سفره ماهی شیطان یکی از گونه های جذاب ساکن آبهای گرمسیر است. اما به دلیل تجارت آبشش این ماهی، خطر انقراض این ماهی را که به گلایدر دریا نیز شهرت دارد تهدید میکند.

اگر قسمت شد و روزی هنگام غواصی در آبهای مناطق گرمسیری این غول 2 تنی را دیدید که در حال سر خوردن به طرف شماست، اصلا نترسید. علیرغم دهان بزرگی که دارد، این حیوان به هیچ وجه علاقه ای به خوردن شما ندارد. در حقیقت غول دریایی عکس زیر، یک ماهی پلانکتون خوار است.

به گزارش نیوساینتیست، سفره ماهی شیطان یا مانتا (Manta Rays) بزرگترین سفره ماهی دنیاست که طول دو سر باله هایشان به 7 متر هم میرسد. این گونه سفره ماهی که به خاطر شاخک هایش چرتنه هم نامیده می شود، از گروه های نزدیک به کوسه ها به شمار می رود و با استفاده از آبشش های خود پلانکتون های موجود در آب دریا را فیلتر می کنند.

متاسفانه، مانتاها به خاطر آبششهای خود به یکی از مواد اولیه محبوب در طب سنتی ساختگی چینی بدل شده اند. دلیل استفاده از لفظ «ساختگی» این است که هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد آبشش ها واقعا برای درمان سرطان و آبله مرغان، و تقویت سیستم ایمنی بدن فایده داشته باشند. همچنین استفاده از آبشش سفره ماهی هیچ*گونه سابقه تاریخی در پزشکی چین ندارد.

تجارت مانتاها سال گذشته و پس از انتشار گزارش سازمان خیریه حفاظت از حیات وحش
WildAid مورد توجه قرار گرفت. آبشش این ماهیان به طور متوسط 251 دلار در هر کیلوگرم در گوانگ ژو معامله میشود؛ منطقه ای در جنوب چین که تقریبا تمام معاملات این ماهیان در آنجا انجام می شود. به گفته WildAid، حجم مالی این تجارت سالیانه بالغ بر 11 میلیون دلار است، در حالی که درآمد حاصل از جذب گردشگر مانتاها بالغ بر 100 میلیون دلار تخمین زده می شود.


در گردهمایی اخیر مجمع تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر که هفته گذشته برگزار شد، نمایندگان کشورها و سازمان های مختلف هر دو گونه مانتاها را به عنوان گونه های بالقوه در معرض تهدید انقراض شناسایی کردند. بر اساس بیانیه منتشر شده، در صورتی که تجارت این گونه ها به دقت کنترل نشود؛ این گونه ها -که هم اینک نیز به دلیل تجارت آبشش از کاهش شدید جمعیت خود رنج می برند- در آینده ای نزدیک از روی زمین محو خواهند شد.