بهداشت گربه ها


۱- برس زدن گربه: گربه های موکوتاه در هفته ا تا ۲ بار و گربه های موبلند هر روز نیاز به برس زدن دارند. این کار باید به آرامی و در جهت موهای بدن انجام شود. در صورتی که روی بدن گربه کرک و گلوله های مویی بوجود آمده باشد باید با شانه فلزی و یا کاترهای مخصوص نسبت به باز کردن آنها اقدام نمود. موهای گربه به طور طبیعی می ریزد در صورتی که به طور منظم برس زده نشوند، گربه هنگام لیسیدن خود آنها را می بلعد. این موها قادرند در دستگاه گوارش کنار هم جمع شده و ایجا د گلوله های مویی و در نهایت انسداد نمایند.

۲- تمیز کردن چشم و گوش و دندان گربه: حداقل هفته ای یکبار چشم ها و گوش ها باید به وسیله پنبه مرطوب به سرم فیزیولوژی تمیز شوند. دندان ها باید با مسواک مخصوص و یا با گوش پاک کن تمیز شوند. گربه را باید از بچگی به این موارد عادت داد.

۳- کوتاه کردن ناخن گربه: اگر گربه همیشه در خانه نگهداری می شود بهتر است به طور منظم ناخن هایش کنترل و در صورت نیاز کوتاه شوند. قرار دادن اسکرچ کنف های بافته در دسترس گربه ها برای کشیدن پنجه هایشان به آن، می تواند به کنترل ناخن های آن ها کمک کند. اعمال جراحی برای قطع کلی ناخن به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا علاوه بر کار غیر اخلاقی، دفاع طبیعی را نیز از گربه می گیرد.

۴- حمام کردن گربه: در کل گربه نیاز به شستشو ندارد مگر اینکه بدن آن به دلایل ناخواسته ای کثیف شده باشد. در صورت نیاز به حمام کردن این کار باید با آب گرم و شامپوی مخصوص انجام شود و پس از آن خشک کردن آن را فراموش نکنید. استفاده از شامپوهای خشک مخصوص هم در این شرایط مناسب خواهند بود.

منبع:losipet.net