اگرچه گرایش به نگهداری از حیوانات خانگی در کشور ما در سالهای گذشته رو به فزونی بوده ، اما متاسفانه فرهنگ صحیح نگهداری از حیوانات ، ظاهرا هنوز آنگونه که باید و شاید جا نیفتاده. از همین روی بعضا در میان دوستداران حیوانات خانگی رفتارهایی را مشاهده میکنیم که شاید در هیچ جای دیگر دنیا مرسوم نباشند. از جمله می توان اشاره کرد به خرید و خوراندن خودسرانهء ویتامین ها و داروها به حیوانات خانگی توسط مالکین. این درحالیست که در سراسر دنیا ، صاحبین حیوانات خانگی تنها بعد از مشورت با دامپزشک و تعیین میزان ویتامین توسط او ، به نسبت سن ، وزن و شرایط عمومی گربه ، اقدام به خوراندن ویتامین به حیوانات خود می کنند.

وقتی مالک حیوان بدون مشورت با متخصص ، اقدام به خوراندن ویتامین به گربهء خود کند ، خطرات فراوانی گربه را تهدید می کند. از جمله می توان اشاره کرد به مسمومیت حاصله از مصرف بیش از حد ویتامین. از جمله علائم مسمومیت با ویتامین در گربه ها عبارتند از :
مسمومیت با ویتامین A : یبوست ، حساس شدن گربه به ویژه در ناحیهء گردن ، بی خوابی ، بیحالی ،کاهش وزن.
مسمومیت با ویتامین B6 : حساسیت به نور . تحریک شدن سیستم عصبی گربه
مسمومیت با ویتامین C : اسهال ، باد و نفخ شکم
مسمومیت با ویتامین D : اسهال ، استفراغ ، بی خوابی ،مصرف آب و ادرار بیش از حد طبیعی ،افسردگی ، ضربان قلب غیرطبیعی ،درد استخوان ها و لنگیدن
نکات مهم :
* اگر دایرهء غذایی گربه ، گسترده باشد و طیف وسیعی از انواع خوراکی های مغذی را دربر بگیرد ، اساسا نیازی به خوراندن ویتامین اضافی به گربه وجود ندارد چون گربه از طریق رژیم غذایی خود ، تمامی ویتامینهای مورد نیاز را تامین می کند.
* ویتامین های مخصوص گربه ، عموما برای گربه های در شرائط خاص درنظر گرفته میشوند . مثلا بچه گربه های درحال رشد یا گربه های شیرده. هر گربه ای نیازمند به مصرف ویتامین نیست.
* اگر به گربهء خود غذای خشک و یا غذای کنسروی میخورانید ، به احتمال قوی گربهء شما از دریافت هرگونه ویتامین اضافی بی نیاز است ، چون تغریبا تمام انواع غذای خشک و کنسروی ، با ویتامین ها غنی شده اند. در این باره از دامپزشک خود پرس و جو کنید.
* علائم قید شده در بالا ، ضرورتا به معنای بروز مسمومیت ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین نیستند و می توانند حاصل از بیماری یا مشکل دیگری باشند. در صورت بروز هریک از علائم فوق ، فورا گربهء خود را نزد دامپزشک ببرید.


منبع: بچه گربه پرشین کت