نگهداری بچه گربه ها
بچه گربه ها باید حداقل تا ۱۲ هفتگی پیش مادر خود باشند ولی متاسفانه بسیار پیش میآید که گربه های تازه متولد شده مادر خود را از دست میدهند یا از او جدا میشوند.
به هر تقدیر، شانس زندگی بچه گربه های یتیم که در یک یا دو ماه اول از مادر خود جدا شدهاند خیلی کم است چون حتی اگر به دست چند بچۀ حیوانآزار نیفتند، به زودی بر اثر گرسنگی، تشنگی، گرما یا سرما میمیرند. تنها در صورتی که گذار یک انسان حیواندوست بر گذار این بچههای یتیم بیفتد، ممکن است این حیوانات جان سالم به در برند.
نگهداری نوزادان حیوانات پستاندار چندان هم دشوار نیست. با کمی علاقه و حوصله میتوان بچههای سگ و گربهای را که تنها چند ساعت از زمان تولدشان میگذرد بدون مشکل عجیب غریبی بزرگ کرد.


شیر دادن به بچه گربه ها
در بسیاری از کشورها، شیر مخصوص بچه گربه ها در بازار موجود است. در صورتی که به این محصولات دسترسی ندارید، میتوانید از شیر گاو استفاده کنید. اگر بچه گربه مرتب اسهال دارد، بهترین راه حل استفاده از شیر گاو بدون لاکتوز است چون بیشتر گربه ها قابلیت هضم لاکتوز را ندارند. برای دادن شیر در روزهای اول میتوانید مقدار کمی شیر ولرم را داخل شیشۀ شیر نوزاد یا سرنگ بدون سوزن بریزید و بسیار آرام به گربه بدهید. در صورت استفاده از سرنگ، قبل از دادن شیر، هوای داخل سرنگ را خالی کنید و مراقب باشید سرنگ را محکم یا سریع فشار ندهید. این کار باید بسیار آهسته انجام شود تا شیر به حلق بچه گربه نپرد. بعد از حدود سه هفتگی میتوانید شیر را در یک ظرف کوچک بریزید و بگذارید گربه خودش شیر را لیس بزند.
بچه گربه ها تا پایان ۳ هفتگی تنها شیر میخورند. بعد از آن میتوانند غذای جامد هم بخورند ولی دادن شیر باید تا پایان ۳ ماهگی ادامه داشته باشد. در هفته های اول، آنها مانند نوزادان انسان هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار به شیر احتیاج دارند ولی نوبت وعدههای غذایی هفته به هفته کم میشود تا جایی که بعد از ۶ ماهگی (بلوغ) به یک یا دو وعده غذا در روز برسد. به هر حال، اگر میخواهید نقش مادر را برای بچه های یتیم شده بازی کنید حداقل تا چند هفته باید کمخوابی را به جان بخرید!
از ابتدای هفتۀ چهارم بچه گربه ها به غذای جامد هم احتیاج دارند. اگر به غذای مخصوص گربهها دسترسی ندارید، میتوانید گوشت کاملاً پخته شده و نرم به آنها بدهید.
وظایف مادری را درست به جا آورید!
علاوه بر دادن غذا به بچه گربه ها، لازم است به آنها کمک کنید تا غذا را هضم کنند.

محل خواب گربه ها
بچه گربه ها معمولاً به دلیل نیاز به گرما و محبت مادر به آغوش کسی که نقش مادرشان را بازی میکند پناه میبرند و همانجا میخوابند. خیلی از افراد از شریک شدن تختشان با سگ و گربۀ خود لذّت میبرند ولی اگر جزء دستهای هستید که دوست ندارند گربه و سگشان در کنارشان بخوابد، بهتر است از همان اول آنها را به این کار عادت ندهید. گربهها و مخصوصاً بچه گربهها به جای گرم و نرم و ساکت برای خواب احتیاج دارند. بهتر است برای آنها در یک گوشۀ آرام اتاق یا خانه رختخواب کوچکی درست کنید. رختخواب آنها را هر از چند گاهی بشویید و مرتب در معرض هوای آزاد و نور آفتاب قرار دهید تا بو و رطوبت نگیرد.

دستشویی
آموزش محل درست برای "دستشویی" یکی از سادهترین موارد در نگهداری گربههاست. گربهها به طور غریزی زمین را میکنند، کار خود را انجام میدهند و سپس با وسواس کامل آن را با خاک میپوشانند. اگر بچه گربه یا گربه به باغچه دسترسی دارد، نیازی نیست شما کاری انجام دهید ولی اگر در آپارتمان زندگی میکنید، یک جعبۀ پر از ماسه برای گربۀ خود فراهم کنید. خاک این جعبه باید هر ۲ تا ۳ روز یک بار عوض شود.

علف غیر سمّی برای گربه ها
گربهها برای تامین ویتامینهای مورد نیاز خود و همچنین پاک کردن معده از مو و آشغالهای احتمالی هر از چند گاهی علف غیر سمّی میخورند. اگر گربه همیشه در آپارتمان است و امکان رفتن به بیرون را ندارد (البته نگهداری گربه به این صورت توصیه نمیشود)، میتوانید بذر علفهای غیر سمّی را در یک گلدان بکارید و گلدان را در جایی قرار دهید که گربه به آن دسترسی داشته باشد.

انگلهای داخلی
در فاصلۀ بین ۶ تا ۱۶ هفتگی باید هر ۳ هفته یک بار به بچه گربه قرص ضد انگل داد. از ۴ ماهگی به بعد، این قرصها را باید هر ۳ ماه یک بار داد. قرصهای ضد انگل را میتوانید از داروخانههای حیوانی تهیه کنید.
علائم ابتلا به انگل در گربه ها
علائم ابتلا به انگل مانند انسانهاست:
• بیاشتهایی
• وضعیت بد پوست
• کم کردن وزن
• عدم رشد کافی
• اسهال )گاهی خونی
• استفراغ یا استفراغ یک کرم
• کمخونی (کم رنگ بودن لثهها
• لیس زدن دائمی مقعد یا مالیدن پشت به زمین
• تشکیل تودههای برنجشکل کرم در ناحیۀ مقعد

عقیم کردن گربه ها
گربه های نر عقیم نشده مرتب با گربه های نر دیگر درگیر میشوند و در حال جنگ زخمی میشوند. گربه های ماده هر چند ماه یک بار و در زمان تخمک گذاری مرتب به دنبال شوهر میگردند و شیون میکنند. بارداریهای پی در پی و همچنین عوارض ناشی از حاملگی و زایمان، طول عمر گربه های ماده را کم میکند. اگر هم جلوی خروج آنها از خانه گرفته شود، دچار ناراحتیهای شدید روحی و حتی جسمی میشوند. چه گربههای نر و چه گربه های مادۀ عقیم نشده معمولاً در زمان جفتگیری مرتب از خانۀ خود دور میشوند. بر اساس تحقیقات انجام شده متوسط طول عمر گربه های عقیم شده چند سال بیشتر از گربه های عقیم نشده است.
میتوان گربههای نر را از ۶ ماهگی به بعد و گربههای ماده را از ۴ ماهگی به بعد عقیم کرد البته بعضی از دامپزشکان این کار را زودتر هم انجام میدهند.

اسباب بازی و سرگرمی
گربهها بسیار بازیگوش هستند و در صورتی که سرگرمی کافی نداشته باشند، خیلی سریع دچار مشکلات روحی میشوند. بهتر است گربه ها به دنیای بیرون رفت و آمد داشته باشند و خودشان سرگرمی خودشان را پیدا کنند ولی اگر گربهای باید در خانه بماند، سعی کنید چند اسباب بازی و وسیلۀ سرگرمی برای او فراهم کنید. یک کنده هم در اختیار او بگذارید که بتواند پنجه هایش را روی آن بکشد. این کار به آنها لذّت میدهد و علاوه بر این، از بلند شدن بیش از حد ناخنها جلوگیری میکند.
یک یا دو بچه گربه؟
اگر وقت کافی برای بازی با گربۀ خود ندارید، بهتر است دو بچه گربه (و نتیجتاً دو گربه) داشته باشید. در این صورت، آنها میتوانند با هم بازی کنند و با هم بخوابند.

واکسنها
واکسنهای گربه عبارتند از: واکسن هاری، واکسن FIE، واکسن آنفلوانزای گربه، واکسن FeLV و واکسن Felinechlamydophilosis در مورد زمان اولین واکسیناسیون و روتین آن بهتر است با دامپزشک خود مشورت کنید.

حمام کردن گربه
گربه ها بسیار وسواسی هستند و روزی چند بار خود را تمیز میکنند. آنها معمولاً به حمام کردن نیازی ندارند. در صورت لزوم، می توانید از یک حولۀ خیس برای تمیز کردن آنها استفاده کنید. با این حال، اگر گربه واقعاً در وضعیت بهداشتی بدی است، ابتدا کمی آب گرم (نه خیلی گرم) روی بدن گربه بریزید بدون آنکه سر را خیس کنید. همه جا غیر از سر را شامپو (شامپوی مخصوص گربه یا شامپوی بچه) بزنید و کاملاً آبکشی کنید. ماندن شامپو روی پوست، باعث ناراحتیهای پوستی و خارش میشود. در آخر، صورت را با یک حولۀ خیس تمیز کنید. در ناحیۀ سر نیازی به شامپو نیست. بعد از حمام، گربه را با یک حوله خشک کنید و زیر آفتاب یا کنار بخاری قرار دهید تا کاملاً خشک شود.
تذکر: بچه گربهها را قبل از ۳ ماهگی حمام نکنید. آنها به سرما خیلی حساس هستند. برای تمیز کردن آنها از پنبۀ خیس استفاده کنید.

منبع:

drpedram.com