فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  23
لایک لایک:  22
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1
  کاربر ثابت

  تخصص
  ___
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ؟؟؟
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  8715
  میانگین پست در روز
  1.42
  تعداد ارسال ها
  2,893

  حقوق حیوانات و ماهی قرمز سفره هفت سین

  منبع:دیده بان حقوق حیوانات
  دیده بان حقوق حیوانات: چندسالی است که با نزدیک شدن به نوروز، مباحث مربوط به ماهی قرمز سفره هفت سین همه گیر می شود. نزدیک به یک دهه قبل عده ای برای کاهش درد و رنج این حیوان به بهانه نوروز، ماهی قرمز را موجودی آلوده و بیماری زا معرفی کردند! با رنگ باختن این دیدگاه، ماهی قرمز چینی و وارداتی شد، برخی برایش گونه جایگزین معرفی کردند و برخی تحریمش کردند، فارغ از اینکه عدم تمرکز بر مساله حقوق حیوانات و ارایه راهکارهای جانبی شرایط ماهی قرمز را بدتر کرده است.
  ماهی قرمز و مسایل زیست محیطی
  ماهی قرمز نمونه تزیینی شده کپورماهیان است و به شکل فعلی زیستگاه طبیعی ندارد. این ماهی در طول هزاران سال زندگی در کنار بشر در چین و ایران [خاستگاه اصلی محل تردید است] توسط ساکنین آسیای شرقی دچار تغییرات ظاهری شده و به مرور زمان تزیینی تر شده است.
  ماهی قرمز مقاوم وهمه چیز خوار است و رهاسازی آن در زیستگاه های طبیعی توسط منجر به خورده شدن تخم، لارو و غذای گونه های دیگر توسط این گونه مهاجم شده و اثرات سوء بر گونه های بومی رودخانه ها و زیستمندان عرصه های طبیعی دارد.
  در گذشته دید صرفا زیست محیطی برخی افراد و گروه ها، تلاش برای نجات ماهی قرمز هفت سین را نوعی احساس گرایی صرف تعبیر می کرد. منطق فعلی فعالان حقوق حیوانات و بررسی علمی، اخلاقی و منطقی این مساله در سال های اخیر منجر به اصلاح این دیدگاه شده است.

  مسایل پزشکی
  بر خلاف آنچه تا کنون برای کاهش خرید ماهی قرمز گفته شده است، در دهه اخیر هیچ مورد ابتلا به بیماری خاص که مستندا از ماهی به انسان منتقل شده باشد وجود نداشته است. تبلیغ بیماری زایی ماهی قرمزی که هرگز خطرناک پنداشته نمی شد، منجر به ایجاد واهمه اجتماعی و بدبینی به تمام حیوانات شهری نظیر سگ و گربه شد که نتیجه تاسف برانگیزی در موذی خواندن و برخورد با این حیوانات داشته است. همچنین مقبولیت اجتماعی حامیان حیوانات را با شک و تردید همراه کرده است.

  مسایل اخلاقی
  آزار و کشتن حیوانات امری غیر اخلاقی است. به دلیل وجود سیستم عصبی، جانوران درد و رنج را حس می کنند. نسبت به محرک های دردآور و آزارنده عکس العمل نشان می دهند و جهت ایجاد تغییر در شرایط آزارنده تلاش می کنند. این تلاش گاه به شکل فرار است و گاه به شکل برخورد متقابل (نیش زدن، گاز گرفتن و …) ماهی قرمزی که با شرایط فعلی تولید می شود، بر خلاف حق طبیعیش، امکان تلاش برای حفظ جان و موجودیتش را دارا نیست و در تنگ های محدود شیشه ای با تنگی نفس مزمن دست به گریبان است. به دلیل نگرش کالا گونه به آن در پروسه تولید و توزیع هیچ گونه توجهی به جان و آسایش این موجود نمی شود.

  مسایل فرهنگی و تاریخی
  مسایل تاریخی – فرهنگی مرتبط با ماهی قرمز نیاز به بررسی بیشتر و رسیدن به اجماع متخصصان دارد. برخی آن را موجودی وارداتی می دانند که ۸۰ سال قبل وارد ایران شده و برخی سابقه ماهی قرمز در ایران را بیش از ۲۵۰۰ سال می دانند. گاه یک تابلوی نقاشی کمال الملک نقش سند تاریخی ایرانی نبودن ماهی قرمز هفت سین را بازی می کند و گاه تصویر کپور ماهیان بر ظروف مکشوفه تاریخی سند صدور این گونه از ایران به چین می شود. یا این حال گویا هیچ کشور حوزه نوروز تا کنون چنین رسمی نداشته است.

  مسایل قانونی
  هر سال سازمان حفاظت محیط زیست رسما اعلام می کند که فروش ماهی قرمز توسط توسط دست فروش ها و مراکز غیر مجاز اکیدا ممنوع است. با این حال مشاهدات روزمره سطح شهر نشان از عدم برخورد کافی و بازدارنده با این تخلف دارد. امکانات یگان حفاظت برای برخورد با میزان بالای خرید و فروش غیرقانونی ماهی قرمز کافی نیست. نیروهای انتظامی نیز عملا این جرم مشهود را نادیده می گیرند. شاید تربیت نیروی واکنش سریع در گارد سازمان و حذف بروکراسی صدور حکم ماموریت، همچنین صدور دستورالعمل های انتظامی مبنی بر برخورد ناجا با این تخلفات پاسخ قابل قبولی باشد در برابر این تخلف پر شمار. به هر روی نظارت و برخورد با سرشاخه ها منطقی تر و قابل کنترل تر به نظر می رسد.

  مسایل مذهبی
  هیچ نگرش دینی آزار و کشتن بی دلیل حیوانات را مجاز نمی داند. در دین اسلام بر محبت با جانداران تاکید بسیار شده است. روایات بسیاری از برخورد معصومین با آزار حیوانات وجود دارد و بخشی از نهج البلاغه به حقوق حیوانات اختصاص دارد. سیره معصومین سرشار از احترام به حق حیات جانداران بوده و پیامبر و ائمه توجه خاصی به رفاه حیوانات داشته اند.
  در آیین کهن ایرانی، زرتشت نیز حق حیات جانداران گرامی داشته شده و رسوم قابل توجهی در زمینه حقوق حیوانات و رفاه حیوانات وجود دارد.
  بر اساس ضوابط اسلامی ماهی قرمز حیوانی پاک محسوب می شود و حتی مدفوع، جسد و اعضای آن نیز نجس نیست.

  مسایل آموزشی
  ماهی قرمز ازمعدود حیوانات مورد تایید عموم اقشار ایرانی است. این موجود زیبا تنها حیوانی است که سالانه به خانه تمام ایرانیان وارد می شود و می تواند در صورت برخورد صحیح، بانی آموزش محبت به حیوانات برای کودکان باشد. عمر بالای این حیوان، کم آزار بودن و نیاز کمتر به رسیدگی روزانه در مقایسه با سایر حیوانات خانگی و همچنین هزینه پایین نگهداری آن، می تواند آن را به یکی از جذاب ترین و ماندگار ترین حیوانات خانگی تبدیل کند اما شرایط حاضر به گونه ای است که فرزندان ایران نه تنها ماهی را موجودی با قابلیت زندگی ۴۰ ساله نمی بینند، بلکه با اشتباه و کم کاری بزرگتر ها، حامیان حیوانات و مسوولین، ماهی قرمز را در حد یک کالای تزیینی چند روزه می بینند.

  خرید و فروش
  حیوان به عنوان کالا به هیچ عنوان مورد تایید مجامع جهانی حامی حقوق حیوانات نیست. دید به حیوانات باید دید اخلاقی به یک موجود جاندار باشد که درد و رنج، گرسنگی و بیماری، ضربه و ایراد صدمات بدنی را درک می کند. به دلیل قیمت بسیار پایین ماهی قرمز و تولید انبوه آن، عملا تلاشی برای حفظ سلامت و جان ماهی نمی شود و با شلیک توپ آغاز سال نو، بازمانده ماهیها که برای فروشنده سودی ندارند به جوی خالی از آب یا مجاری فاضلاب سپرده می شوند تا بمیرند.

  تولید صنعتی حیوانات
  تولید صنعتی به مفهوم تولید انبوه در مراکز محدود مورد تایید هیچ ارگان فعال در زمینه حقوق حیوانات نیست. در فرایند تولید انبوه، حقوق، آسایش و رفاه تک تک حیوانات اهمیتی ندارد و این آمار تولید و خروج از مرکز پرورش است که اهمیت پیدا می کند. تولید میلیونی ماهی قرمز به صورت سالانه و آمار تاسف بار و غیر قابل باور از مرگ قریب به اتفاق این ماهی ها گواه بی دقتی در تولید و توزیع این جانداران است.

  راه حل
  ماهی قرمزیک شبه بر سفره هفت سین جای نگرفته است. منطقی است فعالان حقوق حیوانات با مدیریت زمان دار و برنامه ریزی شده به صورت اصولی برای اصلاح وضع موجود اقدام کنند. ایجاد ترس و برخورد صرفا احساسی اقدامی ناپایدار است که تبعات ناشناخته ای بر حقوق حیوانات در پی خواهد داشت.

  در کوتاه مدت
  باید تلاش شود با آگاهی رسانی عمومی از درد و رنج ماهی های تولید و توزیع شده کاسته شود. تا حد ممکن نسبت به تهیه و معرفی حوضچه های جایگزین اقدام شود. اقدام جدی جهت نظارت موثر بر نحوه تولید، توزیع و فروش ماهی قرمز انجام شده و مشروط به بازدارنده بودن جرایم و احکام قضایی، با فروشنده و توزیع کننده های غیر مجاز و غیر قابل نظارت برخورد جدی شود. از ایجاد جو دشمنی با اعتقادات عمومی جلوگیری شود. روش نگهداری صحیح و اصولی ماهی های توزیع شده تا پایان عمر طبیعی تبلیغ شود.

  در میان مدت
  اقدام عملی جهت اصلاحات فرهنگی، مصوبات قانونی بازدارنده آزار حیوانات، سیستم پایش و کنترل در تعامل با مراجع قانونی انجام شود. مطالعه جدی بر تاریخچه ماهی قرمز و نوروز انجام و اجماع صاحب نظران، مورخان و ایران شناسان در زمینه ماهی قرمز سفره هفت سین و امکان یا عدم امکان حذف آن از سفره هفت سین حاصل شود. نتیجه اجماع صاحب نظران فرهنگی اجرا و تهدید ایرانیت نوروز خنثی شود.

  در بلند مدت
  مسایل فرهنگی، آموزشی و اعتقادی که در کوتاه مدت غیر قابل تغییر هستند بررسی و هرگونه اشتباه موجود اصلاح شود. با انجام پایش و چک و بازرسی دقیق با هرگونه آزار، کشتار و نقض حقوق ماهی قرمز برخورد بازدارنده و قاطع شود.

  دیده بان حقوق حیوانات به عنوان مرجع رسمی حقوق حیوانات معتقد است شرایط حاضر ماهی قرمز قابل قبول نیست. همچنین در صورت تشخیص صاحب نظران مبنی بر حضور ماهی قرمز بر سفره هفت سین، این حضور شرایطی دارد که در نظر گرفتن حقوق حیوانات و همچنین رفاه حیوانات در تمامی مراحل تولید، توزیع و نگهداری به عنوان کف خواسته های دیده بان حقوق حیوانات خواهد بود.

 2. #2
  کاربر موثر

  تخصص
  سوارکار
  محل سکونت
  همدان
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  اسب ،طوطی
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  شماره عضویت
  11203
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  188
  ماهی قرمز نمیخریم


  نوروز نزدیک است و باز هم بساط فروش ماهی رونق یافته!


  ماهی هایی که جایی در هفت سین ایرانی ندارند،تنها قربانی یک آیین بی ریشه شده اند.
  ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در هفت سین ندارد ، در سفره ایرانی انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها می شود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند.
  اگر ایرانی ها می دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رها می کردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد .  آیین زیبای ایرانی که از زایندگی و بالندگی گفته و سرود شادمانی سر داده چگونه میتواند از خونریزی و کشتار گفته باشد!؟


  بیاییم با کنار گذاشتن خرید این ماهی های بینوا به رنج بی پایانشان پایان دهیم.

  یا حداقل آنها را پس از نوروز رها سازید.

  آنها همچون کالا دست به دست میچرخند و با بدترین شرایط پرورش میابند تا تنها ساعتی کنار سفره های ما باشند.

  کمک کنیم تا این چرخه متوقف شود، با سخن گفتن، با ایستادگی، با کپی کردن بروشور ماهی* قرمز و پخش آن بین مردم، مخصوصاً در اماکنی که فروش ماهی* قرمز در جریان است.

  با سپاس از همدلی و همراهی شما، در زیر میتوانید بروشور ماهی* قرمز را ببینید

  http://cal.ir/main/images/stories/PDF/golden-fish.pdf

  بلور قشنگ دل ماهی گلی را اسیر تنگ بلورینت نکن


  اما شوربختانه فاجعه همینجا پایان نمیابد!

  در کنار فروش ماهی سمندر لرستانی و لاک پشت های گوش قرمز نیز به فروش میرسند.

  لاک پشت هایی که بدون کوچکترین آگاهی نگهداری میشوند

  در آخر نیز با درد و رنج بی پایانی کشته میشوند.


  برخی نیز آنها را وارد محیط زیست میکنند که موجب برهم زدن تعادل در اکوسیستم میشوند.

  این حیوان دیگر جانداران آبزی را نابود میسازد.

  برای نگهداری درست لاک پشت گوش قرمز اینجا را ببینید.

  قربانیان دیگر،میراث ملی که رو به نابودی است!

  سمندر این جاندار زیبا میراث ملی ایران است بیاییم در حفظ آن کوشا باشیم،این جاندار زیبا در معرض انقراض قرار دارد،با خرید به انقراض نزدیکترش دامن نزنیم.


  سمندر لرستانی» (که با نام «قیصر» و یا «سمندر امپراطور» نیز شناخته می شود)

  نام گونه ای است از راسته دوزیستان دم دار كه با زیبایی چشم نوازش بر عظمت زاگرس افزوده است؛ زیبایی كه متاسفانه بلای جان این گونه ارزشمند و یگانه شده است


  منبع : صدایی برای بی صدایان

 3. #3
  همکار قدیمی انجمن گربه

  تخصص
  Drawing
  محل سکونت
  TehraN
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  Persian cat and Dsh
  تاریخ عضویت
  Mar 2013
  شماره عضویت
  11464
  میانگین پست در روز
  0.33
  تعداد ارسال ها
  575
  سرنوشت سیاه ماهی قرمز/ تصویری


  دیده بان حقوق حیوانات: گاراژِی در کرمان که تمام سال شاهد تراش سنگ قبر است، در یک ماه مانده به عید به یاد بهار، تبدیل به فروشگاه ماهی قرمز می شود.
  دریا و حوض تبدیل شده به وانهایی دست دوم که چهره کریهشان فقط به حرکت این موجودات بی زبان رخصت تماشا می گیرد و…
  اینجا اینقدر ماهی زیاد است که مهم نیست چند تایی بمیرند…. یادمان باشد هر کسی سرگذشتی دارد .
  هرگاه به جای این ماهی زندگی کردی، آنگاه می توانی درباره ی زندگی کوتاه و مرگبارش که نماد زندگی سفره هفت سین ماست قضاوت کنی

  عکس : ساره تجلّی

 4. #4
  همکار قدیمی انجمن گربه

  تخصص
  Drawing
  محل سکونت
  TehraN
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  Persian cat and Dsh
  تاریخ عضویت
  Mar 2013
  شماره عضویت
  11464
  میانگین پست در روز
  0.33
  تعداد ارسال ها
  575

  میزان تولید ماهی قرمز در سال جاری بسیار کمتر از سال قبل بود
  دیده بان حقوق حیوانات: به گزارش موج، ماهی قرمز که همه ساله میهمان سفره هفت سین ایرانیان است، در گروه ماهیان زینتی طبقه بندی می شود. اما تولیدکنندگان ماهیان زینتی به هیچ وجه به تولید این ماهی نمی پردازند.
  رییس اتحادیه پرورش دهندگان ماهیان زینتی پیش از این گفته بود که به دلیل عدم صرفه اقتصادی تولید ماهی قرمز، تولیدکنندگان ماهیان زینتی کمتر تمایل به تولید این دسته از ماهیان زینتی دارند.
  مسعود صالحی اعلام کرده بود که ماهی قرمز در استخرهای خاکی شمال کشور و در مزارع میوه پرورش می یابند. اما به رغم این سخنان، کارشناس مسئول تکثیر و پرورش ماهیان زینتی شهرستان بابلسر، کاشان و اصفهان را قطب تولید ماهیان زینتی می داند.
  وی در پاسخ به این سئوال که چطور شهر خشکی نظیر کاشان تولیدکننده ماهی قرمز است، می گوید: در مناطق خشکی نظیر اصفهان، مردم به دلیل دوری از طبیعت، سعی می کنند فضای سبز و محیط طبیعی را به خانه های خود ببرند. شاید به همین خاطر است که در استان های شمالی، فروش ماهیان زینتی و گل و گیاه آپارتمانی بسیار کم است. اما در مناطق خشک، تقاضا برای آن زیاد و تولید را به صرفه کرده است.
  صالحی با اشاره به اینکه واحدهای کوچکی در مازندران ماهی قرمز تولید می کنند، بیان می دارد: این واحدها، تولید انبوهی ندارند، بنابراین از سازمان شیلات نیز مجوز فعالیت نمی گیرند.
  سالانه ۵ میلیون ماهی قرمز برای تامین نیاز بازار تولید می شود و گردش مالی این بخش حدود ۲۰ میلیارد تومان است.
  به گفته رییس اتحادیه پرنده و ماهی فروشی نیمی از ماهیان قرمز تولیدی تا قبل از بازار رسانی از بین می روند.
  اگرچه مهدی یوسفی خانی بر این باور است که امسال برای تامین ماهی قرمز مشکلی در بازار وجود ندارد اما محمد حسین گیلانپور تولیدکننده ماهی قرمز در بخش سنگر استان گیلان، این گفته را رد می کند.
  این تولیدکننده ماهی قرمز با اشاره به اینکه امسال علیرغم آنکه سعی شده تا شرایط پرورش ماهی قرمز مشابه سال گذشته باشد، می گوید: متاسفانه میزان تولید ماهی قرمز در سال جاری بسیار کمتر از سال قبل بود.
  وی ادامه می دهد: از هر استخر بین ۱۰ تا ۱۵ هزار ماهی قرمز گرفته شد. تلفاتی هم در استخرها مشاهده نکردیم اما این میزان برداشت تقریبا یک چهارم سال قبل است.
  گیلانپور بهای ماهی قرمز خریداری شده از تولیدکننده را بین ۳۵۰ تا چهار هزار تومان اعلام کرد.
  ماهی قرمز از دسته کپور ماهیان است. این ماهی عمدتا در استخرهای خاکی که برای پرورش این دسته از ماهیان مناسب است، پرورش می یابد. دوره پرورش ماهی قرمز از ۱۵ اردیبهشت آغاز و تا ابتدای اسفند ادامه می یابد. این آبزی در طول دوره پرورش هیچ واکسنی دریافت نمی کند. واحدهای پرورش دهنده ماهی قرمز، مجوز فعالیت خود را از شیلات دریافت می کنند. خرد و پراکنده بودن بخشی از واحدهای تولیدی سبب می شود کمتر تحت پوشش نظارت های بهداشتی از سوی دامپزشکی قرار گیرند. بنابراین همه ساله توصیه ها و هشدارهایی از سوی سازمان دامپزشکی برای مقابله با انتقال احتمالی بیماری های مشترک بین ماهی قرمز و انسان، در رسانه ها منعکس می شود. اما متاسفانه کمتر به مسایلی نظیر توجه به افزایش طول عمر ماهی قرمز و ارایه راهکارهایی برای بیشتر زنده ماندن این میهمانان نوروزی ارایه می شود.
  باید توجه داشت که ماهی قرمز در ایام نوروز میهمان منازل ایرانیان است اما پس از اتمام نوروز، اگر قصد نگهداری از این میهمانان را نداریم باید آنها را در استخرهای محصور و اماکنی که بوسیله سازمان دامپزشکی برای رهاسازی ماهی معرفی می شود، آزاد کرد. رها کردن ماهی قرمز در آبهای آزاد مخاطرات زیست محیطی فراوانی به همراه دارد.

  منبع:arw.ir

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 26th November 2012, 12:01 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd September 2012, 07:29 AM
 3. تبعید یک میمون سیگاری به جزیرهای دوردست برای ترک سیگار
  توسط مهربان در انجمن اخبار دنیای حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 3rd September 2012, 03:05 PM
 4. آیا دود سیگار برای حیوان خانگی خطرناک است؟
  توسط Zzahra در انجمن مقالات متفرقه گربه ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 10th July 2012, 09:48 PM
 5. 20 میلیون دام و طیور در اصفهان واکسینه شد
  توسط A & H در انجمن اخبار دنیای حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1st December 2011, 12:42 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ