انتخاب گربه خانگی
در صورتی که گربه ای را به عنوان گربه خانگی انتخاب کردید ، باید مطمئن شوید گربه نسبت به سایر حیوانات خانگی و دست آموز به مراقبت و نگهداری کمتری احتیاج دارد به طوری که می تواند نیازهای اولیه خود را برطرف کنند، مخصوصا با توجه به این که گربه ها اصولا حیوانات تمیز ، زود آشنا و مستقلی هستند، مشکلی در نگهداری آن ها برای صاحبانشان ایجاد نخواهند کرد، فقط لازم است به چند نکته توجه کنید.

1. در صورتی که گربه شما دارای موهای بلند بوده، لازم است روزانه موهای او را شانه زده و یا برس کشیده و تیمار کنید. با بری کشیدن، موهای گربه تمیز و براق خواهد شد، البته در گربه های مو کوتاه کمتر احتیاج بوده که روزانه موها را شانه کنید.

2. در صورتی که گربه شما دارای موهای کوتاه بوده ، معمولا هیچ گونه مراقبت خاصی از نظر موها نداشته، فقط برس زدن روزانه باعث خواهد شد سیستم جریان خون در سطح پوست گربه تحریک گردد و خون بیشتری متوجه پوست گردد و در نتیجه از ریزش مو به نحو چشم گیری در او جلوگیری خواهد کرد.

3. غذای او را به طور مرتب و منظم در ساعت تعیین شده در اختیار او قرار دهید. غذای در نظر گرفته برای او باید کامل باشد.

4. با توجه به این که گربه موهای خود را لیس می زند و تمیز می کند، شست و شوی مرتب آن ضروری نمی باشد.موارد مورد توجه در انتخاب گربه خانگی

جهت اطمینان از سلامت گربه انتخابی خود، لازم است چند نکته را مورد دقت قرار دهید تا گربه انتخابی شما عاری از هر گونه نقص و عیب بوده و همیشه گربه ای شاداب و پرنشاط باشد.

1. جهت آشنایی اولیه ، به منظور آرام کردن گربه، لازم است کمی با او بازی کنید تا اطمینان او را جلب کرده و با شما بیشتر آشنا شود.

2. گربه را محکم در دستان خود بگیرید، به طوری که گربه قادر به حرکت و یا فرار از دستان شما را نداشته باشد.

3. گاهی گربه با حرکات ناگهانی و با به کار بردن چنگال های خود ، ممکن است موجب خشم و یا وحشت شما گردد.

4. اکنون با اطمینان خاطر از عملیاتی که انجام داده اید ، ابتدا معاینه از چشم و بینی را در گربه ی انتخابی خود انجام دهید، در حالت عادی هیچ گونه ترشحی نباید در زاویه چشم گربه مشاهده شود. پرده سوم چشم گربه ، نباید از محل خود خارج و یا بیرون زده باشد و باید عاری از هر گونه تورم و التهاب باشد، در ضمن چشم ها باید کاملا تمییز ، براق و درخشان باشند، انتهای بینی و نوک بینی باید دارای رطوبت نسبی و هیچ گونه ترشح چرکی – موکوسی در انتهای بینی مشاهده نگردد.

5. برای معاینه پوشش سطح بدن گربه باید به آرامی دستی روی موهای گربه کشیده شود ، در حالت عادی موها باید کاملا صاف ، براق ، منظم و خوابیده باشند و حالت نمدی درآن ها مشاهده نگردد، در هنگام دست کشیدن روی پوشش مویی ، باید عاری از هر گونه فضولات حیوانات موذی بوده ، در هنگام دست کشیدن در صورتی که گربه ها آلوده به کک باشند، بلافاصله به صورت ناگهانی کک ها از سطح پوشش مویی بدن گربه ناپدید می شوند.

6. گوش های گربه باید تمیز ، خشک و عاری از هر گونه آلودگی به گرد و غبار ، مواد ترشحی و مومی شکل باشد، مطمئن باشید ، هیچ گونه ترشح غیر معمول نظیر چرک و ترشحات خون آلود در داخل مجاری گوش خارجی گربه نباشد، در صورتی که مواد ترشحی عفونی باشند، از بوی نامطبوعی برخوردار است.

7. در مورد دندان ها ، توجه به سفید بودن ، عدم هر گونه تغییر رنگ در دندان ها ، بیشتر مطرح است. در ضمن مخاط دهان باید گلی رنگ و لثه ها عاری از هر گونه التهاب و تورم باشد.

8. توجه به راه رفتن و در نظر گرفتن این که عاری از هر گونه لنگش در راه رفتن باشد ، باید کاملا مورد توجه قرار گیرد.دکتر دسول روح الامین
کپی برداری بدون ذکر منبع و لینک مستقیم پارسی پت ممنوع می باشد.