حیوانات رو به انقراضند
انقراض حیوانات شامل محیط زیست و تمامی عوامل مربوط به آن می شود که در یک رابطه متقابل با یکدیگر قرار دارند. بنابراین توجه به یک یا چند جنبه از این جوانب به هیچ وجه نمی تواند عامل کافی برای جلوگیری از انقراض یک موجود زنده باشد بلکه تمامی عوامل باید در نظر گرفته شود.

از میان دلایل بی شماری که می شود برای انقراض یک حیوان تصور کرد، نابودی محیط زیست یکی از مهمترین دلایل است. هنگامی که تغییراتی که عامل انکارناپذیری از جهش های زیست محیطی هستند به صورت آرام اتفاق می افتند مشکلی در اکوسیستم طبیعی ایجاد نمی شود اما وقتی تغییرات به صورت ناگهانی و سریع اتفاق می افتند معمولاً یک یا چند موجود زنده وقت لازم را برای تطبیق دادن با شرایط جدید پیدا نمی کنند. قوی ترین عامل تغییر سریع در محیط زیست حیوانات تنها یک نام دارد؛ انسان. از دست رفتن میکروب های مفید در خاک که قبلاً از جنگل های حاره یی محافظت می کردند، نابودی ماهی ها و گونه های مختلف دریایی در آب های آلوده و تغییرات آب و هوایی به روی زمین توسط گازهای گلخانه یی از نتایج فعالیت های بشر هستند.

امروزه به سختی می توان تاثیر انسان را روی یک گونه بخصوص مشخص کرد اما به راحتی می توان نقش انسان را در به انقراض کشاندن موجودات مختلف تشخیص داد. مانند اینکه اگر میزان تبخیر، جنگل های دنیا به همین شدت کنونی ادامه یابد، در زمان بسیار نزدیک شاهد از بین رفتن تعداد بی شماری از گیاهان و حیوانات خواهیم بود.

عامل مهم بعدی در انقراض حیوانات بهره گیری از موجودات خاص یک حیطه جغرافیایی در سایر نقاط است. عامل انسانی اینجا نیز نقش اصلی را ایفا می کند. به طور مثال بهره گیری از گیاهان حاره یی در مناطق جغرافیایی دیگر برای استفاده از زیبایی آنها می تواند عامل خطرناکی برای برهم زدن توازن زیست محیطی گیاهان بومی باشد. یکی از بارزترین مثال های این مورد وارد کردن حشرات، موش ها، خوک ها، گربه ها و دیگر حیوانات خارجی به مناطق محیط زیست انسان است که در طول ۵۰۰ سال اخیر باعث نابودی صدها حیوان محلی شده است.
بهره گیری زیاد عامل بعدی است که بارزترین نمونه آن شکار بی حد و حصر نهنگ ها در قرن بیستم است که آنها را رو به انقراض کشانده است. گرچه برخی از انواع نهنگ ها مانند نهنگ خاکستری تا حدی بیشتر شده اند اما باقی آنها همچنان رو به انقراض هستند. تجارت قسمت های مختلف اندام حیوانات از جمله شاخ کرگدن و استخوان ببر که خواهان زیادی در چندین کشور آسیایی به خاطر فواید طبی آنها دارند نیز از دیگر عوامل انقراض حیوانات هستند.
آخرین و مهمترین عامل انقراض حیوانات بیماری، آلودگی، فقر و پراکندگی محدود است. مثال زنده مورد آخر تجمع گونه یی خاص از خرگوش ها در آفریقای شرقی است که باعث انتقال نوعی ویروس به گوشتخواران آن مناطق شده است. این هم عامل دیگری است از دخالت انسان در نابودی طبیعت و موجودات آن.
موجوداتی که در ادامه نام برده می شوند، حیواناتی هستند که به یکی از دلایل بالا در معرض شدید انقراض قرار دارند.
فیل آفریقایی تا سه متر ارتفاع و بیش از ۶ تن وزن دارد. طی سه نسل گذشته تعداد این حیوان بیش از۵۰ درصد کاهش یافته است. گرچه شکار فیل در چندین کشور این قاره غیر قانونی اعلام شده اما شکار عاج همچنان ادامه دارد. فیل آسیایی تا سه متر ارتفاع، نزدیک به ۷ متر طول و تا ۵ تن وزن دارد. نسل این حیوان نیز مانند فیل آفریقایی به همان نسبت کاهش یافته است. این حیوان شامل ۴ زیر مجموعه هندی، سیلانی، سوماترایی و مالزیایی است.
نهنگ آبی یکی دیگر از حیوانات رو به انقراض است که تا ۲۷ متر طول و ۱۴۰ تن وزن دارد. این حیوان بزرگ ترین پستاندار زمین است و از پلانکتون ها که کوچک ترین ارگانیسم دریاها هستند تغذیه می کند.
شیر طلایی تامارین، پستاندار کوچکی است به طول ۳۰ سانتیمتر و وزن یک کیلوگرم. این حیوان به شدت رو به انقراض است و فقط ۵۰ عدد از آن در دنیا باقی مانده است. میمون عنکبوتی با بدنی بدون دم، به طول تا ۶۰ سانتیمتر است و از ۵ تا ۸ کیلوگرم وزن دارد. این میمون به خاطر استفاده ماهرانه از دمش به عنوان یک دست کمکی شناخته می شود.
آیه آیه که حیوانی به اندازه خرگوش است، رنگ قهوه یی دارد و در شب زندگی می کند. طبق آمار کمتر از ۲۵۰۰ عدد از آن باقی مانده است. محل زندگی این حیوان جزیره آفریقایی ماداگاسکار است.
گوریل تا ۱۸۰ سانتیمتر قد و۲۷۰ کیلوگرم وزن دارد. با وجود اینکه به عنوان بزرگ ترین درنده زنده شناخته می شود اما حیوانی آرام و اجتماعی است.
پاندای غول پیکر تا یک و نیم متر رشد می کند و وزن آن به ۱۲۰ کیلو می رسد. در حال حاضر ۱۵۰ پاندای بالغ در دنیا وجود دارد که غذای اصلی آنها بامبو است.
غزال کویه، از این حیوان که در حوالی الجزایر، مراکش و تونس زندگی می کند کمتر از ۲۵۰۰ عدد باقی مانده است. گوزن غول پیکر غربی، به عنوان یکی از بزرگ ترین های نوع خود در آفریقا شانه هایش تا ۱۸۰ سانتیمتر ارتفاع پیدا می کند و وزنی تا حدود ۶۸۰ کیلوگرم. کمتر از ۲۵۰۰ عدد از این حیوان در غرب آفریقا وجود دارد.

کرگدن سیاه، این حیوان مهاجم ترین نوع در خانواده کرگدن ها است که می تواند با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت بدود. تا ۴ متر طول و ۱۸۰ سانتیمتر ارتفاع پیدا می کند و وزنش تا ۱۵۰۰ کیلوگرم می رسد.
کوسه نقره یی، ببر، سگ آبی، گرگ قرمز، کرکس کالیفرنیا، پلنگ آمور، پلنگ ترکیه، چیتای آسیا، طوطی شکم آبی، جکوار فلوریدا، گربه وحشی اسپانیا، پلنگ برفی شرق آسیا و پلنگ تگزاس از جمله حیواناتی هستند که کمتر از ۲۰۰ قلاده از آنها در دنیا باقی مانده است.
انقراض حیوانات یادآوری مهلکی است از آنچه در انتظار مسببان آن است؛ انقراض نسل بشر.
Endangeredspecie.com
ترجمه؛ مریم یزدانی