پارک ملی کویر

پارک ملی کویر یکی از پارک*های ملی ایران است و در استان سمنان قرار دارد. این منطقه ۴۴۰ هزار هکتار وسعت دارد و در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی تهران در شهرستان گرمسار واقع شده*است.

برخی از مناطق تشکیل دهنده آن ازسال ۱۳۴۳ به صورت منطقه حفاظت*شده زیر نظر سازمان محیط زیست قرار گرفت. این پارک از سال ۱۳۵۵ و در دوران سلطنت محمدرضا شاه پهلوی به رده پارک ملی ارتقا یافت.[۱]

در جلسهٔ هیئت وزیران در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۸۶ که در سمنان برگزار شد، این منطقه به استناد مادهٔ ۸ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، به*عنوان منطقه نمونهٔ گردشگری ملی تعیین شد.

حیات وحش
در این پارک حدود ۷۰ قلاده یوزپلنگ ایرانی و ۶۰۰ راس گور خر وجود دارد. پارک ملی کویر، تنها پارک ملی در ایران است که به گفته سازمان محیط زیست در آن هیچگونه سکونتگاه انسانی، معدنی و پروانه چرای دام وجود ندارد.[۳]

از دیگر حیوانات موجود در منطقه می*توان به جبیر، کل، بز کوهی، جرد، انواع مار، شاهین، عقاب طلایی، لاشخور، گرگ، شغال و روباه اشاره کرد. ازآبشخورهای این منطقه می*توان به چشمه سفیدآب در نزدیکی محیط بانی سفید آب، چشمه آبشار نمکی در نزدیکی ملک آباد و چشمه سیاه کوه در نزدیکی محیط بانی سیاه کوه اشاره کرد.

منبع: ویکی پدیا