حکیم مهر - در حالی شهرداری خرم آباد در حرکتی ابتکاری دومین جشنواره "آزادسازی ماهی های عید" را در محل مجموعه تفریحی زیباکنار خرم آباد برگزار می کند که این جشنواره سال گذشته با استقبال خوب مردم مواجه شد.
سال گذشته خرم آباد شاهد برگزاری اولین جشنواره آزاد سازی ماهی های قرمز سفره هفت سین بود که علاوه بر مزایای زیست محیطی این حرکت زمینه نشاط و شادابی مردم را فراهم کرد.
این در حالیست که هر ساله به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب در خصوص جمع آوری ماهی های قرمز سفره هفت سین، تعداد زیادی از این ماهیها پس از پایان تعطیلات نوروزی یا در تنگ های بلور سفره هفت سین تلف می شوند و یا توسط مردم به رودخانه های نزدیک شهر منتقل می شوند که این امر خود مخاطرات زیست محیطی را به همراه دارد.
این امر موجب شده است که مسئولان محیط زیست استان لرستان بارها نسبت به رهاسازی ماهی ها قرمز در رودخانه های شهرها هشدار دهند و اعلام کنند که هرگونه رهاسازی ماهی قرمز و تزئینی در منابع آبی و رودخانه های طبیعی ممنوع است چرا که ممکن است وجود این ماهی ها منابع زیستی را در معرض خطر آلودگی قرار دهند.
متولیان امر معتقدند که اینگونه ماهی ها غیر بومی هستند و وجود آنها ممکن است باعث تغییراتی در اکوسیستم های منطقه شوند و تعادل اکوسیستم ها را به خطر بیندازند.
معاون خدمات شهری شهرداری خرم آباد در این رابطه در سخنانی اظهار داشت: شهرداری خرم آباد قصد دارد همزمان با 12فروردین ماه سالجاری دومین جشنواره ماهی های قرمز سفره هفت سین را در این شهر برگزار کند.
محمد شریفی مقدم افزود: در این جشنواره، شهروندان ماهی*های باقی*مانده سفر هفت*سین خود را در "دریاچه ماهی" مجموعه زیباکنار رها می کنند و با این کار زندگی دوباره ای را به ماهی های قرمزهدیه می کنند.
وی با اشاره به افزایش سطح برنامه*های فرهنگی اجتماعی توسط شهرداری خرم آباد، خاطرنشان کرد: در عمل اثبات شده است که مدیریت شهری در هیچ جای جهان بدون اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی و به میدان کشیدن ساکنان شهر موفق نخواهد شد.

معاون خدمات شهری شهرداری خرم آباد افزود: ایجاد نشاط و شادابی در شهر و گردهم آوردن شهروندان محصولی به نام تعلق خاطر ایجاد خواهد کرد و این تعلق خاطر شهروندان به شهری که در آن زندگی می کنند به رونق یافتن آن شهر خواهد انجامید.
شریفی اظهار داشت: اجرای برنامه هایی چون جشنواره آزاد سازی ماهی*های سفره هفت*سین یکی از آن دسته برنامه هاست که به طور مستقیم وغیر مستقیم موجب ترویج برخی مفاهیم در میان شهروندان خواهد شد که حاصل آن سوق یافتن به سوی شهری آباد و شاداب است.
وی یادآور شد: سال پیش با همت کارشناسان فرهنگی حوزه معاونت خدمات شهری و دیگر دست اندرکاران، اولین جشنواره آزاد سازی ماهی*های سفره هفت*سین برای اولین بار در کشور در شهر خرم آباد برگزار شد که با استقبال قابل ملاحظه ای نیز روبرو شد.
معاون خدمات شهری شهرداری خرم آباد ادامه داد: امسال نیز دومین جشنواره با رفع برخی کاستی های پیشین در محل دریاچه ماهی از مجموعه تفریحی زیباکنار خرم آباد برگزار خواهد شد که امیدواریم بار دیگر مورد توجه همشهریان عزیز قرار بگیرد.
به هر حال برگزاری جشنواره رهاسازی ماهی های عید علاوه بر اینکه موجب حفظ حیات تعداد زیادی از ماهی های قرمز سفره هفت سین می شود، حفاظت از محیط زیست به دلیل جلوگیری از رهاسازی این گونه ماهیان در رودخانه ها و منابع آبی منطقه را به دنبال خواهد داشت.
این در حالیست که دریاچه ماهی خرم آباد در مجموعه زیبا کنار نیز به دلیل طراحی خاص و محصور بودن، مانع از رها شدن و راهیابی ماهیان قرمز به رودخانه ها و ادامه حیات این موجود زنده می شود.
از سوی دیگر گردهمایی خانواده های خرم آبادی در مجموعه تفریحی زیباکنار به بهانه جشنواره "آزادسازی ماهیهای عید" زمینه فراهم آمدن فضایی شاد و بانشاط برای شهروندان خرم آبادی را فراهم خواهد آورد.