یده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان از کشف دو بهله پرنده شکاری و کمیاب از متخلفین شکار و صید، اتباع بیگانه در خوزستان خبر داد. به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان دو بهله پرنده شکاری از نوع بالابان سفید که از گونه های نادر در جهان است در خوزستان از متخلفین شکار و صید که از اتباع بیگانه بودند، کشف و ضبط شد.

احمد رضا لاهیجان زاده مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان این مطلب گفت نیروهای یگان حفاظت این اداره کل در منطقه دشت آزادگان موفق به شناسایی و دستگیری دو متخلف شکار و صید از اتباء بیگانه از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس شدند که به همراه دو نفر دیگر از بومیان منطقه و درحین شکار با پرنده شکاری از گونه نادر بالابان سفید به دام قانون افتادند.
وی افزود از این متخلفان دو بهله پرنده کمیاب بالابان سفید از راسته شاهین سانان به همراه یک دستگاه ردیاب پرنده و همچنین یک لاشه پرنده هوبره کشف و ضبط شد و متخلفین نیز جهت انجام مراحل قانونی به مراکز قضایی استان معرفی شدند.

ایشان در ادامه افزود: جریمه در نظر گرفته شده برای این متخلفین مبلغ دویست و چهل و هشت میلیون ریال می باشد که به خزانه دولت واریز می شود.
گفتنی است بالابان یا چرخ از بزرگترین انواع شاهین سانان می باشد که محبوبترین پرندگان شکاری نزد بازداران است و با توجه به کاهش بسیار سریع جمعیت آنها در دهه اخیر در لیست گونه های در معرض انقراض اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست قرار گرفته، که مهمترین عامل کاهش جمعیت این گونه زنده گیری مداوم این پرنده از طبیعت برای بازداری می باشد.
این پرنده در طبیعت به پنج نوع خاکستری، سرخ، زرد، سفید و سیاه دیده می شود که گونه های سیاه و سفید جسور، جنگنده و نادرترین نوع آن هستند.


منبع:دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران | آخرین اخبار و اطلاعات محیط زیست و حیات وحش ایراندیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران | آخرین اخبار و اطلاعات محیط زیست و حیات وحش ایران