اسبچه شتلند

(Shetland pony )


یکی از معروف ترین اسبچه های دنیا، خصوصا مناسب برای کودکانی که برای اولین بار سواری می کنند.
زیستگاه اصلی این اسبچه جزایر شتلند ( Shetland ) و ارکنی ( Orkney ) در 185 کیلومتری شمال شرقی سواحل اسکاتلند است. قدمت این اسبچه را به 2000 سال پیش تخمین می زنند و عموما معتقد هستند که کوچکترین نژاد اسبچه در انگلستان اسبچه شتلند است.
اکثر محققان علت پیدایش چنین اسبچه ای را با این جثه کوچک زیستگاه بسیار سخت، پر باد ، با خاک های اسیدی و بدون درخت و با رویش بوته های سخت و مقاوم به شوری و سردی هوا می دانند. و همه این ها در طی قرن ها اسبچه کوچک ولی در عین حال مقاوم و قوی را به وجود آورده است.


خصوصیات ظاهری:

قد: 96 تا 101 سانتی متر ارتفاع در ناحیه جدوگاه

گردن : کوتاه و ضخیم

یال و دم : یال خصوصا بسیار پر مو بوده و حیوان را تا حدودی در برابر سرما محافظت می نماید. دم نیز پر مو و نسبتا از ناحیه پایین تری از بدن خارج می شود.

پوشش بدن: پوشش بدن و نوع الیاف مو در زمستان و تابستان کاملا متفاوت از هم هستند.

اندام حرکتی : کوتاه و سخت و مستحکم ، سم سخت ، زاویه بین بخلوق و قسمت شاخ مو ( بالای سم ) با زاویه اندک

رنگ بدن: تمامی رنگ ها در این اسبچه دیده می شود ولی سیاه، رنگ اصلی بوده و فراوانی بیشتری دارد. قهوه ای و کهر و خاکستری و حتی رنگ های ابلق و خال خال سیاه و سفید در این اسبچه ها وجود دارد.

کاربری: به دلیل کوچک بودن عمدتا جهت سواری کودکان و آموزش از آن ها استفاده می شود. ضمن آن که از تلاقی این اسبچه با سایر نژاد ها ، اسبچه های بسیار خوبی تولید شده است. به عنوان مثال در کشور آرژانتین یکی از پایه های اصلی در تولید اسبچه های نژاد فالابلای کوچک ، شتلند بوده است. در آمریکای شمالی از تلاقی بین اسبچه های شتلند و اسبچه هکنی ، اسبچه جدیدی تولید کرده اند به نام (( شتلند آمریکایی )) و از آمیزش اسبچه شتلند با اسب های آپولوسا در آمریکا اسبچه دیگری به نام اسبچه آمریکایی تولید شده است.

پراکندگی اسبچه شتلند : به دلیل جثه و قد کوتاه این اسبچه و استفاده که از آن در آموزش سواری برای کودکان می شود این اسبچه به بسیاری از کشور های دنیا صادر شده است و در کانادا و سراسر اروپا و خصوصا در آمریکا جمعیت زیادی از آن وجود دارد، در کشورهای آمریکا و انگلستان ، استرالیا، بلژیک ، دانمارک، فرانسه و آلمان و هلند دارای تبارنامه ملی ( HB ) و انجمن نژاد ( BS ) هسنتد.دکتر مسعود خلیلی
اسب و آنچه من می دانم
کپی برداری بدون ذکر منبع و لینک مستقیم پارسی پت ممنوع می باشد.