مراقبت از بچه گربه های بدون مادرمراقبت از این گونه بچه گربه ها احتیاج به حوصله و صبر و بردباری دارد، اولین نکته ای که در مورد بچه گربه ها لازم است رعایت شود، توجه به محل نگهداری آن ها است.

بنابراین لازم است آن ها را در جای کاملا گرم و خشک نگهداری کنیم، به طوری که درجه حرارت محل نگهداری آن ها در روز اول حدود 32 درجه سانتی گراد باشد و بعدا به تدریج درجه حرارت را کم کرده ، به طوری که بعد از 2 هفته بتوان آن را به 29 – 27 درجه سانتی گراد تقلیل داد. برای گرم کردن محیط نگهداری بچه گربه ها می توان حتی از بطری حاوی آب گرم که دور آن را یک حوله پیچیده شده ، استفاده کرد. استفاده از یک لامپ روشنایی که ایجاد حرارت کند، در صورتی که حصاری در اطراف لامپ تعبیه شده باشد، کافی است، حتی می توان از یک لامپ مادون قرمز برای این منظور استفاده کرد.

لازم است بعد از دو هفته درجه حرارت محل نگهداری بچه گربه ها را به 20 درجه سانتی گراد محدود شود یعنی درست مطابق درجه حرارت اطاق معمولی، چون در این شرایط دیگر، بچه گربه ها احساس سرما و برودت نکرده و شرایط را به خوبی تحمل خواهند کرد.

لازم است از دادن شیر گاو به چنین بچه گربه هایی خودداری شود، چون هضم آن برای بچه گربه ها سخت می باشد. در این گونه موارد می توان شیر خشک را جایگزین شیر مادر کرد. استفاده از 3 قاشق چای خوری شیر خشک همراه با دو قاشق چای خوری شکرو دو قاشق چای خوری عصاره مرغ و یا گوشت به اضافه دو قطره روغن ماهی، در صورتی که این مخلوط را گرم کرده به طوری که درجه حرارت آن با درجه حرارت بدن گربه یکسان شود، یعنی 5/38 درجه سانتی گراد و هر 3 ساعت یک بار به وسیله قطره چکان یا سرنگ بدون سوزن یا شیشه شیر مخصوص بچه گربه به آن ها دهید، برای تغذیه آن ها کفایت می کند. دقت در این که شیر را به زور به بچه گربه ها نداده و سعی کنید خود بچه گربه ها آن را بمکند، ایده آل خواهد بود. لازم است بعد از هر وعده غذایی ، شکم بچه گربه ها را با پارچه ای کتانی ضخیم و یا یک حوله ای گرم که زبرباشد به آهستگی مالش و ماساژ دهید، این عمل باعث خواهد شد، سیستم گوارشی بچه گربه ها تحریک شوند و باعث احساس دفع ادرار و افزایش حرکات دودی روده ها شده و انجام دفع مدفوع در بچه گربه ها مسیر شود. در صورتی که دفع مدفوع در بچه گربه ها با مشکل همراه شود و حیوان را وادار به درد و اسپاسم در ناحیه شکم کند، لازم است با استفاده از یک ترومتر یا درجه حرارت که انتهای آن را به روغن پارافین آغشته کرده اید ، در غیر این صورت بهتر است ، چند قطره روغن ماهی و یا ویتامین های محلول در چربی نظیر ویتامین A، D و E استفاده نمود.گردآوری : hsoonheb
کپی برداری بدون ذکر منبع و نام پارسی پت ممنوع می باشد