دیده بان حقوق حیوانات ایران: بر اساس اخبار موثق و دریافتی از منابع محلی و رسمی در شهرستان دشت آزادگان، تعدادی از صیادان و قاچاقچیان با سم ریزی در اراضی زیر کشت واقع شده در محدوده تالاب هورالعظیم باعث شده اند که تعداد زیادی پرنده و حتی شغال کشته شوند.
به گزارش سبز پرس، تالاب هورالعظیم و اراضی در محدوده آن دستخوش ناملایمات بسیاراست. مرزی بودن و قرار گرفتن میادین نفتی در میان این نعمت طبیعی باعث شده تا این منطقه به ظاهر حفاظت شده از دیدگان فعالان محیط زیست و رسانه دور بماند.

در حالی که تالاب هورالعظیم در شرایط سختی به سر می برد و شرایط آب و هوایی بد خوزستان در بسیاری از مواقع تحت تاثیر ناملایمات به وجود آمده برای این تالاب است اما گاهی خبرهای بد به خبر قبلی افزوده شده و نگرانی های جدید را قوت می بخشد.
بر اساس اخبار موثق و دریافتی از منابع محلی و رسمی در شهرستان دشت آزادگان، تعدادی از صیادان و قاچاقچیان با سم ریزی در اراضی زیر کشت واقع شده در محدوده تالاب هورالعظیم باعث شده اند که تعداد زیادی پرنده و حتی شغال کشته شوند.
اخبار دریافتی از منابع محلی حکایت از آن دارد که قاچاقچیان به منظور سودجویی دهها کیلوگرم سم را در اراضی کشاورزی در محدوده تالاب رها کرده و این موضوع باعث شده تا پرندگانی چون قمری، یاکریم، چکاوک اهلی، سار، گنجشک، دلیجه، چنگر، دراج، کلاغ ابلغ و حیواناتی همچون شغال، کفتار، روباه، گربه وحشی تلف شوند.
در حالی که آمارهای ما که از بومیان منطقه دریافت شده حکایت از مرگ صدها پرنده دارد و تاثیر این سم ریزی روزانه تلفاتی به همراه دارد اما مدیر کل محیط زیست خوزستان که از وقوع چنین حادثه ای نگران است و محیط بانان سایر شهرهای اطراف را به دشت آزادگان اعزام کرده است می گوید: آمار تلفات به صدها پرنده نمی رسد بلکه تعداد کمتر از آن است و این تعداد کم پرنده تلف شده به ۲۰ یا ۳۰ قمری و کبوتر و یک شغال محدود می شود.
اگرچه گفته می شود که سم ریزی توسط سودجویان به دلیل لجاجت و دشمنی با محیط بانان که منطقه را برای آنان ناامن کرده اند صورت گرفته اما “لاهیجان زاده” یکی دیگر از دلایل این اقدام شکارچیان غیر مجاز را فروش هر چه سریع تر لاشه این پرندگان در بازار عنوان می کند و می گوید: بدن این پرندگان بعد از تلف شدن همچنان گرم است و شکارچیان با بریدن سر آنها و با قیمت کمی اقدام به فروش پرندگان در بازار شهرستان می کنند.
وی در بخش دیگری از گفت وگوی اختصاصی خود گفت: منطقه نوارگذاری و مترسک گذاری شده و لاشه های موجود جمع آوری شده اند.
در حالی که در فصل مهاجرت پرندگان به خوزستان زنده گیری و سم ریزی برای شکار و صید به امری عادی تلقی شده و تا جای ممکن محیط بانان محیط زیست خوزستان با امکانات محدود خود اقدام به دستگیری عوامل مورد نظر می کنند انتظار می رود که این سازمان برخورد قاطع خود را انجام داده و شرایط شکار و صید قاچیان را نا امن کند.