اوایل بهار:

بررسي خاک:

ابتدا خاك را بررسي كنيد. خاك از لحاظ ميزان خشكي و رطوبت بايد در شرايطي مناسب باشد. كمي خاك را در دست بگيريد و آن را با فشار دست خود به صورت توپكي در آوريد. اگر خاك از ميان دست شما خارج شد، هنوز بيش از اندازه خيس است، اما اگر هرچه سعي كرديد، خاك به توپك تبديل نشد، خاك بيش از حد خشك است. در صورتي ميزان رطوبت و خشكي خاك، مناسب است كه در دست شما تبديل به توپك شود.

تميز كردن فضاي باغچه:
به تميز كردن باغچه بپردازيد. شاخ و برگهاي ريخته شده روي خاك را جمع آوري كرده، بستر باغچه را بخوبي و با صرف وقت و حوصله، تميز كنيد. اين كار، مهمترين اقدام براي رسيدگي به باغچه است.

از شر علفهاي هرز خلاص شويد:
علفهاي هرز باغچه خود را با حوصله وجين و حذف كنيد. بهترين روش براي اين كار، وجين با دست است. اطمينان حاصل كنيد كه آنها را از ريشه از خاك بيرون آوريد تا دوباره رشد نكنند. هدف اصلي اين كار جلوگيري از مصرف مواد معدني و غذاي خاك توسط علفهاي هرز است تا اين مواد معدني به راحتي در دسترس گياهان اصلي باغچه قرار گيرد.

اكنون، هرس كنيد تا بعد، لذت ببريد:
درختان، درختچه ها و بوته هاي موجود در باغچه نياز به هرس دارند تا شكلي مرتب و زيبا به خود بگيرند و از آشفتگي نجات يابند. علاوه بر اين، هرس كردن به سرعت رشد آنها كمك ميكند. هرس كردن درختان و بوته ها را ميتوان به كوتاه كردن موهاي انسان تشبيه كرد. هرس كردن گياهان ميتواند به رويش و ادامه حيات گياه كمك كند. به خاطر داشته باشيد كه برشها را هميشه با زاويه 90 درجه روي شاخه ها وارد كنيد. در اين صورت، آسيبي به شاخه ها وارد نخواهد شد. اگر درختها و بوته ها شكوفه داشته باشند، بهتر است صبر كنيد تا شكوفه ها كاملا شكفته شوند. سپس، كار هرس را انجام دهيد و مراقب باشيد كه شكوفه ها و غنچه هاي جوان را هرس نكنيد.

شروع خريد بذر و كاشت آن:
فراموش نكنيد كه اكنون، زمان آن است كه براي گياهاني كه ميخواهيد در باغچه خود داشته باشيد، تصميم بگيريد و جاي مناسب كاشت آنها را در باغچه، تعيين و بذر آنها را خريداري كنيد. در مورد بذر هر گياه و بهترين زمان كاشت آن، پرسوجو و در مورد نياز آنها به نور خورشيد نيز اطلاعات كسب كنيد تا بهترين جا را در باغچه براي آن در نظر بگيريد. بذرها را خريداري كنيد و در قسمتهاي كاشته شده، به صورت اصولي بكاريد.

نيمه بهار:

درختان و درختچهها:
اگر قصد كاشت نهال درخت یا درختچه را داريد، قاعده كلي اين است كه گودالي دو تا سه برابر بزرگتر از توپ ریشه گیاه حفر كنيد، خاک را با مواد آلی تقويت كنيد و سپس به كاشت نهال بپردازيد. به یاد داشته باشید كه ریشه براي رشد به خاک نياز دارد و خاك سخت براي رشد گياه و درخت ايده آل نيست.

رسيدگي به گياهان ماندگار:
اين نوع گياهان، مانند بوته گلهاي داوودي، گیاهانی هستند كه سال به سال از ريشه ميرويند و ريشه آنها با پايان فصل رويش، نمي ميرد و نياز به كاشت مجدد ندارند. تنها كاري كه بايد بكنيد اين است كه آنها را هر سال، پيش از رويش مجدد، بررسي كنيد و اگر نياز بود، قسمتهاي پير و مرده را هرس كنيد.

كاشت سبزيجات سرمادوست:
نخود فرنگی، هویج، تربچه، شلغم، کلم، کاهو، اسفناج، کلم پیچ و برگ چغندر از سبزیجات سرمادوست هستند كه میتوانید نيمه بهار بكاريد. البته، كاشت اين نوع سبزيجات در اسفند ماه نيز ممكن است.


حفاظت از گیاهان:

گياهان در خاك بسيار خشك، عذاب ميكشند. پس، مدام به آنها سر بزنيد و نگذاريد خاك آنها خشك و تشنه شود. بهترين كار براي اين كه خاك گياهان از لحاظ رطوبت در بهترين شرايط (نه زياد خشك و نه بيش از حد خيس) باشد، استفاده از روش آبياري قطرهاي است.

اواخر بهار:

كاشت گياهان و سبزيجات گرمادوست:

گلهاي اطلسي، شمعداني و بگونيا از جمله گياهان زيبا و گرمادوست هستند كه بهترين زمان براي كاشت آنها، اواخر بهار است.

هرس كردن شكوفه بهاري بوتهها:
به محض اين كه گلها و شكوفه هاي بهاري بوته هايي مانند بوته گل ياس، تمام شد، زمان هرس كردن اين بوته ها فرا ميرسد. در اين ميان، بوته هاي توت استثنا هستند و نبايد هرس شوند زيرا ديگر ميوه نخواهند داد.منبع:کتاب پرورش گیاهان زینتی
مولف حسن حسنی زاده