در طی سال های گذشته بارها پیش آمده که عزیزانی با بنده تماس گرفتند و ابراز کردند که قصد دارند برای کودک خردسال خود به عنوان هدیهء تولد یا هر بهانهء دیگری ، یک بچه گربهء پرشین تهیه کنند. اولین پرسشی که این عزیزان از من می پرسند این هست که “آیا به نظر شما بچه گربه ممکنه به کودک خردسال ما آسیبی برسونه؟” در پاسخ به این دوستان من همیشه میگم که من بیشتر از آنکه نگران آسیب رساندن بچه گربه به فرزند شما باشم ، نگران آسیب رساندن فرزند شما به بچه گربه ام !

دوستان لطف دقت کنید. بچه گربه ها به ویژه بچه گربه های پرشین موجوداتی به غایت ظریف و آسیب پذیرند. کوچک ترین اشتباه در روش حمل ، روش بلند کردن حیوان از زمین ، بغل کردن یا نحوهء برخورد با حیوان میتونه آسیب های جبران ناپذیری به جسم حیوان وارد کنه. در این میان یک کودک خردسال قطعا نمیتونه و نمیدونه با یک بچه گربهء پرشین چگونه برخورد کنه، و میتونه به راحتی و در عرض فقط چند ثانیه با یک حرکت اشتباه بچه گربه را به مصدوم کنه یا حتی بکشه. در این میان آن کودک واقعا مقصر نیست. کودکان فرشته های پاک و بی گناهی هستند و قطعا از روی عمد به حیوانات آسیب نمی رسانند. مسئولیت این آسیب به آن حیوان، قطعا متوجه والدین این کودک هست که به اشتباه بچه گربه را در اختیار فرزند خوردسال خود قرار دادند.
مسئله اینجاست که یک بچه گربهء پرشین موجودی بسیار ظریفه که حتی یک بزرگسال هم در تعامل با این حیوان باید کاملا به دقت و با ظرافت برخورد کنه. کافیه کودک شما یک بار بچه گربه را کمی بیشتر از حد معمول فشار بده. دنده های حیوان میشکنه و یا ریه هاش آب میاره! کافیه کودک شما فقط یک بار به اشتباه بر روی گربه پا بگذاره و گربه را لگد کنه. قطعا بچه گربهء پرشین در صورت بروز چنین حادثه ای خواهد مرد ! حتی کافیه یکبار کودک شما بچه گربه را از فضای بالا و بدون دقت به زمین بندازه یا به سوی زمین رها کنه. این مساوی هست با شکستگی دست یا پای گربه. تمام مواردی که دارم ذکر می کنم متاسفانه مواردی هستند که طی سالهای گذشته پیش آمدند و خبرش به ما رسیده. پس لطفا دقت کنید و قبل از تهیهء بچه گربهء پرشین برای کودک خود حتما همهء جوانب را کامل بسنجید. حیوانات اسباب بازی و بازیچهء ما نیستند.

راهکار چیست؟ راهکار درست و عقلانی اینه که فقط زمانی برای کودک خود بچه گربه تهیه کنید که اطمینان داشته باشید که کودک شما به آن سطح از آگاهی و ادراک رسیده که بدونه چگونه باید با یک بچه گربه رفتار کنه. ممکنه یک کودک در سن هفت سالگی به این حد از ادراک و فهم برسه ، و کودکی دیگر در سن ده سالگی. تشخیص این امر قطعا با والدین کودکه. اگر قبل از این زمان قصد دارید بچه گربه ای وارد منزل خود کنید باید به صورت مداوم ارتباط کودک خود با بچه گربه را زیر نطر داشته باشید تا مبادا آسیبی از جانب کودک شما به حیوان وارد بشه.

منبع: بچه گربه پرشین کت


راهکار دیگر اینه که اگر مصمم هستید که برای کودک خردسال خود گربه تهیه کنید ، حداقل به جای بچه گربه یک گربهء بالغ برای او تهیه کنید. گربه های بالغ قطعا به مراتب قوی تر از بچه گربه ها هستند و میزان آسیب پذیری آنها کم تره. اگرچه حتی در این مورد رها کردن یک کودک خردسال با گربه به هیچ روی توصیه نمیشه. نظارت و مراقبت دائمی والدین قطعا امری واجبه.