نژاد مالتیز maltese


یک سگ عروسکی بازیگوش و پرجنب وجوش و فوق العاده با نمک و دوست داشتنی است . این نژاد بدلیل اینکه دارای پوشش بدنی پرپشت با موهای بلند است به مراقبت ورسیدگی بیشتری نیازدارد و همواره باید موهای حیوان را شانه زده و بدنش را تیمارکنید هر چند که درفصل بهار و پائیز حیوان موریزی ندارد .
درباره مالتیز maltese

سگهای نر ۲۱ تا ۲۵ سانتیمتر و ماده ها ۲۰ تا ۲۳ سانتیمتر ارتفاع دارند . پوزه آنها سیاه بوده و سوراخهای بینی گشاد است . رنگ مالتز سفید خالص است . ازویژگیهای جالب توجه حیوان طول عمر زیاد و موهای بلندش می باشد که طول آنها بیش از۲۰ سانتیمتراست .
توضیحات
مالتیز سگ کوچک و سر سختی است که دارای موهای سفید و بلند اشرافی می باشد که طول آن از دو سوی بدنش تا سطح زمین می رسد . موها نباید حالت مجعد داشته باشند و بلندی آن حدود ۲۲ سانتیمتر می باشد . پوشش آن همیشه به رنگ سفید است که البته رنگ عاجی نیز قابل قبول می باشد . دم پشت بدن آویزان است . چشمهای تیره ، گرد و بزرگ و بینی سیاه دارد . طول بدن بیش از ارتفاعش می باشد .
خلق وخو مالتیز
مالتیز سر زنده ، بازیگوش ، آرام ، دوست داشتنی و قابل اعتماد است . بسیار باهوش می باشد و اگر بداند جایزه ای در انتظارش است خیلی خوب آموزشها را فرا می گیرد . یک حیوان خانگی کلاسیک است . با سایر حیوانات خانگی کنار می آید . برای کودکان پیشنهاد نمی شود . استفاده از غذای خشک در تغذیه باعث سالم ماندن و افزایش طول عمر دندانهایش می شود .
وزن و ارتفاع مالتیز
وزن در نرها :
۳-۴ کیلوگرم

وزن در ماده ها :
۳-۴ کیلوگرم

ارتفاع در نرها :
۲۱-۲۵ سانتیمتر

ارتفاع در ماده ها :
۲۳ سانتیمتر

مشکلات سلامتی مالتیز
گاهی اوقات دچار آفتاب سوختگی می شود . مشکلات پوستی ، بیماریهای چشمی و مشکلات دندان قابل ذکر می باشد . برخی دارای مشکل در گوارش و هضم غذا هستند . نسبت به گرما حساسیت دارد ، همچنین خیلی سریع سرما می خورد . نباید در آب و هوای مرطوب نگهداری شود و بهتر است به او آموزش داد تا در داخل توالت و را روی روزنامه دستشویی کند تا در آب و هوای نامناسب بیرون نرود .
شرایط نگهداری مالتیز
مالتیز برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد . در داخل خانه پر جنب و جوش است و نیازی به حیاط ندارد .
فعالیت بدنی مالتیز
مالتیز از پیاده روی و بازی کردن در پارک حتی در سنین بالا لذت می برد . مقدار کمی ورزش و فعالیت بدنی کافی می باشد .
طول عمر مالتیز
حدود ۱۵ سال یا بیشتر . می تواند تا ۱۸ سال نیز زندگی کند اما نباید در آب و هوای مرطوب نگهداری شود .

آراستن مالتیز
برس کشیدن و شانه زدن روزانه مناسب می باشد . موها بسیار نرم هستند و باید به آرامی تمیز شوند . گوشه چشمها و همچنین ریش را بعد از هر وعده غذایی باید تمیز نمود . استفاده از شامپو خشک و استحمام بطور منظم پیشنهاد می شود. باید بعد از شست و شو از خشک شدن کامل موها اطمینان حاصل نمود . داخل گوشها را باید مرتباً چک و تمیز نمود . معمولاً موهای بالای سر را توسط یک ربان می بندند تا جلوی چشمها قرار نگیرد . ریزش مو در این نژاد کم می باشد و برای افرادی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند مناسب می باشد .
تاریخچه مالتیز
موطن اصلی مالتیز یونان می باشد . بعدها آنرا در ایتالیا با نژادهای مینیاتور اسپانیل و پودل آمیخته کردند تا نژاد مالتیز امروزی به وجود آمد . این نژاد خیلی زود محبوب خانمها در انگلستان وسایر نقاط جهان واقع شد .


منبع:losipet.net