سی سخت و دیدنی های آن

جاذبه های گردشگری شهر سی سخت :


مناظر ديدني و جاذبه هاي مختلف گردشگری شهر سي سخت عبارتند از:

1- رشته کوه دنا با 47 قله با ارتفاع بیش از 4000 متر از سطح دریا، 183 چشمه پرآب، آبشارهای زیبا، غارهای شگفت انگیز و صدها تنگه و رودخانه پرآب از قبیل بشار، ماربر و خرسان و ...
2- منطقه زيباي كوه گل در 8 كيلومتري شرق سي سخت
3- چشمه زيباي بشو( ميشي ) در 5 كيلومتري شمال شرقي سي سخت
4- غارهای سرشار از زیبایی دنا از جمله غار نول و غار یخی و ...
5- آبشارهای بسیار زیبای دنا از جمله آبشار نمک در حدود 5/8 کیلومتری شرق سی سخت،
آبشار کوه گل، آبشار توف شاه، آبشار دره ناری و ...
6- منطقه زيباي بن رود در 8 كيلومتري شمال غربي سي سخت
7- منطقه زيبای دشتك در 8 كيلومتري غرب سي سخت
8- دره زيباي چشمه خرده و شرانی در 500 متري جنوب سي سخت
9- منطقه زیبای کپیری در 3 کیلومتری شمال غرب سی سخت
10- منطقه زیبای زنگویی واقع در 2 کیلومتری غرب سی سخت
11- مرقد مطهر سید محمد(ع) از نوادگان امام سجاد (ع) در شهر سی سخت
12- باغستانهاي سرسبز سيب و انگور چون كمربندي سبز شهر سي سخت را احاطه نموده است. و محصولات و توليدات عمده كشاورزي سي سخت نيز عبارتند از : انگور ، سيب ، گردو ، هلو و بادام
13- تفرجگاه های روستایی بیاره، تل سیاه، کوخدان، دهنو و سرمور و کریک

رشته كوههاي دنا: رشته كوه دنا به عنوان رفيع ترين قلل زاگرس به طول تقريبي90 كيلومتر مربع دومين منطقه كوه خيز ايران از لحاظ كوههاي با ارتفاع بلندي بالاي 4000 متر پس از منطقه تخت سليمان و علم كوه در كشور مي باشد و قله قاش مستان ( بيژن 3) با ارتفاع 4435 متر بلندترين قله رشته كوه زاگرس است و حوض دال با ارتفاع 4365 متر پرصعودترین قله دنا میباشد. رشته كوه دنا از شمال تا جنوب شرق كشيده شده است و براساس ارتفاع گيري، 47 قله بالاتر از 4000 متر تاكنون در اين رشته كوه شناسايي شده است، پس از قله قاش مستان ، قله مورگل(4425 متر)، قزل قلعه(4378 متر)، حوض دال مرکزی( 4365 متر)، سه قپ آسمانی یا بیژن 2( 4350 متر)، کل قدویس( 4341 متر) و ماش یا بیژن 1( 4340 متر) به ترتیب بلندترین قله های دنا میباشند. دنا داراي ارزشهاي كم نظيري است و به جرأت مي توان گفت يكي از معدود نقاط با ارزش جهان است. تنوع پديده هاي بارز زمين شناسي و زيستي، دنا را به موزه اي عظيم و زنده از گياهان و جانوران و تمام پديده هاي زمين شناسي تبديل كرده است.

مسیرهای صعود:
دنا بهشت کوهنوردان است و کوهنوردان می توانند از هر دو جناح جنوبی و شمالی به قله های این بهشت بی مانند صعود کنند. چون جناح جنوبی را در بیشتر قسمت ها دیواره های عبور ناپذیر در بر گرفته، جناح شمالی برای صعود مناسب تر است. با این حال مسیر صعود به حوض دال مرکزی و قاش مستان در جبهه مرکزی دنا از جناح جنوبی نیز ممکن است. برای رسیدن به حوض دال باید از مسیر سی سخت تا گردنه بیژن از مجرای دره سیچانی بگذریم و به جان پناه پی دنی که به فاصله 3 ساعت زیر قله دنا قرار دارد برسیم. مسیر دیگری نیز از شهر سی سخت شروع میشود و در قسمت شمال غربی سی سخت به دره بزکش و از آنجا به جان پناه میرسد. هر دو مسیر به فاصله یک روز رفت و برگشت از مبدا صعود ، قله را در دسترس قرار میدهند.


گردنه ها و تنگ ها:

معروفترین گردنه ها در جبهه شمال غربی، گردنه میمند با ارتفاع 2560 متر و در جبهه جنوبی، گردنه بیژن بزرگ با 3200 متر ارتفاع وجود دارند که هر دو این مسیرها دارای جاده ماشین رو هستند و گردنه بیژن مرتفع ترین گردنه ماشین رو در کشور میباشد.

کوه گل: در دامنه قلل شرقي دنا، در تنگ زيباي كوه گل و مشرف بر چشمه، تعداد 2 درياچه ( برم) وجود دارد. بزرگترين درياچه، "برم سبز نام" دارد كه آب آن از چشمه هاي كف درياچه تأمين مي شود و درياچه كوچكتر" برم مورسلطاني" نام دارد. بهترین فصل بازدید گردشگران عزیز فصول بهار و تابستان بوده و زیبا ترین موقع آن در اردیبهشت ماه است.

چشمه میشی: یکی از چشمه های پرآب و مشهور استان است که در فاصله 5 کیلومتری از شهرسی سخت مرکز شهرستان دنا و در امتداد جاده سی سخت به گردنه بیژن و پادنا و با دبی تقریبی 5/2 متر مکعب در ثانیه علاوه بر تأمین آب مصرفی کشاورزی و آب شرب شهر سی سخت، چشمه ای است دائمی و یکی از بهترین تفرجگاههای نمونه استان که سالانه گردشگران فراوانی را از استان و خارج از استان به سوی خود جلب نموده و از موقعیت ارتباطی خوبی از لحاظ قرار گرفتن در حاشیه جاده دسترسی قرار دارد و آثار خشکسالی در میزان دبی آن محدود و تنها عیب آن قرار گرفتن مسیر در محل عبور بهمن های زمستانی است که به همین دلیل امکان درختکاری در محدوده چشمه وجود ندارد.

غار نول: این غار در كوه گل واقع در 5/12 كیلومتری شهر توریستی سی سخت مشرف به قلل نول واقع گردیده است. غار نول با طول 80 متر دارای چند تالار پلكانی و انشعاب های مختلف و از لحاظ بررسی های زمین شناسی حائز اهمیت می باشد. ارتفاع دهانه غار 3 متر است كه در برخی نقاط درون غار تا 20 متر تغییر میكند. سقف و بدنه غار از سنگهای آهكی اسماری و قندیلهای زیبایی پوشیده شده و قطرات آب از این قندیلها و سقف غار، چكه میكند. در عمق غار چند چشمه وجود دارد كه آب زلال و خنكی از آنها جاری است. دخالت های انسانی پیرامون چشمه سارها و قنات های اطراف این غار بیانگر استفاده از غار در دوره های گذشته و اخیر است. به نظر میرسد این غار در گذشته به عنوان پناهگاه موقتی مورد استفاده قرار گرفته است. وجود چشمه سارهای فراوان و پوشش گیاهی بی نظیر در این محل از خصوصیات منحصربفرد منطقه است.

غار یخی:
غار یخی که در خط الرأس مرکزی رشته کوه دنا واقع گردیده یکی از جاذبه های گردشگری در زمینه کوهنوردی است. این غار در ارتفاع 3850 متری از سطح دریا بین دو قله معروف بیژن و قاش مستان از سری قلل دنا قرار دارد. درون غار ستونی از یخ به ارتفاع 10 متر و قطر 4 متر دیده میشود. پایین تر از آبشار، گنبدی یخی که از ریزش آب سقف بوجود آمده قرار دارد. در انتهای غار دریاچه زیبایی مملو از قطعات یخ شناور مشاهده میشود که بسیار جالب است. بازدید از این غار به دلیل انبوه یخچال در این منطقه در اواخر فصل بهار و اوایل تابستان انجام میشود که احتیاج به وسایل فنی دارد و بدون طناب، ورود به این غار غیرممکن است. بهترین و زیباترین مسیر رسیدن به غار از مسیر سی سخت میباشد. غار یخی یکی از زیباترین غارهای ایران است که در مرداد سال 1346 کشف شده است. این غار سالانه پذیرای علاقمندان فراوانی از غارنوردان و کوه نوردان داخلی می باشد، ویژگی بارز این غار وجود قندیلهای یخی در تمام فصول سال خصوصاً فصل تابستان در دیواره های آن می باشد.

آبشار دره ناری:
در 6 کیلومتری جنوب منطقه امن حفاظت شده دنا با موقعیت طبیعی ویژه و ارتفاع تقریبی 40 الی 70 متر و آب نسبتاً فراوان خصوصاً در فصل بهار منظره بسیار جالبی را بوجود می آورد.

آبشار توف شاه:
درفاصله 10 کیلومتری ارتفاعات جنوبی منطقه امن حفاظت شده دنا با فاصله 5/2 کیلومتری از آبشار دره نادری با موقعیت بارز و منحصر به فرد در ارتفاعات صعب العبور و با ارتفاعی حدود 100 متر در موقعیت جنوب غربی قله مورگل دنا واقع گردیده است.

دشتک سی سخت:
در حدود 8 كیلومتری غرب شهر سی سخت در دامنه كوه دنا دشتی سرسبز كه نمایی از چهار قله اصلی دنا به نامهای قزل قلعه ، برج آسمانی، مورگل و قاش مستان را برفراز خود دارد میباشد. این منطقه جاذبه ای زیبا و مكانی بسیار مناسب جهت تفریح گردشگران عزیز بوده و بهترین فصل بازدید از آن فصول بهار و تابستان می باشد.
منبع:
anobanini.net