فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  5
لایک لایک:  6
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1
  کاربر ساده

  تخصص
  بیکار
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  اکواریوم
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  شماره عضویت
  11194
  میانگین پست در روز
  0.01
  تعداد ارسال ها
  24

  ماهی پوزه خرگوشی

  پوزه خرگوشی :
  نام :پوزه خرگوشی
  نام های دیگر:کوسه ( شارک ) باله بلند چینی، خفاش ماهی آب شیرین
  Asian Sucker ,Topsail suker, Rough fish , sailfin shark
  نام علمی :Myxocyprinus asiaticus
  خانواده : سیپرینیده ها ( Cyprinidae )
  زیر خانواده:شارک ها
  دلیل نامگذاری:شكل جالب توجه این ماهی و شباهت ان به خرگوش اورا به این نام ملقبو مشهور ساخته است.
  زیستگاه اصلی :رودخانه یانگ تسه چین
  دما : 82-65 درجه فارنهایت ( 28-18 درجه سانتیگراد )
  PH : اسیدی ( 5 - 6.5 )
  رنگ ها:قهوه ای و مشکی
  غذا :همه چیز خوار بوده و غذاهایی مثل کرم خونی ، پولکی ، غذاهای دانه ای و بعضی از سبزی و میوه ها را می خورد . هم چنین جوانه های تازه گیاهان و جلبک های روی شن ها از غذاهای مورد علاقه ی آنها به شمار می رود،به علاوه غذاهای زنده و یا منجمدی مانند کرمهای قرمز و میگو هم باید به آنها داده شود.
  جایگیری در تانک :میانه و لایه های پایینی آب
  طول عمر :بین 20 تا 25 سال
  سازگاری :با آنجل ، دیسکاس ، گورامی دارف ، گلدفیش ، كارپها ، كوئیها ، رسبوراها ، دانیوها ، تتراها و........ سازگار است ولی نباید با لوچ و بارب ها نگهداری شود .
  رفتار :صلحجو بوده با بیش تر گیاهخواران و برخی گوشتخواران سازگار است . در جوانی مایل به خنک بودن آب تانک و زندگی در تانک دسته جمعی است ولی هرچه بزرگتر می شود علاقه به زندگی در گروه آن کمتر شده و باید در تانک بسیار بزرگی نگهداری شود .
  شرایط تانک :کف تانک باید برای حرکت این ماهی فضای کافی داشته باشد . هم چنین چون این ماهی علاقه زیادی به گشتن بین سنگ ها دارد کف تانک باید چند لایه شن داشته باشد . در صورت استفاده از گیاهان طبیعی باید ریشه های آنها بسیار محکم در شن ها قرار گیرد تا پوزه خرگوشی نتواند آنها را از شن ها خارج کند . برای مخفی شدن پوزه خرگوشی ها هم می توان از سنگ و چوب استفاده کرد .
  پوزه خرگوشی ممکن است بسته به شرایط تانک تغییر رنگ دهد و رنگ آن تیره یا روشن شود . حتی ممکن است با وارد شدن به تانک جدید و سرازیر شدن آب به تانک بسیار وحشت زده شود .
  آنها در طبیعت حدود 40 اینچ ( 100 سانتی متر ) رشد می کنند ولی در آکواریوم بر خلاف اینکه در سال حدود 2 اینچ ( 5 سانتی متر ) رشد می کنند ، حداکثر اندازه آنها 7 اینچ ( حدود 18 سانتی متر ) است که تقریباً پس از 5 سال به این اندازه می رسند .
  شرایط آب تانک : آب تانک پوزه خرگوشی ها باید تمیز و در گردش باشد و هر چند روز قسمتی از آب تعویض شود .
  با اینکه این ماهی هرگز در آکواریوم به اندازه طبیعی بلوغ خود نمی رسد ، ولی نگهداری آنها تنها به کسانی که آکواریوم های بزرگ یا حوضچه دارند توصیه می شود . بدلیل خاستگاه معتدل ، رژیم غذایی و اندازه آنها شرایطنگهداری آنها شباهت زیادی به گلدفیش ها دارد.
  توجه :در صورتی که پوزه خرگوشی غذا نمی خورد ، باید مقدار نیترات آب را چک کرد و مقداری از آب را تعویض کرد . در این زمان هم تنها باید با غذاهای زنده تغذیه شوند تا میل به غذا خوردن پیدا کنند .
  تشخیص جنسیت :نرها در زمان بلوغ یک برآمدگی شبیه پستان روی سر ، باله ها و لب دارند و ماده ها در زمان بلوغ شکم چاق تری دارند.
  نحوه تکثیر :اطلاعی در مورد تکثیر پوزه خرگوشی در آکواریوم در دسترس نیست و این شایعه مطرح است که چین که تنها صادر کننده پوزه خرگوشی در جهان است ، فقط پوزه خرگوشی های نر را به کشور ها صادر کرده و پوزه خرگوشی های ماده را در کشور خود نگه می دارد . البته چون در زمان کوچکی پوزه خرگوشی تشخیص جنسیت آن بسیار مشکل است ، این شایعه چندان اساسی ندارد .
  در طبیعت پوزه خرگوشی ها بعد از مهاجرت به آب های آرام در فصل تابستان به صورت گروهی تخم ریزی کرده و بعضی از گونه های آمریکایی در شرایطی که نر به شدت از تخم ها مراقبت کند تا 50000 تخم هم می گذارند .
  ماهیان پوزه خرگوشی كه بومی اسیا هستند و به گروه شاركها تعلق دارند ماهیان گیاهخوار و بسیار ارامی هستند. آنها بطول 100 سانتی متر رشد و نمو میكنند.
  آنها را ازجمله ماهیان كفزی بحساب می آورند كه شنا و تحرك كمی دارند. آنها لجن خوارهای بسیارمفیدی هستند. جلبك و خزه و گلسنگ را با دهان مكنده خود از روی سنگها پاك كرده وتغذیه می نمایند.
  شكل جالب توجه این ماهی و شباهت ان به خرگوش اورا به این نام ملقبو مشهور ساخته است. ماهی بسیار زیبا و ارامیكه به گروه گیاهخواران تعلق دارد.
  آنهارا براحتی میشود با گلد فیشها و كارپها و كوئیها در یك مخزن نگهداری نمود. همچنینماهیان كوریدوراس و بالا شارك( سیلور شارك) شارك سیاه و نئونها و انجل ماهیها وبسیاری از گونه های بی ازار و گیاهخوار را میتوان همزیستانه با این ماهی بسیار زیباو ارزشمند در یك مخزن نگهداری نمود.
  [IMG]http://4.bp.********.com/_zJwlAOWttdA/Sgxh5HERmII/AAAAAAAAAvM/zJq2r51RiKc/s400/Myxocyprinus+asiaticus.jpg[/IMG]
  گروهی از علاقه مندان به اكواریوم به اشتباهبخاطر جثه بزرگ خرگوش ماهیها آنها را در كنار سیكلیده هائی همچون: پرت و اسكار وگونه های دیگر گوشتخوارها می اندازند. گاهی هم آنها را با نایف ها و اروانا ها در یكمخزن نگهداری میكنند. بغیر از جثه بزرگ آنها باید توجه داشت كه اینگونه ماهی ها بسیاربی ازار و بی دفاع هستند و در چنین شرایطی هراندازه كه بزرگ باشند مورد تهاجم انماهیها قرار گرفته و خیلی زود از پا در میایند.
  التیام زخمها در اینگونه ماهی بسیاركند انجام می شود و هر زخم كوچكی میتواند عفونی شده و ماهی را از بین ببرد. بر خلافگروه دیگری از ماهیها همانند سیكلیده ها كه در برابر زخمها و جدالهای متداول درمیانشان با نقص عضو هنوز قادر به زندگی هستند خرگوش ماهیها بسیار حساس بوده و دربرابر كوچكترین زخم و نقص عضو و پرخاشگری ماهیان دیگر از بین خواهند رفت. لذا لازماست آنها را فقط با ماهیهای بی ازار و بی دفاع همزیستانه و در یك مخزن نگهداریكنیم. بطوریكه آنها ارامش كافی برای بی تحرك ماندن در كف اكواریوم را داشته باشند.
  آنها علاقه وافری به استراحت در كف مخزن و میان گیاهان ابزی دارند. هرگونه تعرضیباعث تشویش و اشفتگی ماهی شده و اورا از بین خواهد برد. برای مخزن نگهداری آنهاوجود گیاهان طبیعی امری واجب و لازم است. گیاهان كریپتون بهترین گیاه ابزی از نظرماندگاری در مخزن ماهیان گیاهخوار می باشند. همینطور گونه های متداولی همچون شویدی وگندمی یا تره ای و سیوی و دیگر گیاهان ابزی مخزن اینگونه ماهیان را بسیار جذاب و ازنظر بیولوژیكی شرایط مناسبی همانند زیستگاههای اصلی آنها مهیا میكند.
  این ماهیهمانطور كه گفته شد از خزه و جلبك و گلسنگ روی تزئینات و گیاهان تغذیه می نماید. رشدارامی دارد اما جثه بزرگی پیدا میكند و در برابر ماهیان كوچكتر از خود كاملا بیازار و بی دفاع می ماند.
  به مرور زمان و پس از عادت كردن ماهی به شرایط نگهداریش درمخزنتان میتوانید با دل خرد شده بخوبی انرا تقویت نمائید. همینطور غذاهای خشكمتداول ماهیهای تروپیكال یا همان اب شیرین تغذیه مناسبی برای این ماهی محسوب میشود.
  اب مخزن باید بسیار تمیز و شفاف و حداقل در 23 درجه سانتیگراد ثابت بماند. وجودفیلترهای بیولوژیكی برای حفظ سلامت محیط مخزن توصیه می شود. همینطور فیلترهای زیرشنی كار جذب پس مانده ها را در كف مخزن بخوبی انجام میدهند. نور ملایم كه توسطمهتابیهای كم مصرف تولید میشود بهترین نور برای اینگونه مخازن می باشد زیرا حرارتبالائی تولید نكرده و به حفظ گیاهان ابزی كمك میكنند. زیرا در حرارت و نور شدیدبسیاری از گونه های گیاهان ابزی زرد و پلاسیده خواهند شد. سیفون و گندكشی و تعویضقسمتی از اب مخزن هر یكماه یكبار توصیه میشود.
  پوزه خرگوشی هایكی از زیباترین و بیازارترین ماهیهای اب شیرین محسوب میشوند كه من به شخصه علاقه زیادی به آنها دارم وچگونگی نگهداریشان صرفا تجربیات شخصی خودم برای پرورش آنها بوده است كه البته علمینیز می باشد. ازجمله ماهیان دیگری كه میشود آنها رابا پوزه خرگوشی نگهداری كرد كارپها یا همان كوئی های چینی و ژاپنی هستند. ماهیانبسیار مشهور و ارامیكه در حوضچه های تزئینی نگهداری میشوند. آنها بطول 90 سانتی متررشد و نمو می كنند. دمای مورد نیاز آنها 19 درجه سانتی گراد می باشد. آنها متعلق بهگروه ماهیان ابهای شیرین وسرد میباشند. پ هاش مناسب برای نگهداری آنها 7.3 می باشد. با تعویض قسمتی از اب مخزن هر پانزده روز یكبار میتوانید پ هاش اب را نزدیك ایندرجات نگهداری كنید.
  نام علمی این ماهی Myxocyprinus asiaticus بوده و نامهای چون Asian Sucker,Topsail suker,Rough fish ,sailfin shark و .... نیز به آن اطلاقمی شود.
  نام اصلی این ماهی "کوسه ( شارک ) باله بلند چینی" است که البته لقب شارکبخاطر شباهت بسیار اندک آنها به کوسه ها به آنها داده شده است.
  پوزه خرگوشی یکی ازانواع محافظت شده ماهیان می باشد چرا که نسل آن در حال انقراض می باشد. در آبهایمعتدل رودخانه یانگ تسه زندگی می کند و بومی رودخانه ها و برکه هایی با آب خنک ( نهگرم ) است و باتوجه به همین امر باید حرکت ملایم آب و اکسیژن کافی در اختیار داشتهباشد.این ماهی تغییرات دمای محیط بین 65 تا 82 درجه فارنهایت را بخوبی تحمل میکند ومانند بسیاری از ماهیان به تغییرات ناگهانی بویژه نیتراته شدن آب حساس می باشد. نظافت خوب ، بموقع و با دقت آکواریوم و بهمراه کمی آب تازه برایش بسیار مفید است.
  از تغییرات رنگ این ماهی نباید زیاد نگران شد. پوزه خرگوشی در حالتهای مختلف گاهیروشن و درخشنده و گاهی تیره و کدر دیده می شود. از این ماهیان صلح جو انتظار تهاجمنمی رود. آنها زندگی ای کاملا اجتماعی دارند. البته میتوان آنها را به تنهایینگهداری کرد اما بهتر است بصورت گروهی و به تعداد نگهداری شوند.
  آنها بطور طبیعیبدنبال یافتن غذا در حال جابجائی هستند و گاهی برای استراحت نیز نقل مکان می کنند. عموما در کف آب و در گوشه ها و یا کناره های آکواریوم ، راحت و لوده وار شنامیکنند. گاهی نیز کنار برگهای بلند گیاهان و یا بالای آکواریوم شنا می کنند تا اینکهچیزی موجب رانده شدن آنها به کف آب شود.
  نکته جالب توجه اینکه آنها در شب فعالنیستند و تقریبا بلافاصله بعد از تاریک شدن محیط به استراحت می پردازند.
  داشتن اینماهی به آکواریوم داران مبتدی توصیه نمی شود زیرا اندازه آنها در سن بلوغ بسیار بزرگاست. در طبیعت این ماهی تا اندازه 3 فوت (حدود یک متر) رشد میکند که البته در شرایطآکواریوم بندرت اتفاق می افتد. پوزه خرگوشی نسبت به طولش بدن بزرگی دارد و باله پشتیآن تا ارتفاع 2 فوت رشد میکند. خوشبختانه رشد آن کند است و به تجربه یکی از دوستانآنها در سال 2 اینچ رشد میکنند. برخی معتقدند این ماهی تا 25 سال عمر میکند.
  فرمبدن و رنگبندی آن در هنگام بلوغ بطور اساسی تغییر می کند. به مرور زمان بندهای سفیدرنگ روی بدنش را از دست می دهد.فرم کلی بدن آن از حالت گود و ژرف اولیه خود در دورانجوانی به فرم دراز و کشیده و استوانه ای شکل در دوران بلوغ تغییر می یابد و نیز بالهی پشتی آن بعد از بلوغ کوتاهتر از دوران جوانی میشود که یکی از تغییرات ناخوشاینددر این ماهی بهنگام بلوغ می باشد.
  رنگهای حیرت آور و متضاد آن در زمینه ای قهوه ایمحو شده است. ماهیان بزرگسال و مسن تر در کل کمی تیره تر بنظر میرسند که البته اینبه رژیم غذایی آنها نیز بستگی دارد. تغذیه آنها با میگو موجب زیاد شدن دانه هایصورتی رنگ در بدن آنها نسبت به دانه های قرمز رنگ می شود. آنها از غذاهای متنوع لذتمی برند و میتوانید به آنها جلبکهای فرو رونده و یا غذاهای گیاهی بدهید گرچه اینموضوع باید همراه با غذاهای زنده و یا منجمدی مانند کرمهای قرمز و میگوباشد.

  همواره مراقب باشید در صورت غذا نخوردن بهنگام دادن غذا ، نیترات آبرا چک کنید و در صورت نیاز آب تانک را عوض کرده و فقط از غذای زنده برای تغذیه آنهااستفاده نمائید.

  بدلیل خاستگاه معتدل ، رژیم غذایی و اندازه آنها شرایطنگهداری آنها شباهت زیادی به گلدفیش ها دارد و به راحتی میتوانند با گلدفیش هانگهداری شوند. میتوان از استانداردهایی که برای گلدفیش ها موجود است استفاده کرد؛یعنی 40 تا 120 لیتر فضا برای هر ماهی جوان . بسهولت میتوان در حوضچه های خارج ازمنزل و در دمای معتدل از آنها نگهداری کرد.
  تقریبا اطلاعی در مورد تکثیر و پرورشآنها در دست نیست. در حقیقت عدم موفقیت مشخص بوسیله کارشناسان در این زمینه منسوببه یک شایعه در مورد عرضه جنس نر این ماهی به تنهایی ، توسط چینی ها به بازار میباشد.تخم ریزی آنها در طبیعت در دسته جات و بعد از مهاجرت به آبهای آرامتر در تابستانو بسته به اندازه و نوع آنهاست که به روایتی هر ماهی ماده حدودا 50000 تخم میگذاردکه بوسیله ماهی نر محافظت می شوند.

 2. #2
  کاربر ساده

  تخصص
  بیکار
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  اکواریوم
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  شماره عضویت
  11194
  میانگین پست در روز
  0.01
  تعداد ارسال ها
  24
  ییاییشسیاین هم برای خودم

 3. #3
  کاربر عالی

  تخصص
  ENGINEER
  محل سکونت
  ASTANEH ASHRAFE
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  Fishes - Budgerigar - Finch
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  شماره عضویت
  11139
  میانگین پست در روز
  0.28
  تعداد ارسال ها
  498
  خدا برات حفظش کنه ...........

 4. #4
  کاربر ویژه انجمن

  تخصص
  ازاد-
  محل سکونت
  سبزوار
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  خروس لاری_قدیما فلاورهورن
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  12
  میانگین پست در روز
  0.76
  تعداد ارسال ها
  2,140
  قبل از ایجاد تاپیک جدید از نبودن تاپیک مشابه اطمینان پیدا کنید
  این ماهی قبلا در بخش زیر معرفی شده
  گربه ماهی ها و ماهیان کفزی - Catfish & Bottom Dwellers

  این تاپیک بسته میشه. و با تاپیک قدیم ادغام خواهد شد
  دوست عزیز منبع اطلاعات تون رو حتما در پستها تون قید کنید

  در ضمن این ماهی جز گربه ماهی (
  Catostomidae family) محسوب و ربطی به خانواده سیپرینیده ها نداره
  http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_high_fin_banded_shark
  قبل از ارائه مطالب تون از درستی اون مطمئن بشید
  ویرایش توسط shellman2008 : 5th March 2013 در ساعت 10:58 PM

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پرورش فک خزر و لاکپشت پوزه عقابی در آینده نزدیک
  توسط hsoonheb در انجمن اخبار حیات وحش
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 3rd February 2013, 01:28 PM
 2. شاهین ماهی پوزه دراز
  توسط حسین میرنژاد در انجمن شاهین ماهی ( hawkfish )
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 3rd February 2013, 12:14 AM
 3. دلفین معمولی پوزه دراز
  توسط بابک آژیده در انجمن راسته آب بازان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2nd October 2012, 11:40 PM
 4. لوچ پوزه دراز Acantopsis octoactinotos
  توسط Discjockey در انجمن گونه های لوچ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 10th May 2011, 04:22 PM
 5. لاک پشت پوزه عقابی
  توسط twin.64 در انجمن لاک پشت ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11th August 2010, 05:54 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ