتمالا از دیدگاه او این مساله مرگ و زندگی است. بین بازی کردن با طوطی و اذیت کردن او، تفاوت زیادی است.
مورد بالا یک مثال ساده ای است که نشان دهد افراد بی تجربه چطور سهوا باعث اضطراب طوطی خود می شوند که این یک مساله بسیار رایج بخصوص در برابر کاکادوها می باشد. تعداد زیادی از مردم عمدا کارهایی انجام می دهند تا ببینند که کاکادو تاج خود را باز می کند. کاکادو تاج خود را باز می کند ولی این به این معنی است که نگران چیزی است. در نتیجه یکی از ساده ترین راه هایی که باعث می شود یک کاکادو تاج خود را باز کند این است که بارها و بارها او را بترسانیم. من دقیقا نمی توانم تعداد دفعاتی که خودم دیده ام این اتفاق افتاده است را بشمارم، مردم بدون هیچ سوء نیت و فکر بدی این کار را انجام می دهند و باعث استرس طوطی می شوند. آنها نمی دانند که زبان بدن طوطی به آن ها چه می گوید و کار آن ها باعث ناراحتی کاکادو می شود.

علامت دست نگه داشتن:
ندانستن علم زبان بدن طوطی ها ممکن است گاهی اوقات باعث بروز مشکلات جدی بین ما و طوطی مان می شود، حتی برای کسانی که از زندگی با طوطی خود لذت می برند. چند سال قبل، یکی از همکاران ماجرای جالبی از یک دوست با طوطیش تعریف کرد. طوطی با این فرد خیلی انس گرفته بود و از دیدن این فرد لذت می برد. تا این که در یکی از روزها این رابطه به یک بحران جدی تبدیل شد. آن روز طوطی داشت غذا میخورد که آن فرد رسید و به سمت طوطی رفت تا سلام و علیکی کند ولی (طبق ذات همه طوطی ها) آن طوطی برای محافظت از غذای خود، بشدت حالت جنگی به خودش گرفت. واکنش پرنده به دوستش این بود که با پرهای پف کرده، بالهایش را حالت تهاجمی باز کرد و به چشم آن فرد خیره شد و به عقب و جلو حرکت می کرد و قار می کشید. متاسفانه آن فرد کاملا موضوع را برعکس فهمید و شاد شد و به بهترین وجه که می توانست شروع کرد به انجام حرکاتی که بتواند ادای طوطی را در بیاورد. آرنج خود را بالا نگه داشت و شروع به بال بال زدن کرد و صدای طوطی را هم با خرخر کردن تقلید کرد. زیرا او واقعا تصور می کرد طوطی با او در حال بازی است. تا این که ناگهان او مبهوت شد چون طوطی خودش را به سمت او پرتاب کرد و شروع به گاز گرفتن و ضربه زدن شدید او کرد. در نتیجه این حادثه غم انگیز، رابطه دوستانه آن فرد با آن طوطی، بسیار صدمه دید. آن فرد نتوانست تشخیص دهد که تقلید او نمایش یک خصومت است و نیز نتوانست بفهمد که چرا طوطی متوجه نشد حرکات آن فرد به معنای خطر نیست. در حالی که از نظر طوطی، آن خانم بسیار عصبانی بود. از نظر طوطی این حرکات هیچ معنی غیر این نداشت. آن خانم حرکات خصومت آمیز همچون خود طوطی انجام می داد. احساسات و شخصیت آن فرد بشدت صدمه دید. بجای این که آن خانم این رابطه را (با صبر و حوصله) بهبود ببخشد، به رابطه دوستانه خود با آن طوطی پایان داد که این برای هر دو ناراحت کننده بود. به لطف اشکال در انجام ارتباط درست از جانب انسانها، چند بار چنین ارتباطات دوستانه ای ناگهان پایان داده شده است؟
اغلب ما انسانها نمی دانیم دیگر انسانها چه درکی از هر موضوع دارند پس جای تعجب نیست که چنین اتفاقاتی با گونه های مختلفی همچون انسان و پرندگان بیفتد.
با توجه به این ذهنیت، آشکار می شود که شما در حال اذیت کردن مامانی هستید و او از تعامل با شما لذت نمی برد. اگر این کار شما ادامه یابد، مامانی یاد می گیرد که از نزدیک شدن شما به قفس وحشت کند و احتمالا شما را دوست نداشته باشد. محافظت شدید مرغ عشق ماده از قلمرواش قابل درک است. اگر واقعا می خواهید از لذت رابطه دوستانه با این پرنده کوچولو برخوردار شودید، باید اذیت کردن او را متوقف کنید. در عوض باید به قلمرو و محافظت او از بچه هایش احترام بگذارید. هر بار شما به قفس نزدیک می شوید باید خیلی محتاطانه باشد و یک چشم روشنی مثل ارزن به او ارائه دهید. برای این که این رفتار موثر باقی بماند، نمی توان هر بار به او ارزن داد.
بدون ضربه زدن به قفس، ممکن است به تدریج نگرش او به شما بهبود یابد. در نتیجه این مطالب گفته شده، شما دیگر مزاحم او نخواهید شد. حتی بهتر است وقتی شما به قفس نزدیک می شوید، اتفاقات خوبی بیفتد. برخورد با طوطی همچون برخورد با یک گل دختر است که باید احساسات خود را فرو بنشانید و اگر از تجربه ما بپرسید می گوییم این قطعا عمل خواهد کرد.

مترجم: محمد. صتوجه : کلیه مطالب و مقاله های اين سايت متعلق به پارسي پت و شرکت شبکه ارتباطات کامپیوتری ایران(Aka Networks) است .استفاده از مطالب و مقاله های سایت پارسی پت بدون ذکر منبع و لینک معتبر و مستقیم مصداق بارز دزدی است و از طرف شرکت ارتباطات کامپوتری ایران مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت .در صورت تمایل به استفاده از مقاله های این سایت میبایست منبع را به صورت یک لینک معتبر و مستقیم به همراه نام مترجم و نویسنده مقاله به این صورت ذکر کنید : منبع : www.parsipet.ir