چند نکته ساده برای جلوگیری از لرزش دوربین

لرزش دوربین یکی از مشکلاتی است که همه عکاسان با آن مواجه هستند. اگر چه بیش تر لنزها دارای تکنولوژی VR (کاهش لرزش) یا IS (تثبیت تصویر) هستند، اما همه کس از عهده آن بر نمی آید و حتی بهترین ماها دست کاملاً ثابتی نداریم. در اینجا چند نکته هست که به شما کمک می کند تأثیر (میزان) لرزش دوربین را کاهش دهید.
[IMG][/IMG]

مرحله 1. آرنج ها را جمع کنید!


سعی کنید خوب و محکم بایستید - پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و صاف و محکم بایستید. دوربین را محکم به طرف صورت تان نگه دارید. نکته مهم این ست که آرنج هایتان را جمع کنید این کار به حفظ تعادل بالاتنه کمک می کند و احتمال تکان خوردن دستتان را کاهش می دهد. همچنین به دم و بازدم کمک می کند و نفس تان را در طول مدت عکس گرفتن حفظ می کند چرا که حتی نفس کشیدن هم ممکن است باعث لرزش های ناخواسته شود.

[IMG][/IMG]

مرحله 2. حالت ایستادن را حفظ کنید

دو حالت ایستادن دیگر نیز وجود دارد که می تواند به حفظ تعادل شما کمک کند. اولین حالت عبارت است از چمباتمه زدن به پایین در حالیکه یک زانو به طرف بالاست، و استفاده از زانو به عنوان تکیه گاهی برای آرنج تان. دوباره بخاطر داشته باشید دوربین را محکم بطرف صورتتان بگیرید و نفس تان را بیرون بدهید!
گزینه دیگر دراز کشیدن روی زمین و استفاده از آرنج ها بعنوان تکیه گاه است. این باعث ثبات زیادی می شود. اما معمولاً به خاطر زاویه ای که ایجاد می شود عکس گرفتن را سخت می کند. اما نمی دانید شاید این کار باعث شود یک نمای جالب داشته باشید.
[IMG][/IMG]
مرحله 3. تکیه بدهید

یکی از بهترین روش ها برای ثابت ماندن پیدا کردن یک تکیه گاه محکم مثل دیوار، حصار یا تیر چراغ برق برای تکیه دادن است. بسته به میزان ارتفاع، می توانید دوربین تان را روی جسم مذکور تکیه بدهید، اما معمولاً بهتر است فقط تکیه بدهید تا کمی وزنتان گرفته شود و ثبات بیش تری داشته باشید.
نکته دیگر که به شما کمک می کند نزدیک شدن تا حد امکان به سوژه تان است. عامل کمک کننده دیگر این است که تا حد امکان به سوژه نزدیک شوید، هرچه کم تر مجبور باشید زوم کنید، تأثیر لرزش کم تر می شود.
[IMG][/IMG]
مرحله 4. و البته... از سه پایه استفاده کنید!

آخرین نکته استفاده از سه پایه است. این کار ثبات را تضمین می کند و ریسک لرزش دوربین را کاهش می دهد.
مسلماً همیشه حمل یک سه پایه تمام قد آسان نیست، بنابراین خریدن یک سه پایه کوچک جیبی ارزش دارد. همچنین می توانید برای جلوگیری از هر گونه لرزشی که هنگام فشردن شاتر از دوربین منتقل می شود استفاده از cable release یا تایمر دوربین تان را امتحان کنید.
نکات خودتان را به اشتراک بگذارید!
این ها فقط چند تکنیکی است که من برای حل این مشکل به کار می برم. آیا شما هم نکته ای دارید؟ خوشحال می شوم آن ها را بشنوم، پس لطفاً نظریه ای بگذارید و ایده های تان را هم به اشتراک بگذارید!


[IMG][/IMG]


منبع سایت :Photography and post-processing tutorials from beginner to advanced | Phototuts+

ترجمه : پرشین جی اف ایکس