پس از شنیدن اخبار تلخ کشته شدن چند پلنگ ایرانی در هفته*های گذشته، این بار لاشه یوزپلنگی که راه گم کرده و پای از منطقه حفاظت شده بیرون گذاشته بود، پیدا می*شود تا ثابت شود که سایه مرگ، دست از سر این گونه*های در خطر انقراض بر*نمی*دارد.

به گزارش «تابناک»، در شرایطی که کار*شناسان حیات وحش، چرای گله را به چند دلیل از موارد تهدید کننده حیات یوز ایرانی می*دانند، به تازگی یک قلاده یوزپلنگ ماده* که نزدیک چهل کیلومتر از منطقه حفاظت شده توران (*****ران) سمنان خارج شده بود با حمله سگ*های گله مواجه شده و کشته می*شود
. مهندس هومن جوکار، مدیر پروژه بین*المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در گفت*وگو با پایگاه خبری دیده*بان محیط زیست و حیات وحش ایران، مرگ این یوزپلنگ در اثر حمله سگ*های گله در استان سمنان را تأیید کرد.

البته شاید کشته شدن سریع*ترین پستاندار زمین توسط سگ* عجیب به نظر برسد؛ اما جالب است بدانید دشمن طبیعی یوز، سگ گله و پلنگ است؛ برخلاف تصور بیشتر مردم، یوز*ها حیوانات آرامی هستند و هرگز به دام*های اهلی حمله نمی*کنند، ولی ورود دام به زیستگاه این گونه «آسیب*پذیر» ـ بر پایه سیاهه قرمز اتحادیه بین*المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN) ـ از تهدیدات اصلى زندگى به شمار می*رود چراکه علاوه بر خطر تهاجم سگ گله،* گاه چوپانان هم به محض رویارویى با این حیوان، با تصور احتمال حمله یوز به دام*هایشان، حیوان را مورد حمله قرار می*دهند.

از سوی دیگر، با توجه به این که وجود آب در زیستگاه اصلی یوز که دشت*های باز و تپه ماهورهای واقع در مناطق استپی و بیابانی است، یک موهبت بزرگ است، اشغال کردن آبشخور یا چشمه*های منطقه توسط گله سبب می*شود که یوز و طعمه*هایش از این نعمت محروم شده و با مهاجرت طعمه*های سم*دار، زندگی یوز هم تحت تأثیر قرار می*گیرد.

کشته شدن این یوزپلنگ در حالی تأیید می*شود که بنا به قانون شکار و صید، جریمه شکار و کشتن هر یوزپلنگ بیست میلیون تومان در نظر گرفته شده، ولی هنوز مشخص نیست که آیا صاحبان سگ*های گله*ای که باعث تلف شدن این یوز شده*اند، محکوم به پرداخت این جریمه* خواهند شد یا خیر؟!
گفتنی است، یوزپلنگ (ترکیبی از دو کلمه یوز و پلنگ؛ یوز در فارسی، بن مضارع یوزیدن بوده و «جستن، جهیدن، جستجو کردن» معنا می*دهد) جانوری مهره*دار از رده پستانداران، راسته گوشتخواران و خانواده گربه*سانان است که البته برخی آن را نیمی گربه و نیمی سگ دانسته*اند، به این دلیل که شباهت*هایی به هر دو خانواده دارد. گونه یوز دارای دو زیرگونه آسیایی و آفریقایی بوده اما زیرگونه آسیایی آن، به یوزپلنگ ایرانی مشهور است، چرا که بر خلاف پراکندگی گسترده*اش در زمان*های گذشته در بخش*های وسیعی از خاورمیانه و هند، امروزه تنها شمار محدودی از آن در کشورمان باقی مانده که در پنج نقطه (پناهگاه حیات وحش نابیندان طبس، پارک ملی توران سمنان، پارک ملی کویر، دره انجیر و بافق در یزد) تحت حفاظت قرار گرفته است.


این در حالی است که در دست نبودن آمار مستند از شمار یوزهای کشورمان، همواره به عنوان یکی از نقاط ضعف بزرگ در حفاظت از این گونه مطرح بوده و حدس و گمان*های بسیاری پدید آورده است؛ از این رو دیدن چندباره این پستاندار در توران، مسئولان اداره محیط زیست استان سمنان را ترغیب کرد تا با نصب پنجاه تا شصت دوربین در نقاط گوناگون این پناهگاه در تابستان گذشته، برای نخستین بار به صورت گسترده و به روش علمی نسبت به برآورد جمعیت این گربه*سان اقدام کند.