اگر تجربه پرورش اسب را داشته باشید حتما می دانید که داشتن یک کره اسب سالم مهم ترین چیزی است که در این رابطه وجود دارد. اما برای اینکه یک کره سالم داشته باشد در ابتدا لازم است یک مادر سالم داشته باشید که بتواند به خوبی از کره مراقبت کرده و او را تغذیه کند تا زندگی کره اسب به خوبی آغاز شود.
با این وجود گاهی پیش می آید که اسب مادر نمی تواند از کره خود مراقبت کند، شیر کافی ندارد که به او بدهد و یا توجه کافی به او ندارد. حتی ممکن است مادر پس از زایمان تلف شده باشد. در این صورت تکلیف کره اسب چه می شود؟اگر کره اسبی دارید که مادر او به هر دلیلی قادر به نگهداری و مراقبت از او نیست این شما هستید که باید دست به کار شوید و مراقبت کافی را از کره به عمل آورید.
معمولا برای تغذیه کره باید از شیری استفاده کنید که اصطلاحا به آن آغوز می گویند و به شیری گفته می شود که بلافاصله پس از تولد کره در پستان اسب تولید می گردد. آغوز دارای آنتی بادی های بسیاری است که برای سلامت کره اهمیت حیاتی دارد. در صورت لزوم و اگر دسترسی به آغوز وجود نداشت انتقال پلاسما نیز می تواند برای کره اسب مفید واقع شود. در هر صورت باید به این نکته توجه داشته باشید که کره اسبی که به تازگی متولد شده و مادر ندارد باید در عرض همان 12 ساعت اول زندگی مورد مراقبت و تغذیه قرار گیرد تا مواد غذایی مورد نیازش تامین شود.
گزینه دیگری که در اختیار شما قرار دارد این است که یک مادیان دیگر برای مراقبت از کره تان پیدا کنید که بتواند این کره را کره خودش بداند. اسبهای نژاد draft (بارکش) معمولا برای این امر مناسب هستند.آنچه مسلم است اینکه اگر شما خودتان مراقبت از کره را برعهده بگیرید در واقع یک تعهد چندین هفته ای را قبول کرده اید که نیاز به دقت و ظرافت بسیار دارد. برای تغذیه کره می توانید از شیرهای آماده صنعتی مخصوص اسب استفاده کنید. در صورتی که این امکان وجود نداشت دنیای اسب استفاده از شیر گاو یا حتی شیر بز را برای تغذیه کره تان به شما پیشنهاد می کند. می توانید این روند را تا زمانی که به غذای مناسب دسترسی داشته باشید ادامه دهید. در هنگام استفاده از شیرهای آماده دقت کنید که از دستورات شرکت سازنده پیروی نمایید؛ چون در غیر این صورت ممکن است کره دچار اسهال یا مشکلات گوارشی دیگر شود.پیشنهاد ما این است که هرچه زودتر کره خود را با یک دستگاه دقیق وزن کنید. به این صورت هم می توانید رشد مناسب او را زیر نظر داشته باشید و هم اینکه به میزان غذای لازم برای کره پی ببرید.مساله دیگری که در رابطه با بزرگ کردن کره بدون مادرش اهمیت دارد تعداد بسیار زیاد وعده های غذایی او در روز است. مثلا یک کره سالم در ماه اول تولدش در هر ساعت 8 بار از پستان مادرش شیر می نوشد. اما مقدار شیری که در هر وعده می خورد نسبتا کم است: معمولا فقط 50 میلی لیتر. بنابراین بهتر است در آغاز حداقل هر دو ساعت به کره شیر بدهید و پس از آن به او یاد بدهید که از سطل یا یک ظرف بزرگ شیر بنوشد. اگر به اندازه کافی صبر داشته باشید می توانید این روش را به کره بیاموزید و کار خودتان را آسان کنید. در این صورت فقط لازم است روزانه ظرف شیر او را پر نمایید.پس از اینکه کره یاد گرفت شیر را از ظرف بخورد، می توانید به تدریج او را با غذاهای جامد مثل کاه یا علف آشنا کنید. این کار معمولا در دومین هفته از تولد کره بسیار موفقیت آمیز خواهد بود. غذاهای جامد آماده مخصوص کره نیز در بازار وجود دارد که می توانید در این مرحله از آنها استفاده کنید، اما همواره به یاد داشته باشید که از آنها بیش از اندازه استفاده ننمایید. در غیر این صورت ممکن است با مشکل چاقی کره یا اسهال و ناراحتی های گوارشی مواجه شوید.
اما آخرین نکته ای که دنیای اسب می خواهد در این رابطه با شما در میان بگذارد، ضرورت اطمینان از این نکته است که کره رشد طبیعی دارد. به دقت مراقب کره خود باشید و مقدار غذای مصرفی او را بررسی کنید. بیش از آنکه نگران کم غذایی او باشید به فکر این باشید که کره بیش از حد غذا نخورد.

منبع مقاله : www.horses-and-horse-information.com