نه به این راحتی
سال هاست در کنار گربه خانگی زندگی کرده ای. حال تصمیم گرفته ای بچه دار شوی و این خبر خوشحال کننده را به اطلاع فامیل و دوستان رسانده ای. به طور حتم اولین حرفی که از آنها خواهی شنید (باید گربه خانگی ات را بیرون بیندازی!) و وقتی از آنها سوال کنی به چه دلیل باید گربه ات را بیرون کنی همه شروع می کنند به عنوان یک محقق و دانشمند و دکتر، راهنمایی کردن که اگر گربه را بیرون نکنی به بیماری توکسوپلاسموز دچار خواهی شد، سقط جنین خواهی کرد، کور خواهی شد، بچه ناقص به دنیا خواهی آورد و آنقدر درگوش تو می خوانند تا دچار تشویش شوی که نکند گفته آنها درست باشد. از طرفی گربه ات را دوست داری، به او انس گرفتی و نمی دانی چکار باید کرد؟!...

فراموش نکن با اینکه ممکن است اطرافیان نظر خیر داشته باشند ولی اطلاعات کاملا نادرستی در اختیار تو گذاشته اند. تا چند سال پیش در این مملکت کسی اسم این بیماری را نمی دانست ولی با این وجود گربه را منبع آلودگی و بیماری های گوناگون از قبیل کیست و هاری و سرطان و حتی ایدز می نامیدند تا حدی که اگر احیانا پزشکی قادر به تشخیص بیماری شخص نمی شد، اولین سوالی که به ذهنش می رسید این بود که آیا حیوان خانگی نگهداری می کنی؟ و در صورت شنیدن جواب مثبت تمام تقصیر را به گردن حیوان بیگناه می انداخت. حال چند سالی است که توکسوپلاسموز به گوش همه رسیده و بدون کسب اطلاعات درست در مورد این بیماری همه چیز را به تقصیر گربه های بی زبان می اندازند و اطلاعات نادرست رد و بدل می کنند، تا حدی که دیگران را از دست زدن به گربه و پشم گربه می ترسانند درصورتی که توکسوپلاسموز به هیچ وجه ربطی به پشم گربه ندارد و تنها این انگل در مدفوع بعضی گربه ها برای مدت زمان معینی فعال می باشد.
پس نگران نباش، مجبور نیستی گربه ات را از خانه بیرون بیندازی و با توجه به نکات ذیل فرزند سالم و نرمال خود را به دنیا خواهی آورد.
توکسوپلاسموز چیست؟

توکسوپلاسموز بیماری عفونی است که توسط انگلی تک سلولی به اسم توکسوپلاسما (Toxoplasma) باعث مبتلا شدن انسان هایی که بدن شان دارای سیستم ایمنی ضعیف اند، می شود و برعکس باور مردم، انسان هایی که مدت زیادی با گربه زندگی کرده اند از گرفتن این بیماری مصون هستند. گربه ها با خوردن گوشت خام و آلوده حیوانات دیگر به این انگل مبتلا می شوند (مثل موش و دیگر پستانداران کوچک اندام)، لذا امکان مبتلا شدن گربه های خانگی که در داخل خانه زندگی می کنند، داروی ضد انگل خورده اند و غذای پخته به آنها داده می شود تقریبا صفر است. در هر صورت برای اطمینان بیشتر موارد احتیاطی ذیل را در نظر داشته باشید:

۱) چگونه توکسوپلاسموز به بدن انسان انتقال می یابد؟ توکسوپلاسموز از طریق خوردن گوشت نیم پز، لبنیات پاستوریزه نشده، سبزیجاتی که به خوبی شسته نشده اند یا لمس ناخودآگاه مدفوع گربه آلوده، به بدن انسان منتقل می شود.
۲) آیا توکسوپلاسموز واقعا برای زنان باردار خطرناک است؟ توکسوپلاسموز می تواند برای جنین زن باردار خطرناک باشد، در صورتی که زن حامله برای اولین بار در طول حاملگی آلوده شود. اگر قبل از حاملگی دچار توکسوپلاسموز شود (که با یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص است) سیستم ایمنی بدن، خود به خود از انتقال آن به جنین جلوگیری می کند و خطر زمانی است که بعد از حاملگی به توکسوپلاسموز مبتلا شود که در این صورت باید رعایت موارد ذیل را بنماید:
۳) در طول زمان حاملگی هنگام عوض کردن خاک گلدان و دستمالی خاک باغچه حتما از دستکش استفاده شود.
۴) بعد از دست زدن به خاک گلدان دست ها به خوبی با صابون و آب گرم شستشو شود، خصوصا زمان تهیه و خوردن غذا.
۵) بهتر است کار خرد کردن و دستمالی کردن گوشت خام را به شخص دیگری واگذار کند، در غیر اینصورت حتما با پوشیدن دستکش پلاستیکی کار انجام شود و پس از اتمام کار، تخته استفاده شده برای تکه کردن گوشت، سینک آشپزخانه و کارد و بقیه وسایل که ممکن است با گوشت خام تماس پیدا کرده باشند به خوبی شستشو داده شوند.
۶) گوشت باید به خوبی پخته شود به حدی که مغز آن رنگ صورتی نداشته باشد یا آب آن پس از پخت کشیده شود. به هیچ وجه گوشت نیمه پخته، از قبیل استیک نیم پز خورده نشود.
۷) درصورت داشتن گربه خانگی وظیفه عوض کردن خاک گربه به شخص دیگری سپرده شده و در غیر اینصورت با دستکش تعویض شود. به خاطر بسپارید که انگل احتمالی موجود در مدفوع گربه ۲۴ ساعت طول می کشد تا فعال شود و آسیب احتمالی برساند. پس خاک گربه خانگی را زود به زود عوض کنید. درضمن به خاطر بسپارید که خوراندن یا تزریق قرص ضد انگل به گربه تمام احتمالات آلودگی را از بین می برد.
این انگل در صورت وارد شدن به بدن گربه تنها یک بار در مدفوع به مدت دو هفته تخم ریزی می کند و پس از آن امکان تخمگذاری مجدد انگل در مدفوع غیر ممکن است.
استرس کمتر

با توجه به نکات فوق، زمانی که اقوام و نزدیکان مکررا با یادآوری بیماری زا بودن گربه با اعصاب تان بازی می کنند با لبخند و نوازش گربه خانگی تان حقایق مربوط به این بیماری را آنگونه که هست، برای شان توضیح دهید و در ضمن فواید نگهداری از حیوان خانگی در کم کردن استرس، فشار خون، حتی چربی و قند که به وسیله محققان به اثبات رسیده است برای شان توضیح دهید. در ضمن داروی جدیدی به اسم JPC ۲۰۵۶ به وسیله محققان کشف شده که بسیار موثر در معالجه توکسوپلاسموز است.
ژاله فتوره*چی
منبع:AFTABIR.COM