نگهداری حیوانات بدون اخذ مجوز از سازمان محیط زیست جرم است

ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۹۱ // ۱ ديدگاه

دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل دفتر تنوع زیستی سازمان محیط زیست با بیان اینکه نگهداری هر گونه جانوری بدون اخذ مجوز از سازمان محیط زیست جرم تلقی می*شود، گفت: *در صورت مشاهده ضمن کشف و ضبط این گونه*ها با متخلفین برخورد جدی می*شود.
حسین محمدی در گفت*وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: نگهداری حیوانات اهلی در محیط های مسکونی می*تواند برای سلامت افراد و جامعه یک تهدید باشد و مسئولیت آگاهی رسانی و نظارت بر این امر بر عهده بهداشت محیط و سازمان دامپزشکی و سایر ارگان*های مسئول است.
مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان محیط زیست افزود: در زمینه نگهداری حیوانات اهلی مثل سگ و گربه به صورت مجاز یا غیر مجاز سازمان محیط زیست مسئولیتی ندارد اما در رابطه با چگونگی نگهداری حیوانات وحشی سازمان حفاظت محیط زیست وظایف و مسئولیت*هایی را بر عهده دارد.
وی ادامه داد: سازمان محیط زیست با نگهداری غیرمجاز(بدون مجوز از محیط زیست) هر گونه جانور وحشی توسط اشخاص برخورد می کند.
وی گفت: شرایط و ضوابط و معیارهای مربوط به متقاضیان و فضاهای نگهداری جانوران وحشی در باغ های وحش و سایر مراکز تکثیر و نگهداری از جانوران وحشی متناسب با هرگونه* تهیه و دراختیار این متقاضیان و مراکز قرار گرفته و آنها مکلفند این ضوابط و معیارها را رعایت کنند، برای رعایت نکات بهداشتی، تغذیه و غیره نیز دستورالعملی با مشارکت و همکاری سازمان دامپزشکی در حین آماده شدن است.
وی ابراز داشت: بر همین اساس هر شخص حقیقی و حقوقی که متقاضی تکثیر و نگهداری جانوران وحشی باشد باید این اصول و معیارها را رعایت کنند.
وی بیان داشت: در رابطه با تحصیل این گونه*ها باید یادآور شد که متقاضیان نگهداری نباید از مراکز غیرمجاز گونه*ها را خریداری و تامین کنند.
محمدی اضافه کرد: این گونه*های جانوری باید با اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین دارا بودن شناسنامه زیست محیطی تامین ونگهداری شوند در غیر این صورت نگهداری هر گونه جانوری بدون اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست غیرقانونی بوده و جرم تلقی می*شود.
وی یادآور شد: در صورت برخورد با اینگونه موارد ضمن کشف و ضبط این گونه*ها با متخلفین برخورد جدی صورت خواهد گرفت.
به گفته محمدی گونه*هایی که بدون مجوز محیط زیست نگهداری می*شود احتمالا این گونه*ها توسط افراد از طبیعت زنده*گیری شده*اند و حیوانی که از طبیعت زنده گیری شود دیگر غیر قابل برگشت به طبیعت خواهد بود و حیوان تلف شده تلقی می*گردد لذا برحسب مقررات محیط زیست مشمول ضرروزیان می*گردد.
وی ادامه داد: ممکن است این گونه*های جانوری به صورت قاچاق از مراکز خرید و فروش تهیه شده باشد که در این صورت نیز نگهداری آن*ها غیرقانونی و جرم محسوب می*شود.
محمدی افزود: توصیه ما به مردم این است که از خرید حیوانات وحشی بدون اخذ مجوز از سازمان محیط زیست جدا خودداری کنند در این زمینه به عرضه کننده*های گونه*های جانوری نیز هشدار می*دهیم که نسبت به خرید و فروش غیرقانونی گونه*های جانوری وحشی اجتناب کنند.
وی یادآور شد: در ایام نوروز برخی از سودجویان از شرایط موجود و خرید و فروش ماهیان قرمز و همچنین از سنت*های رایج در میان مردم سوء استفاده می*کنند بطوریکه در کنار ماهی*های قرمز اقدام به فروش مار آبی، لاک پشت و نیز سمندر می*کنند.
این مقام مسئول در ادامه اظهار داشت: به مردم توصیه می*کنیم که نگهداری این گونه*های نادر جانوری جرم است و در این میان به فروشندگان هشدار می*دهیم که نسبت به خرید و فروش این دسته از حیوانات و جانوران جدا”خودداری کنند.
وی در ادامه با اشاره به رشد صنعت تجارت جانوران وحشی در دنیا بیان داشت: صنعت تجارت جانوران وحشی در دنیا رو به افزایش است بطوریکه می*توان گفت تجارت غیرقانونی جانوران وحشی و اجزا آن*ها پس از تجارت مواد ****، انسان و اسلحه در رتبه ۴ قرار دارند و روز به روز در حال افزایش است.
محمدی با اشاره به تغییر سلیقه مردم برای نگهداری گونه*های جانوری وحشی یادآور شد: در گذشته مردم بیشتر تمایل به نگهداری علفخواران و پرندگان داشتند اما اکنون شاهد تمایل به نگهداری حیوانات گوشت خوار و حتی خزندگان توسط برخی از افراد هستیم که این موضوع با آیین ما هم منافات دارد.
وی متذکر شد: در صورتیکه این روند ادامه یابد بدون شک به جمعیت جانوران وحشی بومی کشور آسیب و لطمه وارد می*شود بطوریکه در طولانی مدت موجب حذف گونه*های بومی در کشور می*شود.
وی ادامه داد: در این باره می*توان به وضعیت گونه*های در حال انقراض مانند سمندرها و برخی پرندگان وحشی اشاره کرد.
محمدی بیان داشت: سازمان محیط مسئولیت نظارت و معرفی افراد متخلف را به مراجع قضایی دارد و مراجع قضایی نیز همکاری لازم را با سازمان محیط زیست داشته*اند.