مسمومیت با استامینوفن در حیوانات خانگی
استامینوفن از جمله داروهایی است که به طور معمول در انسان به عنوان تب بر ( هنگام سرماخوردگی ) و مسکن ضد درد ( در هنگام دردهای خفیف ) استفاده می گردد. ذکر این نکته برای صاحبان حیوانات خانگی ضروری است که متاسفانه استفاده از استامینوفن تقریبا در بیشتر موارد در گربه ها و گاهی سگ ها می تواند منجر به مسمومیت های کشنده گردد. این دارو غالبا کبد و گلبول های قرمز خون را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در گلبول های قرمز سبب تبدیل هموگلوبین به مت هموگلوبین شده، در نتیجه این سلول ها دیگر قادر به حمل و تامین اکسیژن مورد نیاز سلول های بدن نخواهد بود. ( لازم به ذکر است که RBC ها یا گلبول های قرمز وظیفه انتقال اکسیژن از طریق جریان خون به سایر بافت های بدن را دارا می باشند. )

گربه ها نسبت به سگ ها در مورد مسمومیت با استامینوفن، بسیار حساس ترند. جالب است بدانید استفاده از نصف یک قرص استامینوفن mg 325 برای گربه با وزنی حدود 4kg ، مسموم کننده بوده و حتی می تواند منجر به مرگ حیوان گردد.
سگ ها نسبت به این نوع مسمومیت مقوم ترند، البته باید توجه کرد که این نکته هرگز بدین معنا نیست که صاحبان سگ ها بدون تجویز دامپزشک و فارغ از هیچ دغدغه ای مجاز به استفاده از این دارو ها هستند، زیرا استفاده از 2 عدد قرص استامینوفن mg325 ، برای مسمومیت سگی با وزنی در حدود 7kg نیز کافی خواهد بود. هرگز نباید نسبت به چنین مسمومیتی بی توجه بود زیرا در بسیاری از موارد ، به طور ناخواسته متعاقب رخداد مصرف استامینوفن در حیوانات خانگی ، ممکن است منجر به مرگ این حیوانات گردد.


در ادامه علائم روتین مسمومیت با استامینوفن را به تفکیک در گربه ها و سگ ها برمی شماریم:


در گربه ها علائم چندین ساعت پس از مصرف استامینوفن آغاز می گردند. نشانه هایی از قبیل از دست دادن اشتها، سرازیر شدن بزاق از دهان، استفراغ، دپرشن، وجود خون در ادرار ( ادرار و سرم خون به رنگ شکلاتی تیره ) ، قهوه ای – آبی شدن غشاهای مخاطی ( در حالی که تنفس گربه ممکن است عادی هم باشد ) ، تورم صورت و پاها و نهایتا مرگ حیوان طی 36 الی 18 ساعت پس از مصرف رخ خواهد داد.
در سگ ها چندین ساعت پس از مصرف استامینوفن، علائمی از قبیل دپرشن، استفراغ، درد شکمی ، ادرار و سرم تیره رنگ در حیوان ایجاد شده و نهایتا در مدت 2 الی 5 روز می تواند سبب مرگ حیوان گردد.

در صورت ایجاد چنین حالاتی پس از مصرف این دارو ، لازمست به طریقی ، سبب القا استفراغ در حیوان شوید و هر چه سریعتر به دامپزشک حیوان خود مراجعه کنید. انجام اقدامات عمومی همچون القا استفراغ در حیوان ، شست و شوی معده و استفاده از ذغال فعال در روند درمانی چنین بیمارانی ، توسط دامپزشک ضروری است. استفاده از درمان های حمایتی نظیر سرم تراپی، اکسیژن تراپی و حتی انتقال خون و یا استفاده از درمان های اختصاصی همچون تجویز ویتامین C ( به منظور کمک به تبدیل مت هموگلوبین به هموگلوبین ، در جهت افزایش ظرفیت حمل اکسیژن در گلبول های قرمز ) و یا استیل سیستئین و سایمتیدین نیز، در صورت لزوم نیز انجام خواهند پذیرفت.

پیش آگهی در مورد بهبودی گربه ها در موارد مسمومیت با استامینوفن ، بسیار ضعیف است و اغلب موارد منجر به مرگ حیوان خواهد شد، اما این موضوع در مورد سگ ها، کمی امیدوار کننده تر است. در نتیجه لزوم توجه صاحبان حیوانات خانگی به عدم مصرف خود سرانه هیچ گونه دارویی ( به خصوص استامینوفن ) ، بدون تجویز دامپزشک ، بسیار ضروری است. زیرا ممکن است شما به جای کمک به بهبود حیوان خانگی تان، ناخواسته سبب سوق دادن آن به سمت مسمومیت دارویی و حتی مرگ شوید.دکتر پریسا کیانی امین
کپی برداری بدون ذکر منبع و لینک مستقیم پارسی پت ممنوع می باشد.